TDK'DAN KURUM İSİMLERİNDE TIRNAK İŞARETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TDK'DAN KURUM İSİMLERİNDE TIRNAK İŞARETİ DEĞİŞİKLİĞİ

Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretlerinin kullanımında değişikliğe gitti. Buna göre kurum ve kuruluş isimlerinde kesme işareti kullanılmayacak.

A+A-

Türk Dil Kurumu (TDK), yeni bir kararı hayata geçirerek kesme işaretinin (apostrof) kullanım alanını sınırlandırıldı. Bu değişiklikle kurum ve kuruluş adlarının ardına gelen takılar kesme işareti (apostrof) ile ayrılmayacak.

TDK'nın değişikliği ile artık kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işareti kaldırıldı. Bir kurum adı olan "Başbakanlık" ya da "Bakanlar Kurulu" isimlerinden sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılıyordu. Yeni düzenleme bu dil kuralı ortadan kaldırıldı. Yazımda kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen tüm ekler birleşik yazılacak.

Özel isimler kapsam dışı

Düzenleme özel isimleri ve kısaltmaları kapsamıyor. Yani şehir adı, insan ismi ya da bir kurum adının kısaltması bu düzenleme dahilinde değil. Özel isimler ve kısaltmalardan sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılmaya devam edecek.

Türk Dil Kurumu'nun (Yeni kullanımıyla: Türk Dil Kurumunun) kesme işareti ile ilgili düzenlemeleri yeni yazım kılavuzlarına basılacak. Ayrıca kurumun internet sayfasında da yer alacak.

    Eski Hali                                Yeni Hali

 Başbakanlık'ta                         Başbakanlıkta 

Bakanlar Kurulu'nda                Bakanlar Kurulunda