OKULDA " ERKEKLE YAN YANA OTURDUN " İNTİHARINDA SKANDAL AYRINTILAR

OKULDA " ERKEKLE YAN YANA OTURDUN " İNTİHARINDA SKANDAL AYRINTILAR

Okul bahçesinde arkadaşı ile aynı bankta oturduğu gerekçesi ile hakkında tutanak tutulan ve okuldan atılmakla tehdit edilen 17 yaşındaki genç kızın intiharı yürek yaktı.

A+A-

Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi bahçesinde öğretmen tarafından yan yana oturdukları ve uygunsuz harekette bulundukları iddiasıyla hakkında tutanak tutularak okuldan atılan ve iftirayı gururuna yediremediği için babasının otomobiliyle giderken, kapıyı açarak atlayan 17 yaşındaki Mihriban Şimşek tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

SAÇLARINDAN YAPRAK ALDI DİYE

Genç kızı ölümü sürükleyen olay, Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi’nde meydana geldi. Habertürk'ün bildirdiğine göre, okulun spor bölümünde yatılı olarak okuyan 17 yaşındaki 12.sınıf öğrencisi Mihriban Şimşek, okul arkadaşı Oğuzhan E. (18) ile bankta yan yana oturdu. 

NİYE YANYANA OTURUYORSUNUZ

İddiaya göre, ağaç yapraklarından biri genç kızın saçına düşmesi üzerine arkadaşı Oğuzhan yaprağı aldı. Bu arada bahçede gezen öğretmen M.D, 2 arkadaşın yanına yaklaşarak, “Siz ne yapıyorsunuz. Yan yana oturup, uygunsuz hareket yapıyorsunuz” diyerek okul müdürü M.N.’nin yanına götürdü. 

OKULDAN ATILDINIZ

Mihriban Şimşek ve Oğuzhan E.’nin savunmalarını alan okul müdürü okuldan attıklarını söyleyerek ailelerini çağırmalarını istedi. Olayın ardından Oğuzhan E., yaşananları ağabeyi Gökan E.’ye anlatarak okula gelmesini istedi. Okul müdürü M.N. ağabeye “Oğlunuz kızla okul bahçesinde uygunsuz harekette bulundu. Okuldan siz alın, yoksa biz atarız’ dedi. Ağabey, kardeşini okuldan almayacağını söyledi.

BABASININ GÖZLERİ ÖNÜNDE KENDİNİ ATTI

Okul müdürünün sözlerini babasıyla paylaşan Mihriban, babasından okula gelmesini gerektiğini söyledi. Mihriban babası Hasan Şimşek’le birlikte memleketleri Nevşehir’den Aksaray’a doğru otomobilleriyle yola çıktılar. 
Mihriban babasının kullandığı otomobil hareket haliydeyken, atladı. Yaklaşık 10 m sürüklenen ve ağır yaralanan Mihriban, Nevşehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 4 gündür yoğun bakımda tedavi gören Mihriban hayatını kaybetti. 

okuldan-atilmakla-tehdit-edilen-ogrenci-intihar-etti.jpg

Gözleri önünde kızının ölüme atlayışını gören ve gözyaşlarına boğulan baba Hasan Şimşek, “Benim kızım öğretmen kurbanı oldu. Şimdi bunun hesabını kim verecek?” diye ağladı. Mihriban Şimşek’in cenazesi yarın Nevşehir’in Gülşehir İlçesi’nde kılınacak cenaze namazı sonrasında toprağa verilecek. 
Oğuzhan E.’nin ağabeyi Gökan E. de okul yönetiminin kızın ölümüne sebep olduğunu söyledi. Mihriban’la kardeşinin arkadaş olduğunu belirten ağabey, “2 arkadaş bankta otururken, bir öğretmen bundan rahatsız olarak, ‘Uygunsuz harekette bulundunuz’ diyor ve okuldan atıyor. Bu nasıl anlayıştır. Genç kızımız okul yönetimi yüzünden hayatını kaybetti” dedi.

OLAYIN ŞEKLİ VE SORUŞTURMA AÇIKLAMASI


Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Mihriban Şimşek'in, otomobilden atlayarak intihar etmesinin ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, soruşturma başlattı.Ailesi Nevşehir'de oturan ve öğrenim gördüğü Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi'nin pansiyonlu yurdunda kalan Mihriban Şimşek, iddiaya göre okul bahçesinde okul arkadaşı O.E. ile bankta yan yana oturduğu sırada, arkadaşının saçına düşen yaprağı aldı. 

Bu durumu gören bir öğretmende, Şimşek ve O.E.'yi uygunsuz harekette bulunduklarını ileri sürerek, okul yönetiminin yanına götürdü. Okul yönetimi de haklarında tutanak tutulup, okuldan atılacaklarını söyleyip, öğrencilerden ailelerini okula çağırmasını istedi. 

Mihriban Şimşek, geçen 14 Kasım günü babası Hasan Şişmek ile Aksaray'a okula gelmek istedikleri sırada hareket halindeki otomobilden atlayıp, intihara kalkıştı. Ağır yaralanan ve Nevşehir Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Şimşek, yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. 

Yaşanan olayın ardından Aksaray İl Milliği Eğitim Müdürlüğü, iddialar hakkında soruşturma başlattı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Konu hakkında soruşturma başlatıp, müfettiş görevlendirdik. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'na da konuyla ilgili bilgilendirmede bulunduk.dedi