İSKİ'DE ALEVİ İŞÇİ SKANDALI

İSKİ'DE ALEVİ İŞÇİ SKANDALI

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İski'de yaşananlar inanılır gibi değil.

A+A-

İSKİ Genel Müdürlüğü’nde 10 yıldır taşeron işçi statüsünde garson olarak çalışan Müslüm Kılagöz (54) ve Kenan Aksünger (51), hiçbir gerekçe gösterilmeden, iş akitleri yenilenmeyerek işten çıkarılınca dava açtı. Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, Kılagöz, “500’ün üzerinde işçinin içinden sadece ikimizi çıkardılar" dedi. 

AKP'YE GİTMİŞLER

"AKP Esenler İlçe Başkanlığı’na birkaç defa gittim. Onlar da İSKİ Genel Müdürlüğü’yle görüştüler. ‘Facebook paylaşımlarından dolayı çıkardık’ demişler. Bunu sebebi belli, diğer arkadaşım da Alevi ben de Aleviyim. Tamamen keyfi bir uygulama” dedi. Garsonluk yaptığını ancak şirket tarafından temizlik elemanı olarak gösterildiğini dile getiren Kılagöz, tazminatlarını bile alamadıklarını belirtti.

AYNI NEDENLE BAŞKALIRADA VAR

Kenan Aksünger ise hiçbir neden olmadan aniden işten çıkarıldıklarını ifade etti. 11 yıldır İSKİ’de çalıştığını vurgulayan Aksünger, önce gerekçe olarak ‘emekliliğiniz doldu’ dendiğini kaydetti. Aksünger şöyle devam etti: “Orada emekliliği dolup çalışan bir sürü insan var. Aslında 11 yıldır çalıştığımız firmaların başındaki kişiler de aynı. İhale yapıldı, iki sene PEYTEM’de çalıştık, daha sonra Prizma’da çalıştık. 15 yıldır orada çalışanlar var tazminat vermemek için her yıl girdi çıktı yapıyorlar. Bizi de tazminatsız çıkardılar. 

ESKİDEN TAZMİNAT ALIYORLARDI

Normalde geçen yıllarda arkadaşlarımız emekli olduğunda dilekçesini, evraklarını İSKİ’ye verdiklerinde tazminatlarını alıyorlardı. Bizi çıkarma nedenleri facebook paylaşımlarımızdır. AKP’liler paylaşınca suç olmuyor da biz paylaşınca mı suç oluyor.” Aksünger ve Kılagöz’ün avukatı Tuğba Ütebay müvekkillerine hiçbir hakları verilmeden işlerine son verildiğini belirterek, “Sadece iki arkadaşımızın iş akdi yenilenmedi. Kendileri sebepleri zaten söylüyor” dedi. 

İHTARNAMEYİ DİKKATE ALMADILAR

Ütebay, gönderdikleri ihtarnameyi de dikkate almadıklarını dile getirerek, “Hukuki süreç başladı. Haklı nedenle fesih gerekçe gösterilmiş ancak nedeni söylenmemiş. İnsan hakları ve onuruna, ayrıca tarafı olduğumuz ILO’ya aykırılık söz konusu” diye konuştu.


 

BAŞKANLIK ANKETİNDE ŞAŞIRTAN SONUÇ

BAŞKANLIK ANKETİNDE ŞAŞIRTAN SONUÇ

Erdoğan'ın başkanlık referandumu anketlerinin sonuncusu açıklandı. İşte sonuçlar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler