Adalet Mitingine dünyadan büyük övgü

Adalet Mitingine dünyadan büyük övgü

Kılıçdaroğlu'nun 25 gün sürdürdüğü sonunda yaklaşık 2 Milyon kişinin katıldığı muhteşem bir mitingle sona erdirdiği, 'Adalet Yürüyüşüne' dünyadan büyük bir destek geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı yürüyüşün finali yaptığı “Adalet Mitingi” dış basında geniş yer buldu. Gazete Karınca'nın çevirisine göre, Guardian, miting haberini ‘Erdoğan hükümetine karşı yıllar sonra düzenlenen en büyük protesto’ başlığıyla paylaştı.

TÜRKİYE VE DÜNYADA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ 25’inci gününde dün Maltepe’de düzenlenen ‘Adalet Mitingi’yle son buldu. Avrupa ve ABD basınında miting “darbe girişiminden sonra gelen hak ihlallerine karşı en büyük Erdoğan karşıtı gösteri” olarak nitelendirildi.

YAPTIRIMLAR SİVİL HALKA YÖNELDİ

Britanya’nın köklü gazetelerinden Guardian, ‘Erdoğan hükümetine karşı yıllardır düzenlenen en büyük protesto’ başlığıyla verdiği haberde ‘Yüz binlerce Türkiyeli, Pazar Günü Erdoğan hükümetinin darbe girişimi sonrasında aldığı kararları, tutuklamaları, ihraçları ve baskıyı protesto etmek için hükümetin iktidarda olduğu zaman içerisinde düzenlenen en büyük protestoda buluştu’ ifadeleri yer aldı.

DÜNYADA EN ÇOK GAZETECİNİN TUTUKLU BULUNDUĞU ÜLKE

Hükümetin “darbe sonrası yaptırımlarının darbeyi yapanlardan çok muhalefet liderlerine ve sivil halka yöneldiği” belirtilen haberde Türkiye’nin dünyada en çok gazetecinin tutuklu bulunduğu ülke olduğuna ve insan hakları aktivistlerinin gözaltına alındığına vurgu yapıldı.

TUTUKLAMA VE İHRAÇLARA YANIT

Telesur ise Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü ve mitingin “Erdoğan hükümetinin darbe girişiminden sonra gerçekleştirdiği geniş ölçekli tutuklama ve ihraçlara bir cevap niteliğinde olduğu”nu yazdı.

BBC de yürüyüş ve mitingi “Gezi Parkı protestolarından beri ülkede gerçekleşen en büyük Erdoğan ve rejim karşıtı gösteri” olarak nitelendirdi. Haberde darbe girişiminden bu yandan 50 bin kişinin tutuklandığına ve 140 bin kişinin mesleklerinden ihraç edildiğinin altı çizildi.

CNN; ERDOĞAN KARŞITLARI ADALET İÇİN ÇIĞLIK ATTI

Haberde “Kılıçdaroğlu’nun başlattığı yürüyüşün Erdoğan hükümeti dolayısıyla mağdur olan birçok insanın katılımıyla filizlendiği” ifadelerine yer verildi.

CNN, “darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen Erdoğan hükümetinin sivil halk üzerinde oluşturduğu baskının azalmadığına” vurgu yaptı.

KILIÇDAROĞLU MUHALEFETİ AYAKLANDIRMAYI BAŞARDI

‘Adalet Yürüyüşü’nün, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikalarına ve muhafazakar islamcı hükümete karşı başlatıldığını” belirtilen Alman Spiegel gazetesinde de Türkiye’de iktidar yanlısı gazetelerin yürüyüşü, “Hainlerin Yürüyüşü’ şeklinde haberleştirdiğini fakat bazı gazetecilerin ise Kılıçdaroğlu’nun bu yürüyüşle beraber muhalefeti tekrar ayağa kaldırmayı başardığını belirttiğini yazdı.

ERDOĞAN'DAN MALTEPE MİTİNGA ALAN KAÇ KİŞİLİK AÇIKLAMASI

İlgili Haberler