Erdoğan'dan Suriyeli Kürtler açıklaması

Erdoğan'dan Suriyeli Kürtler açıklaması

Erdoğan Sarayın Kongre merkezinde yaptığı bir konuşmada Suriyeli Kürtlere mesaj göndererek " Birbirimizle uğraşmayacağız birbirimizi Allah için seveceğiz " dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye Araplarını DEAŞ'ın eline bırakmadığımız gibi, Suriye Kürtlerini de PKK-PYD'nin zulmüne terk etmeyeceğiz" dedi.

" KÜRT KARDEŞLERİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KENDİLERİNE İADE EDECEĞİZ"

Moğol İmparatorluğunun kurucusu Cengiz Han'ın torunu Hülagü'nün ele geçirdiği Bağdat'ta genç bir medrese hocası olan Kadıhan ile aralarında geçen sohbete ilişkin hikayeyi anlatan Erdoğan, hikayenin sonunda, "Birbirimizle uğraşmayı bırakacağız ve birbirimizi Allah için seveceğiz.

BUNLARI SÖYLEDİ

KARDEŞLİĞİMİZE SAHİP ÇIKARSAK

Eğer biz sahip olduğumuz nimetleri kıymetini bilemez, nankörlük yoluna saparsak akıbetimiz eninde sonunda böyle olur. Şükrümüzü eksik etmez, çok çalışır, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarsak inanın dünyanın en güçlü ordularını getirseler de bizim karşımızda duramaz. Maalesef bugün İslam dünyasına baktığımızda nerede bir acı, gözyaşı, zulüm varsa gerisinde toplumların kendi eksikleri, yanlışları, dağınıklıkları var. Zalimler güçlerini ellerindeki silahlardan, paralardan değil, asıl karşılarındaki işte bu manzaradan alıyor. Türkiye bölgesinde ve dünyada hep Hakk'ın, haklının, adaletin peşinde giderek başarıya ulaşıyor. Bugün Suriye'de yaşanan zulmün tek sebebi, Suriye halkının kimi yerde Sünni, Şii, Kürt, Arap, Türkmen diyerek paramparça edilmiş olmasıdır. Aynı durum Irak için, Yemen için geçerlidir, benzer parçalanmışlıklar Libya, Somali için, diğer kan ağlayan coğrafyalar için geçerlidir. Esaretin de sefaletin de sebebini kendi içimizde aramadıkça bu manzarayı değiştiremeyiz. İşte bunun için Suriye'deki Arapların güvenliği ve huzurunu kendi meselemiz olarak görüyoruz. Kürtlerin sorununu kendi meselemiz olarak görüyoruz. Şuanda biz Suriye'de niye varız? Oradaki Arap kardeşlerimizin özgürlüğünü kendilerine iade için, Kürt kardeşlerimizin özgürlüğünü kendilerine iade için, yoksa terör örgütleri için değil, onun için oradayız. Türkmenler zaten öz kardeşlerimiz, elbette onların güvenliği ve huzuru bizim meselemizdir. Suriye Araplarını DEAŞ'ın eline bırakmadığımız gibi, Suriye Kürtlerini de PKK-PYD'nin zulmüne terk etmeyeceğiz. Aynı şekilde Arap kardeşlerimizi PKK-PYD'nin eline terk etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ MESELESİDİR

Suriye'de meselenin Arap, Kürt, Türkmen meselesi olmadığını, meselenin özgürlük, Suriye'nin toprak bütünlüğü meselesi olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'de yaşayan 4 milyon Suriyeliden 300 bininin Türkiye'nin temizlediği bölgelere geri döndüğünü kaydetti. Erdoğan, "Zeytinlik dediğimiz bölgeye gitti, Cerablus, Nereye? Afrin'e. Buraları biz güvenli hale getirdik. Sincar, aynı şekilde güvenli hale gelecek. Odaya da gerekenler yapılıyor" ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİYİ ÖNDE TUTTUK

31 Mart Yerel Seçimlerini ne kadar önemsediği anlatan Erdoğan, "Siyasi hayatımız boyunca hep milletin tercihlerini, milli iradeyi, yani demokrasiyi önde tuttuk. Milletimizin beklentilerini, hayallerini, taleplerini emir telakki ettik. Siyaseti milletim hakimi değil, hadimi olmak gayesiyle yaptık. Üstlendiğimiz tüm görevleri bu anlayışla yürüttük" açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler