Whatsapp’tan gelen Mavi Balina linkine dikkat

Whatsapp’tan gelen Mavi Balina linkine dikkat

Rus bir gencin yazılımını yaptığı ve Rusya'daki internet çeteleri tarafından gizli linkle ölüm tuzağı kuran Mavi Balina oyunu tüm dünyayı alarma geçirdi.

Aralarında Ordulu İbrahim Can Duman’ın da olduğu 142 genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyununun ölüm tuzağından kurtulan Hintli Alexander K. (22) "WhatsApp'a gelen bir linkle oyunu açtım. Oyundaki talimatları saatinde yerine getirmeyince Rusya’dan aranarak tehdit edildim" dedi. Türkiye'de de Mavi Balina alarmı verildi


Rus bir gencin yazılımını yaptığı ve Rusya'daki internet çeteleri tarafından gizli linkle ölüm tuzağı kuran Mavi Balina oyunu tüm dünyayı alarma geçirdi. Ordulu lise öğrencisi İbrahim Can Duman'la birlikte dünyada 140 genci intihara sürükleyen oyunun pençesinden son anda kurtulanların anlattıkları bu tuzağa düşmemek için önemli ipuçları veriyor.


'MEZARLIĞA GİDİP SELFIE ÇEKMEM İSTENDİ'

Hindistan'da bir özel şirkette çalışan 22 yaşındaki Alexander K. de onlardan biri. Oyunun intihara kadar götüren 50 talimatından biri olan vücuduna bıçakla balina çizme girişiminde bulunurken ağabeyi tarafından polis çağrılarak engellenen Hintli genç "İş arkadaşlarımla kurduğumuz WhatsApp grubundan bir link geldi. Merak edip tıkladığımda oyun açıldı. Tüm adres defterimin oyunun yöneticisi tarafından ele geçirildiğini fark ettim. Her gece saat 2'de oyunun başına geçip verilen talimatı yerine getirmeye zorlanıyordum. Birkaç gün sonra fotoğraflarımın da kopyalandığını fark ettim. Oyunu silemiyordum. Gece yarısı mezarlığa gidip selfie çekmem istendi. Her gün korku filmi izlettiriliyordu. 5'inci safhada talimatı yerine getirmeye reddettim. Rusya'dan WhatsApp üzerinden arandım. Numarası görünmeyen biri beni tehdit etti ve kapattı. Tam koluma balina dövmesi kazıyacaktım ki ağabeyim bu tuzaktan beni kurtardı Bu bir sanal ölüm tuzağı. Şu anda psikolojik tedavi görüyorum" dedi.

'ANNEN ÖLECEK' DİYE ŞANTAJ YAPTILAR

Yine Hindistan'da oyunun ölüm tuzağına düşerek bir göle atlayıp canına kıymaya çalışan 17 yaşındaki bir kız son anda kurtarıldı. Tedavi gördüğü hastanede yaşadıklarını Hint medyasına anlatan genç kız "Oyuna başlamam iki saat sürdü. ilk gün sabaha kadar başında kaldım. Bana seçenekler sunuldu. Koluma bıçakla köpek balığı resmi çizecek, balkondan atlayacak, okyanusa ya da nehire girerek boğulacaktım. Eğere bunları 3 gün içinde yerine getirmezsem annemin öleceği söylendi. Sonra cep telefonumu kaybettim. Ben de anneme zarar gelmemesi için kendimi Kalyan Nehri'ne attım" dedi.

7 YAŞINDA BAĞIMLI OLDU

Hindistan'ın Mumbai kentinde Priyanka Bansa, 7 yaşındaki yeğenini Mavi Balina oyununun ölüm tuzağından son anda kurtardı. Hint basınına konuşan hala, telefonunu oyun oynaması için verdiği yeğeninin davranışlarındaki değişiklikleri fark ettiğini, kendisine mavi balinanın Hintçede ne anlama geldiğini sorduğunu söyledi. Bir hafta boyunca ölüm tuzağının esiri olan çocuk halası tarafından kurtarıldığında ağlıyordu.

Oyunun etkisinde kalarak Mumbai'deki evinden kaçan bir genç de Nepal'de intihar etmek üzereyken bulundu.
TÜRKİYE'DE MAVİ BALİNA ALARMI

Öte yandan intiharlara yol açan oyunla ilgili Türkiye'de emniyet de harekete geçti. Oyun için gizli link gönderenler takibe alınacak. Mavi Balina başta olmak üzere farklı oyunlarla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan bir şikayet yok. Belirli seviyelere ulaşmaları için para yatırmaları istenen ve para yatıramadıkları için bunalıma girerek intihar eden çocukların oynadıkları benzer oyunlarla ilgili iki ailenin geçen aylarda emniyete şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Bir aile oyuna para yatıramadığı için çocuklarının bunalıma girdiğini ifade ederken diğer aile ise para yatırma işlemlerinde dolandırıcılık yaşandığını iddia etti. Polis, oyun linklerini çocuklarına gönderilen ailelerin şikayetçi olabileceklerini ve linkleri gönderen kişiler ile ilgili takip başlatılabileceğini ifade ediyor.


BENZERLERİ İÇİN KAMU DAVASI AÇILDI

Dünya çapında 142 gencin ölümüne neden olan Mavi Balina oyunu 'Choking Games', 'Fire Challenge', 'Eyeball Challenge', 'Human Embroidery', '48 Hours Challenge' gibi benzerlerinin yayılmasına neden oldu. Hindistan'ın Delhi Yüksek Mahkemesi bu oyunlara karşı kamu davası açtı.

İlgili Haberler