Önce Atanıp Sonra Yetkileri Alınan Savcı Ölü Bulundu !

Önce Atanıp Sonra Yetkileri Alınan Savcı Ölü Bulundu !

Eski Özel Yetkili Savcı Gök Ölü Bulundu !

A+A-

ÖNCE ATANIP SONRA YETKİLERİ ALINAN SAVCI EVİNDE ÖLÜ BULUNDU !
Cumhuriyet Savcısı Gök, ölü bulundu
Samsun Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, lojmanında ölü bulundu. Savcı Gök, karaciğer yetmezliğinden tedavi görüyordu.
ARKADAŞLARI FARKETTİ


Bir süredir karaciğer yetmezliğinde tedavi gören Gök, görev yaptığı İzmir ve Ege Bölgesi'nde AK Parti Hükümeti'nin verdiği özel yetkiyle çok sayıda operasyona imza atmıştı. 2009 yılından bu yana da Samsun'da görev yapıyordu.
 
İki yıl boyunca Özel Yetkiyle görev yaptığı İzmir Adliyesi'nde, belediyeler de dahil, kamu kurumlarındaki suç örgütlerine yönelik operasyonlarla adını duyuran Murat Gök, Adalet Bakanlığı'nın emriyle yetkileri alınarak düz savcı yapılarak 2009 yılında Samsun'a tayin edildi. Samsun'da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan ve özel koruma ile gezen Murat Gök, bir süredir karaciğer yetmezliği, bel fıtığı ve psikilojik tedavi görüyordu. Bir süre Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Murat Gök, bugün İlkadım İlçesi Adalet Mahallesi'ndeki Adliye Lojmanları'ndaki evinde ölü olarak bulundu. Adliyeden kendisini ziyarete giden mesai arkadaşlarının kapıyı çalması üzerine açan olmayınca çilingir yardımı ile eve girdiklerinde Gök'ün cansız bedeni ile karşılaştı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

SAVCI MURAT GÖK KİMDİR ?
 
İki yıl boyunca Özel Yetkiyle görev yaptığı İzmir Adliyesi'nde, belediyeler de dahil, kamu kurumlarındaki suç örgütlerine yönelik operasyonlarla adını duyuran Murat Gök, Adalet Bakanlığı'nın emriyle yetkileri alınarak düz savcı yapılmıştı. 
 
AK Parti Hükümeti'nin özel yetkiyle donattığı savcı Gök, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'le aynı dönemde atanmıştı. AK Parti hükümetinin önce süper yetkiyle donatıp, ardından yetkilerini elinden alması kafalarda soru işareti yaratmış, Gök o dönemde yaptığı açıklamalarda "Yetkilerim alınmasaydı bundan sonra olacaklar olacaktı" açıklamalarıyla gündeme oturmuştu.
 
Yetkilerinin alınmasının ardından Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atanan Murat Gök, burada da adeta kızağa çekildi. Herhangi bir operasyon ya da davada adı fazla duyulmayan Savcı Gök'ün şimdi de ağır psikolojik problemlerle karşı karşıya olduğu öğrenildi. İddiaya göre halen ruhsal tedavi gördüğü belirtilen Savcı Gök'ün, öldürüleceği korkusuyla evinden dışarı çıkamadığı belirtiliyor. Savcı Gök, Samsun'a atanmasının ardından nişanlısından da ayrılmıştı. 
 
Evinden dışarı çıkamadığı belirtilen Gök'ün, kendisini arayan yakın arkadaşlarına da 'beni öldürecekler' dediği ileri sürülüyor. Şu sıralar ruhsal sorunlarıyla boğuşan Savcı Gök'ün geçmişte Ege Bölgesi'nde özel yetkili savcıyken yaptığı operasyonlar büyük ses getirmişti. İşte o operasyonlardan bazıları şöyle:
 
Anafor: İzmir polisinin Murat Gök'ün koordinasyonunda 11 ilde düzenlediği bu operasyonda 67 kişi gözaltına alınmıştı. Skorsky helikopterle çiftliğine baskın düzenlenen çete elebaşı A.T.B. ve sevgilisi, Çeşme'deki beş yıldızlı bir otelde yakalanmış, mahkemeye çıkarılan 39 kişiden sekizi tutuklanmıştı. Ardından Savcı Gök'ün itirazı üzerine 11 kişi daha tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.
 
