Rusya Bombacısının  kimliği açıklandı

Rusya Bombacısının kimliği açıklandı

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, yaşanan olayın terör saldırısı olduğunu ve St. Petetsburg'da yaşananlara Rusya'nın yanıtının çok sert olacağını ifade etti. 

RUSYA BOMBACISININ KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Kırgızistan güvenlik birimleri, Rusya'daki saldırıyı yapanın Kırgızistan doğumlu Ekbercan Celilov olduğunu açıkladı.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde metroya düzenlenen saldırının failinin kimliği belli oldu.

Kırgız makamları, saldırganın 1995 Kırgızistan doğumlu Rusya vatandaşı Ekbercan Celilov olduğunu açıkladı.

İŞTE SALDIRGANIN GÖRÜNTÜSÜ  (GÜNCELLEME 19 08)

Rusya'da St. Petersburg'taki metro istasyonunda bombalı saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin görüntüsü güvenlik kamerasına takıldı.  Görüntülerde şapka takmış bir şüpheli yer alıyor.

Rusya'da metro istasyonunda meydana gelen saldırıda 10 kişi yaşamını yitirdi, 47 kişi yaralandı.

DEHŞETİ YAŞADILAR

Rusya’nın St. Petersburg kentinde metroda iki ayrı patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre en az 10 kişi, öldü 50 kişi yaralandı.
 
PUTİN'DEN AÇIKLAMA

Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin, Fedaral Güvenlik Servisi Başkanı ile görüştü ve patlamanın tüm nedenleri üzerinde araştırıldığını belirtti. Federasyon Konseyi Savunma Komitesi olayın terör eylemine benzediğini söyledi.

SALDIRGA  SAKALLI VE ŞAPKALI

c8f_mz3uqaaplny.jpg

ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki metro istasyonunda bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre, parça tesirli bombanın sebep olduğu belirtilen patlamada 9 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

Saldırının hemen ardından metro istasyonundan yaşanan can pazarına ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği saldırının zamanlaması ise dikkat çekti.

Saldırı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmeler için St. Petersburg'da bulunduğu sırada gerçekleşti.

METRO TÜMÜYLE KAPATILDI

Petersburg'da Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmelerde bulunan Putin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Özel servisler başkanları, Federal Güvenlik Sevisi Başkanıyla konuştum. Özel servisler ve polis meydana gelen olayın nedenleri araştırıyor, yaşananları değerlendiriyorlar“ dedi.
Bu arada Petersburg metrosu tümüyle kapatıldı, Moskova Metrosunda ek güvenlik tedbirler alındı.

 

58e23ddd61361f257cb62765.jpg

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, itfaiyelerin "Sennaya Ploşad" metro istasyonunda yaşanan patlama haberini kontrol ettiklerini bildirdi.

İlk verilere göre St. Petetsburg’un mavi hattındaki “Sennaya Ploşad” metro istasyonunda yaşanan patlama sonucu 10 kişinim hayatını yitirdiği bildirildi. TASS’a konuşan Rusya Acil Durumlar Bakanlığından kaynak şu şekilde konuştu:
“İlk verilere göre patlama sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. Yaralananlar da var, sayısı henüz bilinmiyor.“

son-dakika-rusya-da-metro-istasyonunda-patlama-8862474.jpeg

TERÖR SALDIRISI OLDUĞU KESİN DENİLDİ

Rusya Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı: Patlama terör saldırısı

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, yaşanan olayın terör saldırısı olduğunu ve St. Petetsburg'da yaşananlara Rusya'nın yanıtının çok sert olacağını ifade etti. 

EN SERT YANIT VERİLECEKTİR

Klintseviç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yüzsüz tehdide en sert yanıtın verileceğinden eminim" ifadesini kullandı. Klintseviç, patlamalar için "hiç şüphesiz ki terör saldırısı" diyerek, Rusya'da alınan tüm önlemlere rağmen bu saldırıların meydana geldiğini belirtti. Klintseviç, "Teröristlerin Rusya'yı bir numaralı düşman olarak gördüklerini hep söyledik" dedi.

Rusya Güvenlik Komitesi: "Patlamaların yeri ve zamanı tesadüf değil"

58e25a2318c7732450b65f67.jpg

 

YER VE ZAMAN TESADÜF DEĞİL

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, St. Petersburg'da meydana gelen patlamaların Rusya Devlet Başkanı'nın şehre gelmesiyle ilgisinin olduğunu bildirdi.

Ozerov, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Patlamaların yeri ve zamanı tesadüf değil. Devlet başkanı şehirde bulunuyor, ayrıca basın forumu düzenleniyor" dedi.

CAN PAZARI GÖRÜNTÜLERİ

 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERSİZ 

Senatör, ilgili servislerin metroda güvenlik önlemleri konusunda yetersiz kalmış olabileceklerini belirtti.

Uçak seferleri devam ediyor

St. Petersburg'daki Pulkovo Havaalanı'nda da güvenlik önlemlerinin artırıldığı ve uçuşlarda herhangi bir gecikme olmadığı belirtildi.

İlgili Haberler