BİNLERCE KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

BİNLERCE KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

ABD'de ödüllü bir hekimin televizyonlarda korona virüsü konusunda yaptığı " covit 19 'dan tek bir kişi bile ölmedi" açıklamasının ardından kafası karışan Kaliforniya halkı sokaklara dökülerek plajların açılması için eylem yaptı.

ABD'de özgür yaşam tarzıyla özdeşleşen Kaliforniya eyaletinde koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında plajların kapatılması, binlerce kişinin sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak sokaklarda protesto düzenlemesine yol açtı.Sputnik'te yer alan haber şöyle devam ediyor.

KORONA UMURLARINDA DEĞİLDİ

Kaliforniya'nın Orange County bölgesindeki plajların kapatılmasını protesto için Huntington Plajı'na yürüyen binlerce kişinin sokaklarda yan yana dip dibe duran görüntüleri, hem ABD  hem dünyada şok etkisi yarattı.

MASKE TAKMAYANLAR ÇOĞUNLUKTAYDI

Çoğunluğu maske takmayan protestocular, plajların yanısıra tüm işyerlerinin yeniden açılması talebiyle Pasifik Sahili Otoyolu'nu birkaç km trafiğe kapattı.

BİNLER SOKAKTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

VALİYE PANKART

Kalabalık "Her şeyin başı özgürlük", "Sörf yapmak suç değildir", "Kaliforniya Valisi Gavin Newsom aklını kaçırmış", "Kaliforniya'yı hemen şimdi yeniden açın" gibi pankartlar açtı.

Kaliforniya'nın kuzeyinde ve güneyindeki bölgelerin kamusal toplanma alanlarını kapatmalarının ardından, plajları açık tek bölge olarak Orange ilçesi kalmıştı.

Geçen haftasonu sıcakların tavan yapmasıyla yaklaşık 80 bin kişi soluğu Newport ve Huntington plajlarında almıştı.

Bu sardalya konservesi tarzı manzarayı, Orange plajlarına yasak getirilmesi takip etti. 

VALİ KORONA VİRÜSÜNÜ GEREKÇE OLARAK GÖSTERMİŞTİ

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, pazartesi günü "Virüs haftasonu tatile çıkmıyor, sahillerimizde güneşli güzel hava var diye eve gitmiyor" tepkisini göstermesinin ardından perşembe günü Orange plajlarını kapatma kararını açıklamıştı.

Bölgenin yerel yönetimleri ise kapatma kararına karşı yasal yollara başvurmalarının ardından protestoculara da destek verdi.
 

İlgili Haberler