Wikipedia sansürlendi, sosyal medya ayakta

Wikipedia sansürlendi, sosyal medya ayakta

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'den erişim engellendi.

İnternet kullanıcılarının katkılarıyla hazırlanan dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'den erişim engellendi. Türkiye'den siteye erişmek isteyenler saat 08.00'den bu yana siteye erişemiyor.

NEDENİ BELLİ OLDU

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Wikipedia içerisinde Türkiye'yi 'terörle' aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek bununla ilgili girişimler başlatıldı. Site yetkilileriyle gerekli yazışmaların yapılmasının ardından söz konusu içeriklerin kaldırılmadığı tespit edildiği için Wikipedia sitesine erişim engeli konuldu.

BTK'NİN SORGU SAYFASINDAKİ AÇIKLAMA

BTK'nin "Site Bilgileri Sorgu Sayfası" üzerinden yapılan sorgulamalarda siteye mahkeme kararı olmaksızın "idari tedbir" konulduğu görülüyor. Sayfadaki açıklama şöyle:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

SOSYAL MEDYA KARIŞTI

Wikipeia'nın engellenmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları ayağa kalktı. Karar tartışma konusu olurken, mahkeme kararı olmaksızın böyle bir adım atılmasına tepki gösteriliyor.

Sosyal medyadaki tepkilerden bazıları şöyle:

@sadoze: Gormeyin, duymayin, bilmeyin, Cahil kalın, itaat edin...!!!

@GZMDGNTC: Hangi çağda yaşıyoruz bu nasıl bir zihniyettir!
#Wikipedia

@hulyaruveyda: #Wikipedia ya mikipedia kötü şeyler bunlar, okumayın.

@isildogruel: #Wikipedia yasağı nedir ya, bu kadar mı korkuyorsunuz bilimden?

100x50.pngtwitter-100x-50-001.jpg

 

cumhuriyet

İlgili Haberler