"TECAVÜZ YASASI" ANTALYALI KADINLARI AYAĞA KALDIRDI

"TECAVÜZ YASASI" ANTALYALI KADINLARI AYAĞA KALDIRDI

Türkiye'de gündemin başköşesine oturan ,AKP'li vekillerin Tecavüz mağduru çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi yasa teklifine, Antalyalı kadınlardan protesto eylemi geldi.

A+A-

ANTALYA'da, cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifini protesto etmek isteyen kadınlara, polis Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasını gerekçe göstererek izin vermedi.

ANTALYA KADIN PLATFORMU

Antalya Kadın Platformu'nun çağrısı üzerine çok sayıda kadın, Meclis Genel Kurulu'ndan geçen cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren önergeyi, protesto etmek için Kalekapısı Meydanı'ndaki Attalos Heykeli önünde toplandı.

POLİS "BASIN AÇIKLAMASINA BİLE İZİN VERMEDİ"

Ellerinde dövizler taşıyan kadınlar, basın açıklaması yapmak istedi. Meydanda önlem alan polis ekipleri, OHAL nedeniyle izinsiz basın açıklaması yapılmasının yasaklandığını, bu nedenle izin vermeyeceklerini belirtti.

DAĞILMA UYARISI

Gruba dağılmaları uyarısında bulunan polis, kadınların yasa değişikliğiyle ilgili döviz ve afişler açması üzerine müdahale için hazırlık yapmaya başladı.

Kadınlar bunun üzerine basın açıklaması yapmadan alandan ayrıldı. Bir süre yürüyen kadınları takip eden çevik kuvvet ekipleri, grubun tamamen dağılması üzerine meydandan ayrıldı.