Rusya ve İran'dan dünyayı gerecek karar

Rusya ve İran'dan dünyayı gerecek karar

Türkiye'nin Rusya'dan S 400 füzeleri alma kararının telaşlandırdığı dünyaya bir gerginlik kararı daha geldi.

ABD'nin yeni yaptırımlarının ardından Rusya ve İran'ın askeri ve teknik işbirliğini güçlendirme konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. Sputnik'in haberine göre, adını vermek istemeyen bir kaynağın anlattığına göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin bugün ziyaret edeceği Tahran'da İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile yeni silah anlaşmalarını görüşecek. 

TRUMP YETKİYİ ALDI

Trump, ABD Kongresi'nden veto edemeyeceği bir oy çoğunluğu ile geçenlerde Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik yaptırım tasarısını onaylamıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin'in ofisinden bir kaynak, Rusya ve İran'ın ABD yönetiminin kendilerine yönelik yeni yaptırım kararı ardından İran ile askeri ve teknik işbirliğini güçlendirme kararı verdiğini söyledi.

EKİBE TÜRKİYE KATILACAK MI

İsmini vermek istemeyen kaynağın anlattığına göre, Rogozin bugün ziyaret edeceği Tahran'da İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile yeni silah anlaşmalarını görüşecek. Bilindiği gibi AKP Genel başkanı Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'dan S 400 Füzeleri alma kararı Batı'yı oldukça telaşlandırmış, ABD ve Avrupa'dan konuya ilşkin sert açıklamalar gelmişti. Diplomatik kaynaklar, Rusya iran yakınlaşmasına Türkiye'nin dahil olmasının büyük bir kriz yaratacağını söylüyorlar.

ZİYARETE İLGİNÇ ZAMANLAMA

Rogozin'in Tahran ziyareti, Mayısta bir dönem için daha İran Cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani'nin görevine başlama törenine denk gelecek.


Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ülkesinin ABD'de Kasım 2016'da düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası nedeniyle alınan yaptırım kararını, 'topyekûn ticari savaş ilanı' olarak nitelemişti

İlgili Haberler