Türkiye, Suriye için vali atadı

Türkiye, Suriye için vali atadı

AKP Hükümeti, gerek Türkiye’deki gerekse Suriye'de yönetimin kontrolünde olmayan bölgelerdeki Suriyelilerin durumlarını yakından takip etmek için vali atadı. Şarku’l Avsat gazetesinin "Türkiye, Suriyelilere vali atadı" manşetiyle duyurduğu habere göre mer

A+A-

Doğrudan başbakanlığa bağlı olan Vali Yılmaz'ın üç temel görevi bulunuyor. Birinci görevi, Türkiye'deki mülteci kamplarında yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. İkinci görevi ise Türkiye'deki mülteci kampları yerine evlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. Vali Yılmaz'ın üçüncü görevi ise Suriye topraklarında yönetimin kontrolünden çıkan şehirlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. 

'İNSANİ AMAÇLI'


Suriyeli bazı muhaliflerin, vali isimlendirmesine tepki gösterdiğini vurgulayan Şarkul Avsat, AKP Hükümeti'nin mülteci kamplarındaki Suriyelilere gerekli yardımların ulaşmasının önündeki engelleri aşmak için böyle bir girişimde bulunduğunu yazdı.


Vali Yılmaz gazeteye yaptığı açıklamasında, yaklaşık bir ay önce bu göreve getirildiğini, görevinin siyasi değil insani amaçlı olduğunu söyledi. Yılmaz, Suriye topraklarındaki görevinin ise sadece insani yardımın ulaşımı ve koordinesiyle sınırlı olduğunu kaydetti, askeri destek iddialarını yalanladı.


AKP Hükümeti yetkilileri Şarkul Avsat'ın "Neden vali isimlendirmesi seçildi?" sorusuna yanıt olarak ise "Vali isimlendirmesindeki tercih, hükümetimizin misafirlerine verdiği büyük önemin göstergesidir, başka bir anlamı yoktur" diye cevap verdi.


NEVŞEHİR'DE KAYMAKAM ADAYI!


Veysel Dalmaz'ın bir aydır Suriye'li mültecilerle ilgili koordinatür vali olarak  görev yaptığının bilinmesine rağmen, Gaziantep'teki valilik kaynakları ise böyle bir atamanın sözkonusu olmadığını, Nevşehir'de kaymakam adayı olarak görev yaptığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.