Rıza Sarraf'ın yakınları Erdoğan'a konuştu AKP karıştı

Rıza Sarraf'ın yakınları Erdoğan'a konuştu AKP karıştı

Yargılandığı davada Türkiye aleyhine savcılık tanığı olduğu neredeyse kesinleşen Rıza Sarraf'ın yakınlarının Erdoğan'a ulaşarak Sarrarf'ın Miami'ye gidişine ilişkin bilgi verdikleri konuşuluyor.

ABD'de yargılanırken itirafçı olduğu ve bulunduğu hapisaneden başka bir yere götürülerek savcılara bilgi vermeye başladığı öğrenilen Rıza Sarraf ile ilgili son gelişmeler AKP ve çevresinde endişe yaratmaya devam ediyor. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre Sarraf'ın yakınları Miami'ye gitmesinde kendilerinin bilgilerinin bulunmadığını Cumhurbaşkanına ilettikten sonra, bu sonuçta istihbarat zafiyeti olup olmadığı sorgulanmaya başlandı. Son günlerde çeşitli yayın organlarında Rıza Sarraf'ın ABD'ye bu gelinen noktayı bilerek gittiği haberleri yapılıyordu. İşte Nuray Babacan'ın o haberi.

KİM GÖZ YUMDU

AKP kulisleri, ABD’deki Reza Zarrab duruşmasına kilitlenirken "Rıza Sarraf'ın Miami'ye gitmesine kimin göz yumduğu" da konuşulanlar arasında.  

Davaya ilişkin ulaşılan bilgilerin büyük bölümü, ABD’deki avukat çevrelerinden geliyor. AKP kurmaylarına göre, Rıza Sarraf davası Türkiye ve İran siyasetini "köşeye sıkıştırmak" için kullanılacak. Kulislerde, "Sarraf'ın Türkiye’den gitmesine göz yuman, güvenli bir ortamda tutulmasını sağlamayan" istihbarat birimlerinin sorumluluğu da tartışılıyor.

SUÇ YOK

Edinilen bilgiye göre, AKP'liler Sarraf olayını iki bölüme ayırıyorlar. İran’la yapılan ticaretin ambargoyu delmek olmadığı, Türkiye’de böyle bir suç tanımının bulunmadığı, Sarraf'ın bu süreçte neden olduğu suistimallerin de ABD yargısının konusu yapılamayacağı yorumları yapılıyor. 

'İTİRAFÇI DEĞİL SAVCILIK TANIĞI'

AKP kulislerinde, Rıza Sarraf'ın itirafçı değil, savcılık tanığı olacağı, bunun da sadece Türkiye değil, İran siyasetini de zorda bırakmak için planlanmış bir oyun olduğu yorumları yapılıyor. 

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarının da, "anlaşma" yolunu tercih etmesi için kendisine telkinde bulunulduğunu öne sürüyorlar. Dava sürecinin sonunda, 5 bankanın ceza alabileceği ve uluslararası işlem yapmalarına yasak getirilebileceği de dile getiriliyor. 

'ABD'YE GİDİŞİNE GÖZ YUMULDU'

Kulislerde, Rıza Sarraf'ın Türkiye’de cezaevinden çıktıktan sonra ABD’ye gidişine göz yumulması da ayrı bir ihmal olarak değerlendiriliyor. Sarraf'ın ABD’ye gidişinin planlı olduğu, Türkiye’de kalırsa İran ajanları tarafından öldürüleceği korkusunun ağır bastığı, bu süreçte istihbarat birimlerinin Sarraf'ı güvenli bir ortamda tutmak yerine, ABD’ye gidişine müdahale etmemelerinin de zafiyet olduğu değerlendiriliyor.

SARRAF'IN YAKINLARI CUMHURBAŞKANINA NE SÖYLEDİ

Bu arada Rıza Sarraf'ın yakınlarının, Cumhurbaşkanlığı’na haber gönderip ABD’ye gidiş sürecine dair bilgilerinin olmadığını söyledikleri ve Türkiye’deki siyasetçileri zor durumda bırakacak tavır içinde olabileceğine dair bilgi paylaştıkları öğrenildi. 

Cumhurbaşkanlığı kurmayları ise "çarpıtma çabalarına rağmen, bugünkü hükümet ve yönetimi zora sokacak hiçbir ilişki ve durumun söz konusu olmadığını" dile getiriyorlar.

HABERARTI TÜRK YAZMIŞTI

4-116.jpg

İlgili Haberler