TAM 147 BİN TL ÖDEYECEKLER

TAM 147 BİN TL ÖDEYECEKLER

Konya Beyşehir milli parkın içinde elektro shokla balık yakalayanları jandarma tutukladı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, milli park sahası olarak koruma altında olan Beyşehir Gölü’nde yasak olmasına rağmen sulara elektrik akımı vererek balık avı yapan iki kişi yakalandı

Jandarma tarafından yakalanan kişilere 147 bin liralık idari para ve çevre cezaları uygulandı.

SAZAN BALIKLARI ELE GEÇTİ

Sputnik'te yer alan habere göre, Beyşehir Jandarma Komutanlığı, göl üzerinde yasa dışı avlanma yöntemlerinden elektroşokla balık avı yapan kişilerin olduğun yönünde ihbar yapılması üzerine çalışma başlattı.

Harekete geçen Beyşehir Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri göl üzerinden botla, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol görevlileri de ihbar mevkisi olan Beyşehir’in dış mahallelerinden göle kıyısı bulunan Karadiken Mahallesindeki avlak sahasına geldi.

ARAÇ İZİNDEN TAKİP ETTİLER

Jandarma sazlıklar arasındaki yasa dışı yöntemle balık avı yaptığı öne sürülen kişileri bir süre takip altına aldı. Sazlık alanda bir araç izini tespit edince fark edilmemek için kıyıya kadar yaya olarak gelen ekipler, yaklaşık 200 metre yürüdükten sonra sazlar arasında gizlenmiş bir aracın olduğunu tespit etti. Aracın yanına giden ekipler, bu esnada sazlıklardan çıkan bir kişinin araca binerek hareket ettirmek istemesi üzerine müdahalede bulundu.

KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Kimlik kontrolü gerçekleştiren ekipler, bu esnada sazlıklar arasında bir kişinin kaçtığını fark edince aralarında kovalamaca yaşandı. Üzerlerinde ıslak boy çizmeleri bulunan sürücü ile diğer kişi ekipler tarafından yakalandı.

ALETLER ELE GEÇİRİLDİ

Çevrede yapılan aramada ise sazlıklar arasında gizlenen bir kanonun olduğunu fark eden ekipler yaptığı aramada içerisinde yasa dışı yöntem olan elektroşokla balık avında kullanıldığı belirlenen 1 invertör cihazı 1 akü, suya elektrik akımı vermede kullanılan kablolar ile kepçe ve 25 kilogram ağırlığında elektrik akımı verilerek avlanan 4 adet sazan balığı ele geçirdi. Balıklar ve avda kullanılan malzemeler ile kano muhafaza altına alındı.

Kaynak Sputnik

İlgili Haberler