Kayseri’de bir şok ses kaydı daha: G.t sallayıp işi uzatmasın

Kayseri’de bir şok ses kaydı daha: G.t sallayıp işi uzatmasın

AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk dosyasını soruşturmakla görevli Vali Yardımcısı Ali Yener Erçin’in soruşturmaya takılan skandal görüşmeleri ortaya çıkmıştı. Kayıtların devamı geldi.

A+A-

BARIŞ TERKOĞLU - AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk dosyasını soruşturmakla görevli Vali Yardımcısı Ali Yener Erçin’in soruşturmaya takılan skandal görüşmeleri ortaya çıkmıştı.

Vali Yardımcısı Erçin o konuşmalarda dosyaları kapattığını itiraf ediyordu.

“Ben büyükşehir belediyesinin bir soruşturmasını kapattım, bu AK Parti’nin sonunu getirecek bir olaydı” diyen Erçin,  “Abi bunlar 4-5 milyon dolar götürmüşler, yalvardılar bana dediler ki, hakkını helal et dediler, ben de bu hak burada değil ahirette zor ödenir dedim” ifadelerini kullanıyordu.

“G.T SALLIYOR”

Şimdi de; belediyede ihalelerin nasıl dağıtıldığına ilişkin o konuşmalardaki bazı önemli ayrıntıları anlatmaya başlayalım…

Yasal yollarla dinlenen ve mahkeme dosyasına giren ses kayıtlarında; konuşma iki kişi arasında geçiyor.

İlki Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluk dosyasını soruşturmakla görevli Vali Yardımcısı Erçin. Diğeri AKP’li Belediye’nin teleferik ihalesine aday olan Anadolu Grup yetkilisi “Mürsel” isimli şahıs.

Konuşma 30 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşiyor.

Vali Yardımcısı Ali Yener Erçin telefonla konuşmaya “Abi Belediye hayırlı uğurlu olsun dedi” ifadeleriyle başlıyor.

Ardından kimlerin dediğini açıklamaya başlıyor.

“Kim dedi” sorusu üzerine AKP’li Kayseri Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Hüseyin Beyhan’ı kastederek  “Avukat var bir tane, genel sekreter yardımcısı. Çağırdı odasına” diye devam ediyor.

Vali Yardımcısı Erçin, Genel Sekreter Yardımcısı Beyhan’ı nereden tanıdığını şöyle açıklıyor: “Avukatı tanırım. Avukat da beni tanır o işlerden dolayı”

Erçin’in “o işlerden dolayı” diyerek neyi kastettiğini okuyuculara bırakıyoruz.

Konuşmasına Kayseri Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın’ı kastederek şöyle devam ediyor:

“Durumu anlattı Mustafa Bey. ‘Eğlenceoğlu g.t sallıyor’ dedi. ‘Şuna söyle’ dedi, ‘biz noktayı koymuştuk bu ne uzuyor’ dedi. ‘biz noktayı koymuştuk kendine de söylemiştim ben. Bana göre bu iş bitti abi, hayırlı olsun’ dedi”

Vali Yardımcısı Erçin’in Genel Sekreter Yalçın’dan aktararak “g.t sallıyor” dediği kişi Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eğlenceoğlu.

Erçin’in Yalçın’ın ağzından aktardığına göre Eğlenceoğlu, ihaleyi vermekte ayak diriyor. Onların deyimiyle “g.t sallıyor”

Sonuçta Vali Yardımcısı Erçin AKP’li Kayseri Belediyesi Genel Sekreteri Yalçın’dan “hayırlı olsun”u aldığını söylüyor.

Konuşmada ihalede alınan komisyona ilişkin de ayrıntılar var.

Alınan iş; taşeronluk işi. Doğal olarak ana firmayla yapılacak iş önemli.

“SANA BORCUMUZ VAR”

Vali Yardımcısı Erçin, Anadolu Grup yetkilisine Genel Sekreter Mustafa Yalçın’la konuşmasını şöyle aktarıyor: “Eskiz meskiz istemiş, g.t sallamışsın. Avusturyalı adam bizi beğendi. Başka firmaların bir endişesi varsa da söylesinler. Bu arada iş verip duruyorlar oraya buraya Aydın İnşaata. Canımı sıkmasınlar benim. Verecekleri üç kuruşluk iş bizim için para değil. Bizim için prestij önemli burada.”

Vali Yardımcısı Erçin, firmayla öyle bütünleşmiş ki “biz” diye söz ediyor.

Devletin Vali Yardımcısı Erçin alınacak komisyon oranını, AKP’li belediyenin genel sekreteri Yalçın’a nasıl anlattığını konuşmasının devamında şöyle aktarıyor:

“Biz her şeyi söyledik ona yüzde 19 koy istediğin gibi de oyna dedik Eğlenceoğlu’na. Abi dedim daha ne diyeceğiz dedim. Bu iş çok uzadı rica ediyorum bitsin dedim”

Erçin, Yalçın’ın yanıtını firma yetkilisine söylüyor: “yok Ali Abi bu iş bitecek dedi Mustafa Yalçın, bizim sana borcumuz var”

Erçin’in Yalçın’ın ağzından çıktığını iddia ettiği “sana borcumuz var” lafının kaynağını söylemeye gerek yok.

Erçin, Belediye’nin yolsuzluk dosyasını kapattığını kendi ağzıyla itiraf ediyordu.

Kısacası belediyede ihalelerin dağıtımı biraz garip yollarla dağıtılıyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.