Son orkideleri de HES yok edecek!

Son orkideleri de HES yok edecek!

Antalya'nın Kemer ilçesinde, Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında bulunan Kesme Boğazı'na özel bir şirket tarafından HES başvurusu yapıldı. Ancak Ağva deresi üzerinde projelendirilen HES'in kurulmak istediği bölgenin 32'si endemik 111 önemli bitki tü

A+A-

HES YIKIMI İÇİN ONAY BEKLENİYOR
Güney Antalya Turizm Alanı içerisinde yer alan Kesme Boğazı, Kemer bölgesini ziyaret eden turist grupları için günübirlik rekreasyon alanı olarak da kullanılıyor. 'Ege Yenilenebilir Enerji' adındaki özel bir şirket tarafından yapılan HES başvurusuna Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Mayıs 2012'de uygunluk kararı verildiği öğrenildi. Bir regülatör ve HES yapısının yanında 1102 metre uzunluğunda iletim yapısının inşa edilmesi planlanan projenin hayata geçmesi durumunda bölgede yürütülen bilimsel projeler kapsamında koruma çalışmaları sürdürülen biyolojik çeşitliliğin büyük ölçüde tahrip olacağından endişe edilirken, HES şirketinin projeye onay almak için girişimlerini sürdürdüğü öğrenildi.
 

BİLİM DÜNYASINA KEMER’DEN TANITILDI
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne (DKMP) ait Kesmeboğazı 1 ve 2 Günübirlik Kullanım alanları ve Güverte su kaynağını da etkilemesi beklenen HES projesinin uygulanacağı alanda, dünyada yalnızca Antalya'da yayılış gösteren Olimpos Safranı (Crocus wattiorum) ve Kemer Orkidesi (Ophrys climacis) gibi kritik olarak yokolma tehdidi altındaki türler de bulunuyor. 1998 yılında Helmut Heimeier ve Tobias Perschke tarafından Kesme Boğazı’nda bulunarak bilim dünyasına tanıtılan Kemer Orkidesinin ana yayılış bölgesinin bu alan olduğu kaydedildi.
 
BÖLGE ORKİDELERİN SON KALESİ
Bu güne kadar kültür ortamında yetişmesi sağlanamayan orkide türlerinin doğal sığınağı olarak kabul edilen bölgede tamamı kritik olarak yok olma tehdidi altında bulunan ve yapılaşma baskısıyla hızlı habitat kaybı yaşandığı belirtilen türler arasında ayrıca, Anadolu Orkidesi (Orchis anatolica), Arı Orkide (Ophrys holoserica subsp. heterochila Endemik), İtalik Orkide (Orchis italica), Dev Orkide (Barlia robertiana), Peşmen Kardeleni ( Galanthus peschmenii), Olimpos Şalbası (Dorystoechas hastata), Topuz Dikeni (Echinops onopordum) ve yöreye has bir kekik türü olan (Origanum solymicum) gibi bitkiler bulunuyor.
 
ANTALYA’NIN BEŞİ BİR YERDE PROJESİNE DARBE
Kesme Boğazı’nda yapılan bilimsel çalışmalarda 51 familyaya ait 32'si endemik olmak üzere 111 bitki türünün tespit edildiği bilgisini veren uzmanlar, söz konusu bitkilerin bir kısmının dar yayılışlı türler olduğunu belirtirken, yöre endemiklerinin çeşitli kriterler altında yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyor. HES projesinin tehdit ettiği türlerden ikisi olan Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı, WWF Türkiye tarafından desteklenen 'Antalya'nın Beşi Bir Yerde' projesi kapsamında korunmaya çalışılıyor.
Yusuf YAVUZ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.