ABD Açıkladı. Rakka'da YPG Var Türkiye Yok

ABD Açıkladı. Rakka'da YPG Var Türkiye Yok

ABD'den Erdoğan'ın çok istediği Rakka operasyonuna katılma konusunda YPG ile anlaştık Türkler ile anlaşamadık açıklaması geldi.

A+A-

IŞİD'e karşı yürütülen ve sözcülüğünü ABD'nin yaptığı Rakka operasyonunda Türkiye'nin hoşlanmayacağı bir açıklama geldi. Açıklamanın bu güne kadar yumuşak ifadeler ile geçiştirilmesinin aksine kesin cümleler ile operasyonda YPG unsurlarının olacağı açıklandı. Türkiye'den henüz bir tepkinin gelmediği açıklamaya göre bölgede YPG'nin etkisi kalıcı hale gemeye başlarken Türkiye'nin rolünün hala tartışıldığı açıklandı.

ABD'Lİ ALBAY AÇIKLADI

 Birleşik-Ortak Görev Gücü Sözcüsü Albay John. L. Dorrian, Rakka'yı DEAŞ'ın elinden geri almak için düzenlenecek operasyona YPG'li Kürtlerin kesin olarak katılacağını, Türkiye'nin olası rolünün de görüşülmekte olduğunu söyledi.
ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemi ile katılan Dorrian''a YPG ve Türkiye soruldu.

 

Sözcü Albay Dorian'a soru şu şekildeydi. "Rakka operasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bu kampanyaya bir katılımı söz konusu mu?"

Albayın yanıtı ise şöyle oldu, "Rakka'nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ve Suriye Arap Koalisyonu birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75'i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var" dedi.

HENÜZ ANLAŞMAYA VARAMADIK

Dorrian, sorunun "Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir" diye yenilenmesi üzerine "Türkiye'nin oynayacağı rol konusunda, haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye'de IŞİD'i yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak" dedi.

ROJOVA KATILMIYOR

Dorrian, başka bir soru üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından eğitilen ve Suriyeli Kürtlerden oluşan Rojava Peşmergelerini Suriye'nin kuzeyinde başta Rakka olmak üzere yürütülen operasyonlara şimdilik dahil etmeyi düşünmediklerini söyledi.

IŞİD BİRBİRİ İLE ÇATIŞMAYA BAŞLADI

Irak güvenlik güçlerinin Musul'un batısında DEAŞ'A karşı ilerlemeyi sürdürdüğünü Belirten Dorrian, Musul'un batısında DEAŞ'ın yabancı savaşçıları ile yerel savaşçıları arasındaki gerilimin birbirini vurmaya kadar vardığını söyledi. Dorrian "Ebubekir el-Bağdadi bazı yabancı savaşçılara biraz daha fazla yetki vermişti, çünkü bulundukları yerlerden ayrılma şanslarının olmadığını biliyor. Ayrıldıklarında da aranıp bulunacaklarını biliyor. Bu da düşman içerisinde bir gerginlik kaynağı oluşturuyor ki bu da bizim işimize geliyor. Çünkü bu tür olayların ortaya çıkması düşmana ivme kaybettiriyor. Bazı durumlarda birbirlerine girdiklerini görüyoruz. Örneğin bazı yabancı savaşçı komutanların, Iraklı savaşçıları artık savaşmak istemiyorlar gerekçesi ile öldürdüğünü gördük" diye konuştu.

MENBİÇ KONUSUNDA BANU AVAR BÖYLE UYARMIŞTI

MENBİÇ KONUSUNDA BANU AVAR BÖYLE UYARMIŞTI

Ünlü Televizyon habercisi Banu Avar sosyal medya hesabından Suriye'nin Menbiç kasabasında başlayan gerginliğe dikkat çekerek savaş uyarısı yaptı

SURİYELİ GENCİN "EVET" OYU VERECEĞİM GÖRÜNTÜLERİ

SURİYELİ GENCİN "EVET" OYU VERECEĞİM GÖRÜNTÜLERİ

1 Şubat'tan beri tartışılan binlerce Suriyeli oy kullanacak tartışmalarında görüntüler ortaya çıktı.

İlgili Haberler