YUNANİSTAN DARBECİLER KARARINI VERDİ

YUNANİSTAN DARBECİLER KARARINI VERDİ

15 temmuz darbesi ardından kullandıkları helikopter ile Yunanistan'a kaçan 8 askerin mahkemesi sonuçlandı.

A+A-

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas'ın itirazı üzerine, Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verdiği üç darbeci askerin iade kararını temyiz sürecinde bozdu.

İADE EDİLMEYECEKLER

Buna göre 15 Temmuz gecesi helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 asker Türkiye'ye iade edilmeyecek. Daha önce 3 askerin iadesine karar verilmiş ve temyiz başvurusunda bulunulmuştu. 5 askerin ise iade edilmemesine karar verilmişti. 

FETÖ mensubu oldukları ve darbe gecesi aktif rol oynadıkları gerekçesiyle mahkemeye getirilen askerlerin tamamı Türkiye'ye iade edilmeyecek. Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis daha önce hükümetin yüksek mahkemenin kararlarına saygı duyması gerektiğini belirten bir açıklama yapmıştı.

İNSAN HAYSİYETİNE SAYGI

Avrupa ve Yunanistan adalet sisteminin ilkelerine göre “insan haklarına ve insan haysiyetine saygının her şeyden önce geldiğini belirten mahkeme, firarîlerin iddialarına dayanarak iade edildikleri taktirde kötü muameleye maruz kalmalarının muhtemel” olduğunu, hatta “hayatlarını kaybedebileceklerini” göz önüne alarak böyle bir karara vardı. 

NİHAYİ KARAR

Askerlerden ilk mahkemesi görülen dördü ve son ikisi için oybirliğiyle olumsuz karar verilirken diğer ikisi için bir olumlu oya karşı çoğunluğun olumsuz oyuyla iade edilmemeleri kararlaştırıldı. Areios Pagos Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin olumsuz kararı nihaî olduğundan hiç kimse tarafından değiştirilemez. 

Mahkemenin serbest bırakılmalarına karar vermesine rağmen sığınma talepleri bakılana kadar üç ay boyunca Olimpiako Horio polis merkezinde tutulacakları açıklandı.

DIŞİLERİ BAKANLIĞI KARARI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, 8 darbeci hakkındaki iade talebihih Yunan yargısı tarafından reddedilmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Açıklamada, " Türkiye'de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden 248 vatandaşımızı şehit eden, 2193 vatandaşımızı da yaralayan bir darbe girişiminde aktif rol alan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden bu şahısların bağımsız Türk yargısı önüne çıkmasına engel olan bu kararı protesto ediyoruz. Yunan yargısının bu tavrı, uluslararası hukuk normlarına ve ilkelerine aykırı şekilde suçluların cezasız kalmasına ve mağdurların da haklarının ihlaline yol açmaktadır" denildi. 

YUNANİSTAN'A KAÇAN 8 DARBECİ ASKER HAKKINDA TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI…

FETÖ Terör Örgütü'nün 15 Temmuz Darbe Girşimi'nin ardından Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklamaya yönelik yakalama kararının ardından 8 darbeci askerin, Yunanistan'dan iadeleri yeniden istendi. Şüphelilerin kırmızı bültenle aranması için Adalet Bakanlığı aracılığıyla İnterpole yazı yazılmasına da karar verildi.

TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ

Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca 8 darbeci askerin tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Talebi değerlendiren İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği 8 darbeci asker hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Karar, Yunanistan adli merciler ulaştırılması için Adalet Bakanlığı'na bugün gönderildi.

İNTERPOLE YAZI YAZILMASINA KARAR VERİLDİ 

Öte yandan hakimlik, darbecilerin kırmızı bültenle aranması için Adalet Bakanlığı aracılığıyla İnterpole yazı yazılmasına da hükmetti.

TELEFON GÖRÜŞMELERİ TESPİT EDİLDİ

15 Temmuz 2016 günü Fetullahçı Terör Örgütü tarafından darbe kalkışması gerçekleştirildi. Darbe kalkışması esnasında 14306 Kuyruk No'lu UH-1 Tipi Helikopter ile 4. Kara Havacılık alayında havalanarak Marmaris İlçesi'ne hareket eden ve burada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişiminde bulunan ekibin başındaki şüpheliler Kurmay Albay Pilot Ali Aktürk ve Kurmay Pilot Yarbay Davut Uçum'a ait telefon numaraları ile bu kalkışmanın başka bir ayağında görev yaptıkları tespit edilen ve kalkışmanın engellenmesi sonucu Yunanistan'a firar eden şüpheliler Kurmay Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik, Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel , Astsubay Başçavuş Mesut Fırat ve Kurmay Yüzbaşı Feridun Çoban'a ait telefon numaralarıyla karşılıklı görüşmeler yapıldığı tespit edilmişti.

8 DARBECİ ASKER VE RÜTBELERİ

1- Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Böyük, 2-Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel, 3- Kurmay Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, 4-Kurmay Pilot Yüzbaşı Feridun Çoban, 5-Kurmay Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik, 6-Kurmay Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan, 7-Astsubay Kıdemli Başçavuş Mesut Fırat, 8-Astsubay Kıdemli Başçavuş Bilal Kurugül

14 AĞUSTOS GERDİ; ASKERİ UÇAKLARA KAMYONLU ÖNLEM

14 AĞUSTOS GERDİ; ASKERİ UÇAKLARA KAMYONLU ÖNLEM

14 Ağustos'ta 2. darbe yapılacak iddiaları hükumetin yurt çapında önlemler almasına neden oldu. Askeri jetlerin izinsiz uçuşlarını engelleme için alınan önlemler şaşırttı.

DARBECİ ASKERLERİN KARAKOL GÖRÜNTÜLERİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

DARBECİ ASKERLERİN KARAKOL GÖRÜNTÜLERİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Sosyal medyada yer alan bu görüntülerde darbeci olduğu iddia edilen bir askerin nerede olduğu belli olmayan sorgu görüntüleri iddiası ortalığı karıştırdı, gerçekse çok vahim bu görüntülerdeki askerler ya ileride suçsuz çıkarsa..

İlgili Haberler