TÜRKİYE YASAĞI 1 GÜN UZATIRKEN

TÜRKİYE YASAĞI 1 GÜN UZATIRKEN

Bir çok Avrupa ülkesi farklı yöntemler ile hareket ediyor olsa da vatandaşlara maske kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak karantina yasaklarını gevşetme yoluna gidiyor. Uzmanlar bu kararda en büyük etkenin sürü bağışıklığının kazanılması olduğunu tekr

Türkiye'de İçiişleri bakanlığının son açıklamasına göre hafta sonu için ilan edilen 3 günlük sokağa çıkma ve seyahat yasağı Pazartesi akşamına kadar 1 gün daha uzatıldı. Uzatılma gerekçesine dair ayrıntıların yer almadığı açıklamada yine kimlerin yasaklı kimlerin yasaksız olduğuna ilişkin bilgilere yer verildi. Yasağın 1 gün uzatılması Avrupa medyasında da yer buldu. Türkçe yayın yapan Avrupalı dev basın kuruluşları İnternet sitelerinde sokağa çıkma yasağının uzatıldığına dair genişletilmiş haber yayını yaptılar. Avrupa ise kademeli olarak pazartesi sabahından itibaren ( Yarın) covit 19 önlemlerini gevşetmeye başlıyor. Bir çok Avrupa ülkesi farklı yöntemler ile hareket ediyor olsa da vatandaşlara maske kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak karantina yasaklarını gevşetme yoluna gidiyor. Uzmanlar bu kararda en büyük etkenin sürü bağışıklığının kazanılması olduğunu tekrar ederken bağımsız gözlemciler ekonomik zorlamaların kararlarda etkili olduğu inancındalar. İşte Avrupa'nın bazı ülkelerinde karantina tedbirlerine getirilen gevşetmenin Alman DW'de yapılan analizi.

KORONA TEHLİKESİ GEÇİYOR MU?

Ünlü Alman Yayın kuruluşunun Türkçe servisinde verdiği habere göre, Avrupa'nın birçok ülkesinde Pazartesi günü itibarı ile korona virüs kısıtlamaları gevşetiliyor. Avrupa'da korona virüsten en çok etkilenen iki ülkeden biri olan İspanya'da geçerli olan birçok uygulama pazartesiden itibaren İtalya'da da geçerli hale geliyor. 4 Mayıs itibarı ile Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren uygulamalar şöyle:

AVRUPA'DA YAŞAYAN TÜRK GAZETECİLER NE DİYOR ?

ÇOCUKLAR OKULLARA DOLACAK

ALMANYA – Ülkenin birçok yerinde çocuklar hafta başıyla birlikte yeniden parklara, müzelere ve hayvanat bahçelerine gidebilecek. Berber ve kuaförler yeniden müşterilerine kapılarını açacak. Yüz binlerce çocuk ve genç de yine Pazartesi günüyle birlikte haftalar sonra okul hayatına dönecek. Bazı eyaletlerde ilkokul son sınıfta olan ya da gelecek yıl lise bitirme sınavına (Abitur) girecek olan öğrenciler ders başıyapacak. Okul ve kreşlerde eğitimin normalleşmesi konusunda atılacak ileri ki adımlar ise Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında çarşamba günü yapılacak toplantıda istişare edilecek. Gastronomi ve turizm sektörlerinin adım adım yeniden tekrar normalleşmesi ise başbakanlar düzeyinde yapılacak daha sonraki toplantılarda kararlaştırılacak.

100 BİN ÖĞRENCİ OKULA BAŞLAYACAK

AVUSTURYA – Yaklaşık 100 bin öğrenci ve bitirme sınıfları yeniden düzenli öğretime başlangıç yapacak. Hükumetin aşamalı planına göre mayıs ortasından itibaren ilk ve ortaokullar açılacak; haziran başı itibarı ile de tüm öğrenciler yeniden sınıflara dönmüş olacak. Pazartesi günü itibarı ile ayrıca yaşlı bakım yurtlarında ziyaretler sınırlı olarak yapılabilecek. Avusturya'da 15 Mayıs tarihinde restoranların, mayıs ayı sonunda da otellerin yeniden faaliyete geçmesi planlanıyor.

