SONER YALÇIN: DERİN UYKUDAN BU MAHKEME SAYESİNDE UYANDIK

SONER YALÇIN: DERİN UYKUDAN BU MAHKEME SAYESİNDE UYANDIK

A+A-

DERİN UYKUDAN BU MAHKEMELER SAYESİNDE UYANDIK
Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği panele katılan gazeteci Soner Yalçın, “Bizim tarihimizde bu yürüyüş Namık Kemal’in, Jön Türk’ün yürüyüşüyle başladı. O bayrağı sarışın bir kurt Mustafa Kemal aldı. Bu mücadeleyi devam ettirdi. Şimdi biz derin uykudan bu mahkemeler sayesinde uyandık" dedi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun Silivri Cezaevi yanında Ergenekon ve Balyoz davasında tutuklu sanıklara destek olmak için kurduğu çadırda düzenlediği panele Gazeteci Soner Yalçın, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Zafer Atay, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi ve Avrupa Gazeteciler Sendikası Başkanı Arne König konuşmacı olarak katıldı. 

“DERİN UYKUDAN BU MAHKEMELER SAYESİNDE UYANDIK"

Sözlerine teşekkür ederek başlamak istediğini belirten Soner Yalçın, “Biz biraz önce duruşmasına gittiğimiz o mahkemeye teşekkür edelim. Hiç birimiz birbirimizi tanımıyorduk. Bize bir yürüyüş başlattı. Bizim tarihimizde bu yürüyüş Namık Kemal’lerin, Jön Türk’ün yürüyüşüyle başladı. O bayrağı sarışın bir kurt, Mustafa Kemal aldı. Bu mücadeleyi devam ettirdi. Şimdi biz derin uykudan bu mahkemeler sayesinde uyandık. O kadar gurur duyuyorum ki bir çadır içinde bir araya gelmişiz. Hepimizin heyecanı gözlerinden okunuyor ve bu 3. yürüyüşümüzün de yine zaferle sonuçlanacağına eminim" diye konuştu. 

“ASIL OLAN RUHSAL ESARETTİR"

3. yürüyüşlerinin sonunda özel yetkili mahkemeleri kaldıracaklarını söyleyen Soner Yalçın, “Kaldırmakla kalmayacağız, o cumhuriyet kazanımlarını daha da yukarı çıkaracağız. Fiziksel tutsaklığın hiçbir önemi yoktur. Fiziksel tutsaklık gelir geçer. O kadar yatmışsınız, bu kadar yatmışsınız. Asıl olan ruhsal esarettir. Birçok dışarıdaki insan ve maalesef konumuz da olduğu için gazeteci meslektaşlarım bu ruhsal esaret içinde yaşıyorlar. Korku, insanı yozlaştırır. Korkarak yaşarsanız hiçbir zaman insan olamazsınız. İnsan görünümünde olabilirsiniz ama bizim değer verdiğimiz bir insan olamazsınız. Biz bu çadırdan, bu Silivri’den, bu mahkemelerden şunun altını çizeceğiz, biz bu topraklara cesaret ekeceğiz ve bu cesareti ekiyoruz"diye konuştu. 

“SİLİVRİ BİR AKADEMİDİR"

Soner Yalçın, cezaevine girmeden önce bir televizyon kanalıyla yaptığı röportajda, “Onurumla giriyorum, onurumla çıkacağım" dediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mesele sadece Soner Yalçın meselesi değil. Bu yürüyüşü hep birlikte yapacağız. O sarışın kurda benzeyen insanın kurduğu ülkeyi daha da yukarı çıkaracağız. Biz buna layığız. Orada yatan arkadaşlar, çoğuyla birlikte yattım, bunu herkes bilsin kimse paçasını kurtarma peşinde değil. Asıl korku akrep gibi yaşamaktır. Bizim ülkemizde gerçek çok tehlikelidir. Gerçeği yazdığınız zaman, gerçeğin yanında durduğunuz zaman başınız beladan eksik olmuyor. Hayatınızı acılarla lime lime ediyorlar. 170 yıllık bir basın tarihimiz var. Nice meslektaşlarımız kör karanlık kuyularda katledildiler. Türkiye’de gazeteci olmak demek, böyle bir sonucubeklemek demektir, işsiz kalmak demektir, cezaevi demektir. Çünkü gerçeği iktidarlar ve patronlar istemiyor. Silivri bir akademidir. Bu panel de Silivri akademisine yakışmıştır. Umarım burada daha çok birlikte oluruz"