Mevlüt  Çavuşoğlu'ndan ABD'de 'Kritik'açıklama

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD'de 'Kritik'açıklama

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı görüşmelerin ardından kritik açıklamalarda bulundu

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaptığı açıklamada FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ABD'nin PYD'ye desteği konularının, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve çözülmesi gereken iki husus olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu ayrıca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ABD  Adalet Bakanı Sessions'a, içinde yeni belgelerin bulunduğu bir dosya ilettiği  bilgisini vererek, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine bir kez daha iletti.

PANELE KATILDI 

Bakan Çavuşoğlu, başkent Washington'da Ulusal Basın Kulübünde Turkish  Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen "Türkiye-ABD Stratejik  Ortaklığı: Geleceğe Bakmak" başlıklı panele katıldı.

KRİTIK AÇIKLAMA 

Çavuşoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ABD  Adalet Bakanı Sessions'a, içinde yeni belgelerin bulunduğu bir dosya ilettiği  bilgisini vererek, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine bir kez daha vurgu  yaptı.

"FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi" ile "ABD'nin terör örgütü PKK'nın  Suriye'deki uzantısı PYD'ye desteği"nin, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve  çözülmesi gereken iki husus olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, yeni yönetimin bu  konularda daha uzlaşmacı bir tavır içinde olacağına inandığını dile getirdi.

PYD KONUSU 

Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile  gün içinde yaptığı görüşmede "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme  getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet  verilemeyeceğini" anlattığını ifade etti.

İLİŞKİLERİ CANLANDIRABİLİRİZ 

"Elbette ki yeni yönetimle çalışmaya kararlıyız ve Türk-Amerikan  ilişkilerini ve iş birliğini yeniden canlandırabileceğimize inanıyoruz." diyen  Çavuşoğlu, bölgedeki mevcut meselelerin beraberinde dünyayı tehdit eden düzensiz  göç, gıda güvensizliği, zenofobi (yabancı korkusu-nefreti), İslamofobi,  antisemitizm, ırkçılık ve köktencilik gibi birçok soruna da yol açtığına değindi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa'daki ana akım partilere, aşırı sağ  partilerin yükselişte olduğunu ifade ederek, Avrupa'nın asli değerlerine her  zamankinden daha fazla sahip çıkmaları tavsiyesinde bulunduk." diye konuştu.

Kıbrıs konusunda gelinen noktayı da değerlendiren Çavuşoğlu, bunun son  bir fırsat penceresi olarak iyi okunması gerektiğini belirtti. Kıbrıs'taki  meselenin çözülmesinin de tek başına Doğu Akdeniz'de güvenliği sağlamaya  yetmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Suriye eksenli güvenlik açığının hala çok  önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.
Kaynak Milliyet 

Fethullah Gülen'in liderler ile bilinmeyen fotoğrafları

Fethullah Gülen'in liderler ile bilinmeyen fotoğrafları

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin 1 nolu planlayıcısı olarak ABD'den iadesi istenen Fethullah Gülen'in Türkiye'de başbakan ya da cumhurbaşkanı olmuş kişiler ile çekilmiş az bilinen fotoğrafları ve hikayesi

Sesi kısılana kadar Fethullah Gülen'i kim övdü ?

Sesi kısılana kadar Fethullah Gülen'i kim övdü ?

Başbakan Binali Yıldırım'ın öyle görüntüleri ortaya çıktı ki .

İlgili Haberler