60 MİLYON SOKAĞA ÇIKACAK

İTALYA – Akdeniz ülkesinde pazartesi günü itibarı ile yaklaşık 60 milyon insan uzun süre sonra ilk kez spor ya da yürüyüş yapmak için dışarı çıkabilecek. Sanayi ve inşaat sektörlerinde şirketler üretim faaliyetlerini artıracak. Restoranlar ve barlar sipariş satış ve paket satış yapabilecek ancak normal faaliyete geçmek için haziran ayını bekleyecek. İtalya'da hükümet 10 Mart tarihinde tüm ülkeyi karantina altına almış ve temel ihtiyaç malzemeleri dışında alışverişi sona erdirmişti. 209 binden fazla vaka sayısı ve 28 bin kişilik can kaybı ile İtalya COVID-19 hastalığından en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu.

BELÇİKA'DA MASKE ZORUNLULUĞU

BELÇİKA – Belli başlı Avrupa Birliği kurumlarına ev sahipliği yapan ülkede otobüs ve tramvay seferlerinin sayısı artacak. Ancak toplu taşıma araçlarına binen 12 yaşından büyük herkes için maske takmak zorunlu. Bireylere değil şirketlere hizmet veren şirketler kapılarını açabilecek. Manifatura ve tuhafiye dükkanları da faaliyete başlayabilecek. Süpermarketler hariç olmak üzere diğer mağazalar ise 1 hafta daha kapalı kalacak. Mesafe kurallarına uymak üzere aynı hanede yaşamayan iki kişinin spor yapmalarına izin veriliyor. Prensipte evden çalışmanın sürmesi istenirken vatandaşlardan alışveriş, işe ya da doktora gitmek gibi belli istisnalar dahilinde evi terk etmeleri bekleniyor. Belçika'da sokağa çıkış kısıtlamalarının diğer aşamalarına 11 ve 18 Mayıs'ta geçilmesi planlanıyor.

SOKAĞA ÇIK AMA 1.5 MESAFEYİ KORU

MACARİSTAN – Ülkenin hemen her yerinde insanlar en az 1,5 metre mesafeyi korumak üzere yeniden sokağa çıkabilecek. Şirketler tekrar açılacak, restoranlar da dışarıda hizmet vermek üzere faaliyete geçebilecek. Ancak bu kurallar başkent Budapeşte ve çevresi için geçerli değil. Ülke genelinde marketlerde ve toplu taşımada maske takma zorunluluğu bulunuyor. Spor müsabakaları seyircisiz yapılabilecek. Almanya, Avusturya, Çekya, Polonya, Slovakya ya da Güney Kore'den ülkeye iş amaçlı seyahatlere de Pazartesi gününden itibaren izin veriliyor.

YUNANİSTAN'DA MASKE TAKMAYANA CEZA VAR

YUNANİSTAN – Toplu taşımada, asansörde, hastane, klinik ve doktor muayenehanelerinde maske takmak zorunlu hale geliyor. Kurala uymayan kişilere 150 euro ceza verilebilecek. Berber ve kuaförler, elektronik eşya satan mağazalar ve kitabevleri yeniden faaliyete geçebilecek. Vatandaşlar herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeniden sokağa çıkabilecek ancak şehirlerarası seyahat yapılamayacak. Anakara ile adalar arasında seyahate de izin verilmiyor.

KIBRIS RUM KESİMİ DE GEVŞETME YAPANLAR ARASINDA

KIBRIS – Kıbrıs Rum kesiminde perakende satış mağazalarının hepsi Pazartesi günü yeniden işbaşı yapabilecek. İnşaat malzemesi satan dükkanlar yeniden açılacak ve inşaatlara izin verilecek. Mahkemelerde ise sosyal mesafe kuralına sıkı sıkaya bağlı kalınması isteniyor. Ayrıca saat 22.00 ile 06.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma yasağı sürecek.

KAPALI ALANLARDA MASKEYE 13 MAYISA KADAR DEVAM

BULGARİSTAN – Kamusal alanda maske zorunluluğu 1 Mayıs'ta kaldırıldı. Vatandaşlar parklar, caddeler ve otobüs duraklarında maske takmaksızın bekleyebiliyor. Ancak otobüs, tramvay, market ve kiliselerde maske takma zorunluluğu 13 Mayıs'a kadar sürüyor. O tarihte ülkede geçerli olan iki aylık olağanüstü halin de sona ermesi bekleniyor. Pazar gününden itibaren tüm milli ve doğa parkları ve dağlar da kimi kısıtlamalar geçerli olmakla birlikte doğa severlere açılıyor. Bulgaristan'da alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafelerin hangi koşullar altında yeniden açılacağı ise henüz kesinliğe kavuşmadı.

dpa / EC, ET

KAYNAK ©Deutsche Welle Türkçe

İlgili Haberler