'Kürtler kardeş sözünden tiksiniyorum'

'Kürtler kardeş sözünden tiksiniyorum'

A+A-

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, AKP’lilerin “Kürt sorunu diye bir şey yok; Kürt kardeşlerimizin sorunu var” sözlerini hatırlatarak, “Kürtler'in kardeş sözünden tiksindiğini, artık kusacağını” söyledi.
AKP’nin Kürt sorunu konusundaki açıklamalarına tepki gösteren BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “eşitlik talebini görün” dedi.

AA’nın haberine göre, “Bu toprakların en kadim meselesi nedir? Hangi parti bu meseleye çözüm önerisi getirdi?” diye soran Önder, AKP'nin çözümünün, güvenlikçi yaklaşım olduğunu, “Kürt sorunu diye bir şey yok; Kürt kardeşlerimizin sorunu var” dediğini söyledi.
Önder, “Kürtler'in kardeş sözünden tiksindiğini, artık kusacağını” belirterek, “Bırakın kardeşlik demeyi ya da manikürcü terimlerini, etmiş, tırnakmış... Bunlarla sosyolojik bir mesele çözülemez. Eşitlik, en tılsımlı şey budur” dedi.
Elindeki bir fotoğrafı gösteren Önder, sözlerini, “Burada, gaz bombalarıyla iki tabuta müdahale ediyorlar. Talep, '500 metrelik yoldan yürüyerek cenazemizi defnedeceğiz' diyorlar. Ölüye yumuşaklıkla muamele edilir. Bu olay, on gün önce oldu. Bu fotoğrafta da annesi var. Siz, bu topraklara gelmeden önce Kürtler, bu toprakların kadim haklarından biriydi. Cenazeye, cenaze cemaatine bu yapılır mı?” diye sürdürdü.
Önder, Kürtler'in, “demokratik özerklik” önerdiğini ifade ederek, “Demokratik özerklik, bölünmüş olan bu ülkede, Kürtlerin bu ülkeyi bütünleştirme çabasıdır. Kürtler, federasyon, ayrılık isteseler bunu söylemekten imtina edecek adamlar değil” dedi.
Önder, “Bölgede ağzından yellenen valileriniz” derken İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin bu sözlere tepki gösterdi. Kısa süren tartışmanın ardından Önder, kürsüden ayrılarak, Bakan Şahin'in yanına gitti. Önder, elindeki fotoğrafı Şahin'in önüne bırakarak, “Bu da annesi” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.