Kıbrıs'ta Türkiye aleyhine bir hamle daha

Kıbrıs'ta Türkiye aleyhine bir hamle daha

Kıbrıs 'ta 1974 yılında Rumların gerçekleştirdiği çok sayıda çocuk ve kadınında içinde bulunduğu katliamlar sonucu uluslararası arenada başlatılan silah ambargosunun ABD tarafından kaldırılacağı ortaya çıktı.

Erdoğan'ın yakın dostu Katar'ın desteği ile ABD'li şirketi Rum Hükumeti ile ortak başlattığı petrol sondaj olayı sonrası Türkiye'ye bir Kıbrıs şoku daha geldi. 

ARTIK SİLAH SATACAK

Son dakika bilgilerine göre ABD Run tarafına uyguladığı silah ambargosunu kaldırıyor ve enerji konusunda yeni ortaklıklar kurmak istiyor. Habertürk'ün haberine göre, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, ABD'nin 1987'den bu yana uyguladığı silah ambargosunu kaldırmaya hazırlandığını söyledi. Hristodulidis ayrıca ABD ve bazı AB ülkelerinin Doğu Akdeniz'de oluşturulan 'enerji ortaklığına' katılmak istediklerini belirtti..

20 KASIM 2018'DE BU HABERİ YAPMIŞTIK

RUM BAKAN AÇIKLADI

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, ABD'nin kısa süre içerisinde ülkesine yönelik 1987'den bu yana uyguladığı silah ambargosunu kaldıracağını öne sürdü. Hristodulidis Washington'ın, Güney Kıbrıs'ın askeri yeteneklerini arttırmasının bölgesel güvenlik için önemini gördüğünü vurguladı.

Ambargonun kaldırılması için ABD Kongresi'nde sürecin başladığını söyleyen Hristodulidis, "Bu Kıbrıs'ın bölgesel istikrar ve güvenliğin önemli bir destekçisi olarak oynayacağı olumlu rolün ABD yönetimi tarafından desteklendiğinin bir kanıtı" ifadelerini kullandı.

BAKIN KİMLER ORTAK

ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın içlerinde Mısır, İsrail ve Ürdün'ünde bulunduğu ülkelerle kurdukları enerji ortaklığına katılmak istediklerini söyleyen Hristodulidis, "Kişisel olarak Doğu Akdeniz'deki hidrokarbonların, Avrupa Topluluğu için kömür ve çelik neyse o olabileceğini düşünüyorum" dedi.

ABD AVRUPA BİRLEŞTİ

Washington ve AB'nin, Türkiye'nin karşı çıktığı Güney Kıbrıs hükümetinin doğalgaz arama faaliyetlerine tam destek verdiğini belirten Hristodulidis, Türkiye ile deniz sınırları konusunda müzakere etmeye hazır olduklarını belirtti.

TÜRKİYE NE YAPACAK

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz ay yapılan "ABD, Kıbrıs’ta Rusya’nın bölgedeki etkinliğine karşı askeri yığınak hazırlığında" uyarısının yersiz olduğunu belirten Rum bakan, kendi kontrollerindeki liman ve hava üslerini insani amaçlarla birçok ülkeye açtıklarını savundu.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'na göre Doğu Akdeniz'de 122 trilyon fit küp doğalgaz rezervi bulunuyor. Ancak Türkiye bölgede yapılan arama çalışmalarını, KKTC'nin egemenlik haklarının ihlali olarak görüyor ve bu çalışmalara karşı çıkıyor.

İlgili Haberler