Cezaevi: İzmir'in Urla ilçesindeki ceza ve tutukevinde bazı gardiyanların, bazı mahkumlarla işbirliği yaparak içeriye uyuşturucu ve cep telefonu sokarak pazarlama gibi suçlara karıştığ iddiaları üzerine Savcı Murat Gök, geniş çaplı soruşturma başlatmıştı. Operasyonda başgardiyan ve dört infaz koruma memuru tutuklanmıştı.
 
Şafak: İzmir'in Buca ilçesi Kaynaklar Beldesi'nde 400 jandarmanın katıldığı operasyonla 600 milyon liralık yolsuzluk ortaya çıktı. İhbarları değerlendiren Savcı Murat Gök, operasyon için bu defa jandarmaya görev verdi. Operasyonun ardından aralarında Kaynaklar Belediye Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanı'yla Tapu Müdürü'nün de bulunduğu 19 kişi tutuklanmıştı.
 
Terör örgütü operasyonları: Savcı Murat Gök, terör gruplarına da ağır darbeler vurdu. Özellikle DHKP ve PKK'ya yönelik önemli operasyonlar yaptıran Savcı Gök, 10 ayda 55 teröristi tutuklattı.
 
Kumsal: İzmir'in Çeşme ilçesinde beach clup ve plaj ihalelerine fesat karıştırıldığı, alınması için kanundışı yollara başvurularak rant sağlanmaya çalışıldığı iddialarını araştıran Savcı Murat Gök, operasyon için düğmeye bastı. Jandarma tarafından düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 25 zanlıdan 11'i tutuklanmıştı.
 
Rıhtım: Polisin teknik takip ve istihbaratı sonucu iki ayrı adam öldürme, alıkoyma ve fidye isteme, beş ayrı adam yaralama, iki ayrı iş yerini ele geçirme, dört ayrı oto kurşunlama, uyuşturucu madde ticareti, rüşvet verme, tehdit, dolandırıcılık, darp, sahte kimlik kullanma ve çek senet tahsilatı gibi birçok suça karışan çıkar amaçlı örgüt takibe alındı. Elebaşılığını Karşıyaka'da lokanta ve kahvehane işleten C.T.'nin yaptığı belirtilen suç örgütüyle ilgili bilgi ve delillerin toplanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, yakalanan 38 kişiyi mahkemeye sevk etti. Zanlılardan 10'u tutuklandı.
 
Çelik yelekli çete elebaşına operasyon: İzmir'in Bornova ilçesinde iki ayrı bar sahibinin öldürülmesi olayıyla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatan Savcı Murat Gök, çete elebaşı M.Y. ile birlikte 42 kişiyi yakalattı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından elebaşı M.Y., çelik yelek ve Uzi marka silahla birlikte yakalandı. 36 noktaya düzenlenen baskınlarda çok sayıda silah ele geçirildi. Adliyeye çıkarılan zanlılardan 22 kişi tutuklandı.
 
Buca Belediyesi'ne yönelik "Arıkovanı" operasyonu: Aralarında Buca Belediye Başkanı C.Ş. ile kardeşinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, dört günlük gözaltından sonra mahkemeye çıkarıldı. Başkan C.Ş., daha sonra serbest bırakıldı.
 
Sarmaşık: Savcı Murat Gök'ün talimatıyla düzenlenen Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik operasyonda, Belediye Başkanı ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 21 kişi tutuklandı.