ANTALYA ŞUBESİ UYARDI; KİMLİK FOTOKOPİSİ DOLANDIRICILIĞI

ANTALYA ŞUBESİ UYARDI; KİMLİK FOTOKOPİSİ DOLANDIRICILIĞI

Antalya Tüketici Hakları Derneğinden Kimlik Fotokopisi uyarısı geldi.

A+A-

Vatandaşların en çok dolandırılma yöntemlerinden biri ile başı büyük dertte. Resmi ya da yarı resmi bir çok işlemde istenen kimlik fotokopileri dolandırıcılar için en kıymetli belge haline geldi. Tüketiciler birliği Antalya şubesinin yaptığı uyarıya göre, dolandırıcılar çeşitli yollar ile elde ettikleri kimlik fotokopileri ile milyonlarca kişiyi dolandırdılar. Peki bu işi nasıl yapıyırlar.

KENDİ KİMLİK FOTOKOPİNİZİ KENDİNİZ ÇEKİN

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kimlik fotokopileri konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Birçok işlemde kimlik fotokopisinin kullanıldığına dikkati çeken Gündüz, bu fotokopilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda vatandaşların mağdur olabileceğini söyledi. Gündüz, kimlik fotokopisinin şart koşulduğu durumlarda vatandaşlara, "Kimlik fotokopilerinin üstüne iki tarafın üzerine gelecek şekilde, ne için verildiğinin yazılması gerekiyor. Yazının TC kimlik numarası ve ismi kapatmaması lazım. Kimlik fotokopinizi kendiniz çekin, tarayıcılarda bir kopyası kalabilir" uyarısında bulundu. 

TV KANALLARI DOLANDIRICILIĞA ARACI OLUYOR

Bazı televizyon kanallarında, basit soruları insanlara yönelterek doğru cevap vermeleri durumunda hediye ya da para vaadinde bulunulduğunu hatırlatan Neşet Gündüz vatandaşların buna kanmamasını isteyerek şöyle konuştu:

NUMARALAR JET HIZI İLE GEÇİYOR

"Bu sorularda vatandaşların aradaki farkı bulmaları, rakamların toplamının kaç ettiği gibi herkesin rahatlıkla verebileceği yanıtlar aranıyor. Altta da yurtdışı bağlantılı telefon numaraları ya da Türkiye'deki GSM operatörlerinin numarası var. Yazıda görüşmenin dakikasının ne kadar olduğu da yazılıyor. Ancak bunlar jet hızıyla geçiyor ve orada ne yazdığını okuyamıyorsunuz. Bu görüşmelerin dakikası 100 liradan fazla. Arayan kişiyi telefonda bekletip, soygun yapıyorlar." 

YARGI KARARLARI ONLARDAN YANA

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de haberi olmadan başkalarının adına çok sayıda cep telefonu hattı satın alındığını söyledi. Mağdur vatandaşların kendilerine müracaat ettiğinde konuyu yargıya taşıdıklarını aktaran Şahin, "Hangi savcıya gittiysek takipsizlik kararı çıkıyor. Başka birinin adına 20 telefon hattını satın alanı bile araştırmıyorlar" diye konuştu.

SERİ KATİLLERİN EN ÇOK HANGİ BURÇLARDAN ÇIKTIĞI AÇIKLANDI

SERİ KATİLLERİN EN ÇOK HANGİ BURÇLARDAN ÇIKTIĞI AÇIKLANDI

Bu sefer resmi bilgilere dayalı istatistiklerle konuşacağız! FBI seri katillerin ve psikopat eğilimli suçluların doğum tarihlerini yayınladı. Bunun üzerine de elbette ki hangi burcun hangi suçlara daha meyilli olduğuna dair istatistikler çıktı.

DÜNYA'NIN EN BÜYÜK DOLANDIRICILARI

DÜNYA'NIN EN BÜYÜK DOLANDIRICILARI

Dünya'nın en büyük dolandırıcılarını tanımaya ne dersiniz?

İlgili Haberler