ŞIRNAK'TAN ACI HABER: ŞEHİT SAYISI 4'E YÜKSELDİ

ŞIRNAK'TAN ACI HABER: ŞEHİT SAYISI 4'E YÜKSELDİ

PKK‘ nın Şırnak Beytüşşebap’ taki bombalı saldırısında şehit sayısının 4’e yükseldiği bildirildi.

A+A-

ANKARA, (DHA)- GENELKURMAY Başkanlığı Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ; Şırnak Beytüşşebap bölgesinde bulunan HABUR-2 Gümrük Kapısı'na giden araçlara yapılan saldırıda 3 askerin şehit olduğu ve 10 askerin de yaralandığı belirtildi. 

Genelkurmay Başkanlığı Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Şırnak Beytüşşebap'taki saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Şırnak Beytüşşebap bölgesinde bulunan HABUR-2 Gümrük Kapısı'na bu sabah 07.30 sıralarında görevine giden araçlara önceden yola yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı ve Kuzey Irak tarafından roketatarlar da dahil olmak üzere uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendiği belirtildi. Ateş açılması sonucu alınan bilgilere göre 3 asker şehit olduğu, 10 asker yaralandığı ve yaralılar hastaneye sevk edildiği belirtildi. Bölgeye birlikler sevk edilirken operasyonun sürdüğü belirtildi.

Şehit haberini alan baba: Onun yerine ben öleydim

Onur BAYRAM/ AFYONKARAHİSAR, (DHA)- ŞIRNAK'ta şehit olan piyade er 20 yaşındaki Tayfur Çankaya'nın acı haberi, Afyonkarahisar'da 'Su borusu patladı' diye eve çağrılan baba Ömer Çankaya'ya verildi. İlk başta oğlunun şehit olduğuna inanmayan Çankaya, "Daha dün konuştum. Bana 'iyiyim merak etme' dedi. Onun yerine ben öleydim. Kuzum, daha küçüktü o" diye feryat etti.


Şırnak'ın Beytüşşebap ile Uludere ilçeleri arasındaki Habur-2 köprüsü ile Andaç Köyü yakınlarında saat 07.30 sıralarında üs bölgelerine asker taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin önceden yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 4 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı. 

BABA 'SU BORUSU PATLADI' DİYE EVE ÇAĞRILDI

İkmal ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli Albay Fatih Sağdıç, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı ile mahalle muhtarı Fehmi Yurtyapan ve beraberindekiler, saldırıda şehit olan piyade er Tayfur Çankaya'nın Cumhuriyet Mahallesi'ndeki baba evine acı haberi vermek için geldi. Evde kimse olmaması üzerine baba Ömer Çankaya'yı cep telefonuyla arayan Muhtar Yurtyapan, apartmanda su borusunun patladığını, acil eve gelmesi gerektiğini söyledi. Bu sırada heyetle birlikte ambulans, inzibat ve polis araçları evden uzak bir noktada bekletildi. Aralarında psikolog ve imamın da bulunduğu heyet ise şehidin evinin karşısındaki Öğretmenevi'ne girdi.

 

'ONUN YERİNE BEN ÖLEYDİM'

Şehidin babasının eve gelmesinin ardından sokakta kendisini karşılayan Muhtar Yurtyapan, heyeti çağırdı. Albay Fatih Sağdıç ve Şube Başkanı Kumartaşlı'nın şehadat haberini bildirmesi üzerine baba Ömer Çankaya, "Nasıl olur? Benim oğlum mu?" diye ağlamaya başladı. Bunun üzerine önce bahçedeki sandalyeye oturtulan baba, daha sonra eve alındı. Burada da "Daha dün konuştum. Bana 'iyiyim merak etme' dedi. Ben şimdi nasıl yatarım. Onun yerine ben öleydim. Kuzum, daha küçüktü o" diye feryat eden baba Çankaya'ya ambulansta sakinleştirici yapıldı. 

