Yine Hayvan Zehirleme Vahşeti

Yine Hayvan Zehirleme Vahşeti

Muğla'nın Datça İlçesi'nde sahipli bir köpek, zehirlendikten sonra kaza görüntüsü vermek amacıyla beli kırılarak yolun ortasına atıldı.

A+A-
Zehirleyip yol kenarına attılar!
Muğla'nın Datça İlçesi'nde sahipli bir köpek, zehirlendikten sonra kaza görüntüsü vermek amacıyla beli kırılarak yolun ortasına atıldı. 
Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla)
 
17.01.2013 12:35
 
 Olay, zehirli etlerden yiyen iki de kedinin ölmesiyle ortaya çıktı.
 
İskele Mahallesi Kargı yolu Koruluk Mevkii'nde meydana gelen olayda, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, iddiaya göre sahipli bir köpeğe zehirli tavuk verdi. Ardından da zehirlenen köpeği, kaza görüntüsü vermek için belini kırıp sokak ortasına bıraktı. Olay, balkondaki zehirli tavuk atıklarından yiyen iki kedinin de ölmesiyle ortaya çıktı. İhbar üzerine gelen polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. Olay, hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Datça Hayvanları Sevenler Derneği Başkanı Avustralyalı Heinz Ehrman, yaşanan vahşetin insanlıkla bağdaşmayacağını belirtirken, sorumlularının biran önce yakalanmalarını istedi.
 
Hayvansever 43 yaşındaki Sevil Pilavcı, zavallı köpeği yol ortasında bularak yetkililere bilgi verdi. Pilavcı, "Önce köpeğe, bir otomobilin çarparak ölümüne yol açtığını sandık. Ancak üzerinde kan yoktu. Aynı gün zehirlenen kedimi güçlükle kurtarabilmiştim. Köpeğin ağzında da kedimde olduğu gibi zehir kokusunu fark edince, polisi aradım. İlçe tarım müdürlüğünden bir veteriner gelerek inceleme yaptı. Çevrede iki tane de kedi ölüsü bulundu. Her üç hayvanın da yedikleri bir şeyden zehirlendikleri belirlendi. Yol ortasında bulunan zavallı köpeğin, aynı zamanda belinin kırık olduğu tespit edildi. Köpeğin balkonda zehirlendikten sonra, buradan alınarak kaza süsü vermek amacıyla belinin kırılarak yol ortasına atıldığından şüpheleniyoruz" diye konuştu.
 
Öldürülen köpeği besleyen 48 yaşındaki Gülay Bulcan, olayı anlatırken üzüntüye boğuldu. Köpeğin, şehir dışında olan komşusu Alev Ergüner'e ait olduğunu dile getiren Bulcan, "Sahibi burada olmadığı için köpeğe ben bakıyordum. Balkondaki kulübesinde bağlıydı. Gece, hayvanı kontrol için geldiğimde, balkonu darmadağın bir halde gördüm. Etrafa tavuk kemiği parçaları yayılmıştı. Ayrıca her tarafta beyaz bir toz vardı. Daha sonra köpeğin ölüsü bulundu. Belinin kırık olduğu ortaya çıkınca acımız iki kat arttı" dedi.