THY UÇAĞI İSTANBUL'DA BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI

THY UÇAĞI İSTANBUL'DA BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI

O anlarda kule ile irtibata geçen kaptan pilot, “İniş takımları kilitlenmiyor gövde üzeri iniş yapabilirim” dedi.

A+A-

Türk Hava Yolları’nın (THY) ULS Havayolları’ndan kiraladığı kargo uçağı Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında iniş takımları kilitlenmeyince büyük tehlike atlattı.

GÖVDE ÜZERİNE İNİŞ

O anlarda kule ile irtibata geçen kaptan pilot, “İniş takımları kilitlenmiyor gövde üzeri iniş yapabilirim” dedi. 

KAN DONDURAN SÜREÇ

Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz günlerde meydana gelen olay edinilen bilgiye göre şu şekilde gelişti: Türk Hava Yolları’nın ULS Havayolları'ndan kiraladığı kargo uçağı Stockholm-İstanbul seferini tamamlamak için Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalmaya başladı.

Bu arada uçağın kaptan pilotu açılan iniş takımlarının kilitlenmediği ikazını aldı. Bunun üzerine Hava Trafik Kontrol Kulesi’yle irtibata geçti. 

GÖVDE ÜZERİ İNEBİLİRİM

İniş takımları kilitlenmeyen ve İki kez pisti pas geçmek zorunda kalan THY pilotu, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne iniş takımlarının kilitlenmediğini ve gövde üzeri iniş yapabileceğini söyledi.

PİST KAPATILDI

Bunun üzerine yetkililer pisti uçuş trafiğine kapatarak itfaiye ve ambulans ekipleri yönlendirildi. Pisti pas geçtikten sonra tekrar havalanan uçak üçüncü kez iniş için alçalmaya başladı.

3. DENEMEDE KİLİTLENDİ

Bu arada itfaiye ekipleri bir pistte hazır bekletildi. Üçüncü denemesinde iniş takımları açılarak kilitlenen uçak saat 05.45’de Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Sert iniş nedeniyle uçağın lastiklerinin patladığı öğrenildi.