YURT MÜDÜRÜNDEN ÖĞRENCİLERİ ŞOKE EDEN CEVAP

YURT MÜDÜRÜNDEN ÖĞRENCİLERİ ŞOKE EDEN CEVAP

ANTALYA Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Şube Müdürü Süleyman Dinç, eksiklikleri giderilmemiş yurtta kalmak istemeyen öğrencilere, "Bu yurda girerken, gelir durumunuza göre geldiniz. Burada bana ahkam kesmeyin. Herkesin gelir durumu minimizeydi, öyle geldi.

A+A-

KYK'ya bağlı Antalya'daki Elmalılı Hamdi Yazır Erkek Öğrenci Yurdu'ndaki öğrenciler, yeni yapılan Muratpaşa Yurdu'na nakledildi. Yurda gelen öğrenciler, güvenlik önleminin alınmadığı, bazı kapı kilitlerinin olmadığı inşaat halindeki odalarda kalmak istemedi. Öğrenciler, kötü manzarayı anlatmak için yurt önünde toplandı. 

"BANA AHKAM KESMEYİN"

Burada öğrencilere hitap eden Antalya KYK Şube Müdürü Süleyman Dinç, yurda 580 yeni öğrenci alındığını belirterek, şöyle dedi:

"Gençler bakın bunu bir daha konuşmayacağım. Bugün Elmalılı Hamdi Yazır Yurdu'nda kalabilirsiniz. Benden nevresim istemeyin. Beni zora sokucu, beni tahrik edici şeyler yapmayın. Mantıklı düşünün. Bu yurda girerken, gelir durumunuza göre geldiniz. Burada bana ahkam kesmeyin. Klima, odam şudur budur demeyin. Herkesin gelir durumu minimizeydi. Öyle geldi. Üçte birinize yakını da burslusunuz. Bunun dönüşü yok. Toplanmayın. Kendinize, devletinize zarar verecek söz ve eylemlerde bulunmayın. Şahsi tavsiyem budur. İşletici firma su testi yaptığı için odalar sadece su oldu. Siz buradaki çamurla gittiniz, orası da çamur oldu. Başka hiçbir şey yok."

Eksiklikleri giderilmemiş yurtla ilgili sıkıntıları anlatan öğrenciler ise, "Affedersiniz ahıra sokar gibi bizi buraya tıktılar. Bize dün akşam haber verildi. Buraya geldiğimizde odalar inşaat halindeydi. Odaların kapı kolu yok. Neden buradayız bilemiyorum" diyerek endişelerini dile getirdi. Bir öğrenci ise müdüre dönerek, “Biz mağdur olduk, başkaları mağdur olmasın" dedi.

VALİ: MÜDÜRÜN AÇIKLAMALARINI TASVİP ETMEYİZ 

Antalya Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Şube Müdürü Süleyman Dinç'in, yurttaki şartları protesto eden öğrencilere hitaben tepki toplayan sözleri üzerine Vali Münir Karaloğlu açıklama yaptı. Vali Karaloğlu, mayıs ayında temeli atılan bir yurdun 4.5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girmesinin önemli olduğunu belirttiği açıklamasında KYK Şube Müdürü Süleyman Dinç hakkında soruşturma talimatı verdiğini söyledi. Vali Karaloğlu'nun açıklaması şöyle:

"Binlerce öğrenciyi barındıracak bu binaların bu kadar kısa sürede tamamlanıp hizmete girmesi büyük bir başarıdır. Operasyonel olarak bu büyük bir devlet başarabilir. Elbette ki eksikler vardır, en kısa zamanda yurdun eksiklikleri ve ihtiyaçlarının giderilmesini sağlarız. Öğrencilerin memnuniyetsiz olduğu noktalar olabilir. Şikayetlerini bizlere sosyal medya hesaplarımızdan da iletebilirler. Fakat her ne olursa olsun oradaki müdürün kastını aşan ifadelerini tasvip etmemiz mümkün değildir. Doğru bulmayız. Bununla ilgili gerekli inceleme ve soruşturmanın yapılması talimatını verdim. Soruşturmanın sonucuna göre gerekli kararı veririz. Burada aslolan müdürün açıklamaları ve oradaki küçük basit ihtiyaçlardan ziyade bu tesisin dünya rekoru bir sürede yapılarak hizmete açılmasıdır. Hükümetimizin, bakanlığımızın ve bizim önceliğimiz bundan sonra da bizden yurt bekleyen binlerce öğrencimizin ihtiyacına cevap vermektir."

KYK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: MAKSADINI AŞAN SÖZLER 

Antalya Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Şube Müdürü Süleyman Dinç'in, yurttaki şartları protesto eden öğrencilere hitaben tepki toplayan sözleri üzerine KYK Genel Müdürlüğü’nden de bir açıklama yapıldı. Süleyman Dinç’in maksadını aşan ifadeler kullandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: 

“Haberlerde bahse konu olan kişi Şube Müdürlüğü'ne vekalet eden Nöbetçi Yurt Yönetim Memuru olup, maksadını aşan ifadeler kullanmıştır. Elmalılı Hamdi Yazır yurdumuzda kalan öğrencilerimiz mevcut yurttan çok daha fazla yatak kapasitesine sahip olan Muratpaşa Öğrenci Yurdumuza nakledilmişlerdir. Adı geçen yeni yurdumuzun inşaatına 19 Mayıs 2016 tarihinde başlanılmış ve 4.5 ay gibi çok kısa sürede tamamlanarak öğrencilerimizin rahatlıkla barınabileceği hale getirilmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır Yurdumuzun yatak kapasitesi 1526 olup yeni açtığımız Muratpaşa Öğrenci Yurdumuzun yatak kapasitesi ise 4 bin 832'dir. Böylelikle çok daha fazla sayıda erkek öğrencimize barınma imkanı sunulmuştur. Elmalılı Hamdi Yazır Yurdumuzun ise bakım, onarım, tadilat vb. işlemleri en kısa sürede tamamlanarak yedek sırada bekleyen kız öğrencilerimiz yerleştirilecektir. Bu durumda hem erkek hem de kız öğrencilerimize mevcut kapasitenin çok üzerinde barınma imkanı sağlanmış olacaktır.”