Rıza Sarraf davasında Türkiye aleyhine flaş gelişme

Rıza Sarraf davasında Türkiye aleyhine flaş gelişme

ABD'de süren İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf ve Halkbank genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla davasının hakimi tarafların 10 madde üzerinde uzlaşma sağlayamamaları üzerine genellikle Türkiye aleyhinde çıkışları ile tanınan bir vakfın yöneticilerini bilir

ABD'de yargılanan Rıza Sarraf'ın Jürili duruşmasına sayılı günler kala Türkiye aleyhine bir karar daha alındı. Hakan Atilla ve Rıza Sarraf'ın avukatları ile Mahkeme arasında yapılan uzlaşma arayışları sonuçlanamadığı için Hakim Richard Berman avukatların taleplerini reddederek bilirkişi ataması yaptı.

TÜRKİYE ALEYHİNDE ÇIKIŞLARI İLE TANINIYOR

'Demokrasileri Savunma Vakfı'nın iki üst düzey yöneticisi, Rıza Sarraf- Hakan Atilla davasına 'İran'a yaptırımlar konusunda' bilirkişi olarak eklendi.

New York'ta tutuklu yargılanan Rıza Sarraf ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın gelecek hafta başlaması beklenen jürili duruşmalarına, Demokrasileri Savunma Vakfının (FDD) iki üst düzey yöneticisi bilirkişi olarak eklendi.

10 KONUDA UZLAŞMA SAĞLANAMADI

AA'nın haberine göre; Mahkeme, 27 Kasım'daki jüri seçiminin hemen ardından başlayacak duruşmadan önce tarafların uzlaşmasını istediği 10 konuda anlaşmaya varılamaması üzerine, savcılığın ve savunma avukatlarının taleplerine ilişkin kararını açıkladı.

Buna göre, Sarraf ve Atilla'nın davasına bakan Hakim Richard Berman, savunma avukatlarının itirazlarını reddederek Washington merkezli düşünce kuruluşu FDD'nin Başkanı Mark Dubowitz ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Schanzer'in 'İran yaptırımları konusunda' bilirkişi olarak dinlenmesinin önünü açtı.

İRAN YAPTIRIMLARI KONUSUNDA UZMANLAR

27 Kasım'dan sonra başlayacak jürili duruşmalarda 'İran yaptırımları konusunda uzmanlıklarına başvurulacak' Dubowitz ile Schanzer'in geldiği FDD, hem İsrail'e olan yakınlığı hem son dönemdeki birçok etkinlikte adının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anılması hem de 'Türkiye karşıtı söylemlerin' öne çıktığı bir merkez olarak dikkat çekiyor.,

HABERARTI TÜRK YAZMIŞTI

4-116.jpg

  •  

İlgili Haberler