KURAN KURSUNDA İŞKENCE GÖREN ÇOCUK KONUŞTU

KURAN KURSUNDA İŞKENCE GÖREN ÇOCUK KONUŞTU

oruşturma kapsamında ifadesi alınan, hocası tarafından terlikle dövülen 12 yaşındaki A. P., "Sınıfta bulunan diğer arkadaşlarım da Şükrü hocadan defalarca dayak yedi" dedi.

A+A-

Diyaneşişleri başkanı Mehmet Görmez'in işkence videosu basına yansıdıktan sonra özür dilediği olayda gelişme yaşandı. İşkenceci kuran hocası gözaltına alındı İşte savunması.

BAŞKA BİR ÇOCUK "DEFALARCA DAYAK YEDİ"

Sakarya'nın Erenler İlçesi'nde, Kuran kursunda küçük yaştaki bir çocuğun terlikle dövülmesi görüntülerinin sosyal medyada yayınlanması üzerine soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan, hocası tarafından terlikle dövülen 12 yaşındaki A. P., "Sınıfta bulunan diğer arkadaşlarım da Şükrü hocadan defalarca dayak yedi" dedi.

PEŞ PEŞE TERLİK

Erenler Çaybaşı Yatılı Kuran Kursu'nda görevli Şükrü Yılmaz'ın bir çocuğu terlikle döverken çekilen görüntüler sosyal medyada yer aldı. Sınıfta köşeye sığınan küçük çocuk ağlarken, Yılmaz'ın peş peşe terlikle çocuğa vurması tepki çekti. Sakarya Müftü Vekili Nejat Arman olayın 15 Temmuz darbe girişiminden önce meydana geldiğini belirterek, "Bu görüntüler Erenler'de bulunan Kuran Kursu'nda 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde çekilmiş. Görüntüyü çeken de küçük çocuğun arkadaşı. 

AİLE ŞİKAYETÇİ OLMADI

Çocuğun anne babası şikayetçi olmadı. Amcası şikayetçi olunca idari soruşturma başlattık. Araya darbe girişimi girince süreç uzadı. Görüntülerdeki görevli de emekliye ayrıldı. İdari soruşturma halen sürüyor. İdari soruşturmaya göre gereken yapılacaktır" diye açıklamada bulundu. 

MÜFTÜLÜK GÖREVLİLERİ HAKKINDA DA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı görüntülerin sosyal medyada yer alması ardından çocuğu döven Şükrü Yılmaz, hem de konuyu kendilerine bildirmeyen müftülük görevlileri hakkında soruşturma başlattı. 

ÇOCUĞUN İFADESİ

Soruşturmada, dövülen öğrenci 12 yaşındaki A.P.'nin psikolog gözetiminde ifadesi alındı. 2015 yılında Çaybaşı Yeniköy'de bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Hz. Musab Erkek Kuran Kursu'nda hafızlık eğitimine başladığını belirten A.P., hafızlık hocası Şükrü Yılmaz'ın kendisini 10 -15 kez dövdüğünü ileri sürdü. Dayak yüzünden kursu bırakmak zorunda kaldığını belirten A.P. ifadesinde şunları söyledi:

"DAYAK YEDİĞİMİ BABAMA ANLATTIM, İNANMADI"

"Kuran Kursu'nda hafızlık hocalığı yapan Şükrü hoca, tam olarak hatırlayamadığım değişik tarihlerde dersleri veremediğim için terlik ve bazen de tokat ile vücudumun değişik yerlerine vurmak suretiyle beni 10-15 kere dövdü. Bu dayak olayını sınıftaki hatırlamadığım 8-10 öğrenci de gördü. Sınıfta bulunan diğer arkadaşlarım da Şükrü hocadan defalarca dayak yedi. 

DAYAĞI ARKADAŞIM KAYDETTİ

Ben bu dayak olaylarını babama anlattım. Babam bana olayları abarttığımı düşünerek inanmadı. 2016 yılı Ağustos ayı sonlarında eğitim görmüş olduğum Kuran Kursu'nda hafızlık hocam dersimi veremediğim için beni elinde bulunan terlikle vücudumun değişik yerlerine vurarak dövdü. Şükrü hoca beni döverken aynı sınıfta bulunan arkadaşım, benim rızamla dayak olayını kendisine ait cep telefonu ile kayda aldı. 
BABAMI İKNA ETMEK İÇİN KAYDA ALDIRDIM

Benim bunu yapmanın sebebi dayak olayını kayda alarak, babama izleterek olayı tam olarak bilmesini istememdi. Daha sonra dayak olayını hafta sonu eve gittim ve görüntüleri babama izlettim. Babam daha sonra Kuran Kursu'ndan beni aldı. Bu dayak olayından sonra benim vücudumda darp izleri oluşuyordu." 

HOCA GÜNAH ÇIKARDI 

Kuran Kursu'nda terlikle öğrencisi A.P.'ye dövdüğü gerekçesiyle dün akşam gözaltına alınan ve bugün adliyeye sevk edilen Şükrü Yılmaz ifadesinde, "Ders yapmadığı için dövdüm" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda Çaybaşı Yeniköy Mahallesi Hz. Musab Erkek Kuran Kursu'nda görev yaptığını, 2013 yılından sonra da emekli olarak bu görevi sürdürdüğünü belirten Şükrü Yılmaz ifadesinde şunları söyledi: 

BİR KERE TERLİKLE DÖVDÜM

"Mağdur çocuk 2015 yılı haziran ayından 2016 mayıs ayına kadar Kuran Kursu'nda hafızlık eğitimi almaktaydı. Ben iddia olunduğu gibi mağdur çocuğu kurs gördüğü süre içerisinde 10-15 kez terlik ve tokat ile dövmedim. Yalnızca görüntülerin çekildiği anda terlik ile dövdüm. Ders yapmadığı için dövdüm. Üzgünüm, bir hata ettim." 

Emniyetteki işlemleri tamamlanan adliyeye sevk edilen Şükrü Yılmaz, savcılık sorgusunun ardından 'çocuğa eziyet etmek' suçundan tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

İŞTE MANEVİYATA YÖNELEN ÜNLÜLER..!

İŞTE MANEVİYATA YÖNELEN ÜNLÜLER..!

Kimi sinema, kimi müzik kimi de podyum dünyasının ünlüleriydi. Hatta aralarında taçlı güzeller, cesur pozlarıyla tanınan mankenler ve erotik filmlende rol alanlar da var. Ama günün birinde yaşadıkları pırıltılı dünyaya veda edip, manevi dünyaya sığındılar

Kuran kursunda işkence gören çocuk

Kuran kursunda işkence gören çocuk

Böylelikle Sakarya'da işkence gören Kuran öğrencisi çocuğun ifadesinde söyledikleri gibi, çocuklar bu yüzden derslerden soğuyor ve öğrenme istekleri kayboluyor.

İlgili Haberler