AĞABEY 'TAYFUR' DİYE AĞLADI

Bu sırada eve gelen şehidin ağabeyi Ramazan Çankaya da babasına bir şey olduğu düşüncesiyle 'baba' diye feryat etti. Eve girdiğinde ise kardeşinin şehit olduğunu öğrenen Ramazan Çankaya, 'Tayfur' diye bağırarak ağladı. Kendini yere atan ağabeyi çevredekiler uzun süre sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada evde olmayan anne Şerife Çankaya'nın birkaç gün önce işe başladığı belirtildi. Muhtar Yurtyapan ve Şube Başkanı Kumartaşlı, şirketin yetkililerine ulaşarak annenin acil eve gönderilmesini istedi. Annenin eve gönderileceğinin öğrenilmesi üzerine Kumartaşlı çevrede bekleyen araçlar ve vatandaşların bölgeden uzaklaşmasını istedi.

ANNE: TAYFURUMA BİR ŞEY Mİ OLDU

İşyerinden servisle eve getirilen anne Şerife Çankaya'yı bir yakını bahçe önünde karşıladı. Yakınının panik halinde olduğunu fark eden anne, 'Ne oldu? Bir şey olmuş' diye sormaya başladı. Bahçeye girdiğinde evdeki ağlama seslerini duyan anne, 'Eyvah Tayfurum mu gitti yoksa, Tayfuruma mı bir şey oldu' diye kendini yere bıraktı. 'Söyleyin bana ne olur Tayfurum mu gitti, Tayfuruma mı bir şey oldu' diyen anneyi kollarına girerek içeri alan yakınları, sakinleştirmeye çalıştı. Anne içeri girdiğinde feryatlar yükseldi. Bir süre sonra ağabeyi Ramazan Çankaya bahçeye çıkarıldı. Burada 'Tayfur' diye bağıran ağabeyi, yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Şehidin evinin bulunduğu sokakta çok sayıda vatandaş toplandı. 

 

Ailenin 4 çocuğundan biri olan Tayfur Çankaya'nın bekar olduğu ve askere gitmeden önce Afyonkarahisar Otogarı'ndaki bir fırında çalıştığı kaydedildi.

Isparta'ya şehit ateşi düştü

Ali ÇEVİKBAŞ- Mehmet ERÇAKIR/ ISPARTA, (DHA) - ŞIRNAK'ta PKK'lıların yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan askerlerden uzman erbaş 24 yaşındaki Ahmet Hilmi Yiğit'in acı haberi, Isparta'daki evine ulaştı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ile Uludere ilçeleri arasındaki Habur-2 Köprüsü ile Andaç Köyü yakınlarında saat 07.30 sıralarında üs bölgelerine asker taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin önceden yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 4 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı. Şehit askerlerden uzman erbaş Ahmet Hilmi Yiğit'in şehadet haberi Isparta merkez Mehmet Tönge Mahallesi'ndeki evine ulaştı. 

Şehidin annesi ve kız kardeşiyle birlikte oturduğu eve sağlık ekipleri eşliğinde gelen askeri yetkililer, acı haberi kız kardeşine verdi. Anne Gülfidan Yiğit'in Gelendost İlçesi'nde olduğu ve kent merkezine getirildiği belirtildi. Şehidin oturduğu eve ve bulunduğu sokağa Türk bayrakları asıldı. Acı haberi alan yakınları ve komşular da eve geldi. 2yıl önce babası vefat eden şehit Ahmet Hilmi Yiğit'in bekar olduğu kaydedildi.

15 TEMMUZ GECESİ İÇİN BÖYLE YAZMIŞTI

Şehit Ahmet Hilmi Yiğit, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili sosyal medyadaki hesabından yaptığı paylaşımla dikkati çekti. Darbe girişiminden 1 gün sonraki paylaşımında şehit Yiğit, şöyle dedi:

"Ben ki Mehmet Selçuk oğlu Ahmet Hilmi. Dişimle, tırnağımla, anamın ak sütü gibi helal hakkımla saflarına katıldığım şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kanun ordusu Kara Kuvvetleri Genel Komutanlığı'nın bu şerefsiz çıkışma ile hiçbir bağlantısı yoktur. Devletimin, şanlı ordumuzun ve şanlı Türk milletinin adını lekelemek isteyen hainlere fırsat vermeyeceğiz. Görevimin başında Yüce Türk milletinin emrindeyim."