İngilizlerin " Cemal Kaşıkçı" skandalı

İngilizlerin " Cemal Kaşıkçı" skandalı

İngiltere'nin Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra silah satmak için Suudi Arabistan'a heyet gönderdiği ortaya çıktı.

A+A-

İngiltere'nin Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra savunma anlaşması yapmak üzere Suudi Arabistan'a heyet gönderdiği ortaya çıktı. Ayrıca İngiltere'nin, Yemen'de savaş suçu işlemekle suçlanan Suudi Arabistan'a en fazla silah satan ülke olduğu ortaya çıktı.

KAŞIKÇI OLAYI KINANDIĞI GÜN İNGİLİZ HEYET SUDİ ARABİSTANDAYDI

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Arabistan'ı kınamıştı. İngiltere basınının ortaya çıkardığı belgelere göre Başbakan May'in Suudi Arabistan'ı kınadığı gün, bir İngiliz heyetinin Suudi Arabistan'da silah anlaşması yaptığı öğrenildi. Ortaya çıkan belgelere göre, Kaşıkçı'nın öldürüldüğü gün İngiltere'den yüksek düzey bir heyet Suudi Arabistan'a gitmiş, yeni bir silah anlaşması için çalışmalara başlamış. Belgelerde ayrıca, 14-22 Ekim'de tekrar görüşme yapıldığı ve silah ticareti hacminin genişletilmesine karar verildiği belirtiliyor.

BU GÖRÜNTÜLERİN YAŞANDIĞI GÜN

İNGİLİZ DIŞİŞLERİ BAKANI HUNT, GÖRÜŞMELERİ GİZLEMİŞ

İngiltere Başbakanı May'ın Suudi Arabistan'ı kınadığı gün, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın da Avam Kamarası'nda Suudi Arabistan'ı kınadığı bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında Hunt, açıklamasında Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox'un Riyad gezisini iptal ettiğini duyurmuş ancak Suudi Arabistan'ın başkentinde yapılan silah görüşmelerinden söz etmemişti.

SUUDİ ARABİSTAN İNGİLTERE'DEN EN FAZLA SİLAH ALAN ÜLKE

Öte yandan belgelerde, silahların Yemen operasyonunda kullanılması için satılacağı belirtiliyor. İngiltere, Suudi Arabistan'ın Yemen'e hava saldırıları başlattığı Mart 2015'ten beri yaklaşık 4 milyar 700 milyon sterlin (31 milyar TL) değerinde silah satışına izin verdi. Böylece İngiltere, Yemen'de savaş suçu işlemekle suçlanan Suudi Arabistan'a en fazla silah satan ülke oldu.

Erdoğan'dan Suudi Arabistan'a çok sert Kaşıkçı suçlaması

Erdoğan'dan Suudi Arabistan'a çok sert Kaşıkçı suçlaması

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesi konusunda uzun süredir suskunluğunu koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulan bir soru üzerine Suudi Arabistan'ı sert bir dille suçladı.

Kaşıkçı'nın nişanlısı ' Canlı Yayında' ağlaya ağlaya anlattı

Kaşıkçı'nın nişanlısı ' Canlı Yayında' ağlaya ağlaya anlattı

3 Haftadır Suudi Konsolosluğunda öldürülen ve dünya kamuoyunda büyük yankılar uyandıran muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın son anlarında yanında olan nişanlısı Hatice Cengiz Canlı yayında çok konuşulan ayrıntıyı ağlaya ağlaya anlattı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler