ABDULLAH GÜL'DEN CANLI YAYINDA "YENİ PARTİ" AÇIKLAMASI

ABDULLAH GÜL'DEN CANLI YAYINDA "YENİ PARTİ" AÇIKLAMASI

AKP'li isim ne demişti; "Bu nedenle çok uzak olmayan bir gelecekte AKP'nin başına geçecek ve yeniden tüm Türkiye'nin umudu olacaktır."

A+A-

İç siyasette Erdoğan'ın yönetiminden rahatsızlıklar arttıkça sağa yeni bir lider arayışının ardı arkası gelmek bilmiyor.

UMUTLAR ABDULLAH GÜL'DE AMA

AKP çevrelerinde ise en çok adı geçen yeni lider adayı doğal olarak eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül oluyor. Neredeyse haftada bir kere yeni parti söylentileri ile çalkalanan siyaset kazanına CNN Canlı yayınında Abdullah Gül son kez aynı yanıtı verdi. "Parti kurmuyorum." Aslında AKP'den önemli bir isim, Abdullah Gül'ün yeni parti kuracağı iddialarına aynen şu yanıtı vermişti.

AKP'DEN ÖNEMLİ BİRİ NE DEMİŞTİ

"Abdullah Gül ve arkadaşlarından hiç kimse yeni bir parti kurmasını asla beklemesin. Abdullah Gül siyasete kaldığı yerden ancak AKP ile devam edecek kadar akıllı ve sabırlıdır. Bu nedenle çok uzak olmayan bir gelecekte AKP'nin başına geçecek ve yeniden tüm Türkiye'nin umudu olacaktır." yorumu yapmıştı. Aynı kişi ile yaptığımız güncel görüşmede ise "O sözlerimin arkasındayım" şeklide iddiasını yeniledi.

CANLI YAYINDA NE DEDİ

1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN Türk özel yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlıyor. Gül, yeni parti kuracağı iddialarını bir kere daha yalanlayarak,  "Tabii ki bütün tecrübelerimi bir kenara koyacak değilim. Önce beni tanıyanlar şunu bilmesi gerekir ki, ben yerli bir insanım. Kendi değerlerimize inanan bir insanım. Bununla birlikte, Batı'yı, demokrasiyi ve hukuku çok iyi bilirim. Ben eğer siyaset yapacak olsam Batı'dan Avrupa'dan değil, kendi halkımdan destek alırım. 40 kere soruldu ve cevap verdim defalarca siyaseti bıraktım diye. Parti nasıl kurulur çok iyi bilirim. Böyle bir niyetim yok" dedi. Gül, "Son dönemde Türkiye maalesef dış politikada içe kapanmış durumda" diye konuştu.

SÖYLEŞİ YERİ İSE MANİDAR

Söyleşi, yarın (4 Aralık 2016) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı Kayseri'deki Abdullah Gül Müzesi ve Kütüphanesi'nde gerçekleşiyor. Müzenin mimari Emre Arolat, küratörü ise Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Hasan Bülent Kahraman. Açılışa eski Almanya Başbakanı Schröder ve eski Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun da aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen siyasetçileri katılacak. Gül, müzeyi tanımlarken, "Burayı bir demokrasi müzesi olarak görüyoruz" dedi.

AKİT BU İSİMLERİ GÜL'ÜN EKİBİ OLARAK LANSE ETMİŞTİ

Gül'ün adı son dönemde yeni bir parti kuracağı iddiaları ile gündeme gelmişti. Akit TV, Gül’ün, Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Mehmet Şimşek, Mehmet Ali Şahin ve Beşir Atalay’ı da yanına alacağını öne sürmüş, parti çalışmaları için Ürdün’de eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'le görüştüğünü iddia etmişti. Ancak Gül, bu iddiayı sert bir dille yalanlayarak, "Asılsız, yalan ve fitne odaklı bu haberin amacının ne olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" demişti.

DIŞARDAN İCAZET ALMAM

"Ben yerli bir insanım, kendi değerlerimize inanan bir insanım" diyen Gül, "eğer ben siyaset yapacak olursam Avrupa'dan Batı'dan başka bir yerden değil kendi halkımdan destek alırım" ifadelerini kullandı. "Art niyetli çevreler bunu ortaya atıyorlar" diyen Gül, Fazilet Parti'nin bölünmesini hatırlatarak "parti kurmayı iyi bilirim" sözleriyle soruya yanıt verdi. Zaman zaman Cumhurbaşkanı, eski arkadaşları ve kamuoyu ile görüşlerini paylaştığını söyleyen Gül, Ürdün ziyareti ve Tony Blair ile görüşmesinin siyasete girmekle ilgisinin olmadığını iddia etti.

İlgili Haberler