Reina saldırganının ev arkadaşı ADANA da eylem hazırlığı yaparken yakalandı

Reina saldırganının ev arkadaşı ADANA da eylem hazırlığı yaparken yakalandı

Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan geniş çaplı araştırmada, merkez Seyhan ilçesinde sahte Suriye kimliğiyle yakalanan şüpheli A.G.'nin, 2011'de Çeçenistan'da El Kaide adına faliyet göstermiş.

Reina saldırganının ev arkadaşı Adana'da yakalandı.

EL KAİDE MİLİTANI A.G. 2013 YILINDA TÜRKİYE, SURİYE ARASINDA MEKİK DOKUMUŞ 

Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan geniş çaplı araştırmada, merkez Seyhan ilçesinde sahte Suriye kimliğiyle yakalanan şüpheli A.G.'nin, 2011'de Çeçenistan'da El Kaide terör örgütü adına faaliyet gösterdiği, 2013'te ülkesinde aranmaya başlanmasının ardından Türkiye'ye giriş yaptığı ve bir yıl sonra da yine aynı örgüt adına eylem yapmak amacıyla Suriye'ye kısa bir süre gidip geldiği değerlendirildi.

ŞÜPHELİ A.G. SURİYE DE ÇEŞİTLİ ÖRGÜTLER DE FAALİYET GÖSTERMİŞ

'Yabancı terörist savaşçı" şüphesiyle 2017'de Mısır'a çıkışı yapılan şüphelinin, sahte pasaportla geçtiğimiz ocak ayında yeniden Türkiye'ye geldiği ve sözde "cihat etmek" amacıyla illegal yollardan Suriye'ye gidip terör örgütü El Kaide'nin Suriye yapılanması "Fetih El Şam Cephesi" ve "Heyet Tahrir Şam" terör örgütleri adına faaliyet gösterdiği yönünde veriler elde edildi.

A.G.'NİN TERÖR ÖRGÜTLERİN DE FAALİYET GÖSTERDİĞİNE DAİR SİLAHLI FOTORAFLARI, PATLAYICILAR BERABER GÖRÜNTÜLERİ VAR

Kod adı kullandığı belirlenen şüpheli A.G.'den ele geçirilen dijital malzemelerin incelenmesinde, Çeçenistan ve Suriye'de terör örgütleri adına göstermiş olduğu faaliyetlerle ilgili silahlı fotoğrafları ile çok sayıda el yapımı patlayıcı düzenekleriyle ilgili görüntüler bulunduğu tespit edildi.

REİNA BASKIN'INI YAPAN KİŞİYLE İSTANBUL BAŞAKŞEHİR DE Kİ EVDE A.G'NİN PARMAK İZİ MEVCUT

Yapılan parmak izi incelemesinde, 1 Ocak 2017'de İstanbul'da yılbaşı gecesi Reina eğlence merkezine düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybedip, 79 kişinin de yaralandığı saldırının tutuklanan zanlısı Tacik asıllı Özbek vatandaşı Abdulkadir Masharipov'un Başakşehir ilçesindeki kaldığı ikamette tespit edilen parmak izlerinden birinin şüpheli A.G.ye ait olduğu anlaşıldı.

Şüphelinin ülkemize yılbaşında terör eylemi gerçekleştirmek amacıyla gelmiş olabileceği değerlendiriliyor.

Şüpheli A.G., Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından alınan ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

İlgili Haberler