İNSAN KAÇAKÇISI İŞİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNÜ ANLATTI

İNSAN KAÇAKÇISI İŞİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNÜ ANLATTI

İnsan kaçakçısının anlattığına göre Her geçişte 10 bin dolar talebe yetişemiyoruz'

A+A-

İstanbul’un göbeğinde Karaköy’de göçmen kaçakçıları kıyasıya bot pazarlığı yapıyor. Bir hafta öncesine kadar 2 bin dolara satılan 30 kişilik botlar 3 bin 500 dolardan alıcı buluyor. Bot satıcısı gibi pazarlık yaptığımız bir kaçakçı uzun bir pazarlığa girişti. 4 bot almak isteyen kaçakçı İstanbul’dan Edirne’ye uzanan göçmenlerin bu yolculuğunu da detaylarıyla anlattı.

Hürriyet'in haberine göre: Türkiye’nin sınırlarını açmasının ardından yıllardır Türkiye’de bulunan çok sayıda sığınmacı Avrupa’ya geçmek için Yunanistan ve Bulgaristan kapılarına akın etti.

İşte bu noktada göçmen kaçakçıları da devreye girdi. Nehirden ve denizden göçmenleri botlarla Avrupa’ya geçiren kaçakçılar gelen talebi karşılamak için adeta yarış içerisinde. Biz de bot satışlarının yoğun olduğu Karaköy’e giderek yaşananları yerinde gördük. Karaköy’de bot ve deniz motoru satan esnaf, elindeki ürünlerin iki günde bittiğini söylerken bölgede kaçakçılık yapanların da yoğun bir şekilde bot ve motor aradığına şahit olduk. Göçmen kaçakçılığı yapan bir Iraklı ile de satıcı gibi temasa geçtik. Elimizde bot ve motor olduğuna ikna olan Iraklı bizimle kıyasıya bir pazarlığa girişti.

Elimizde kaç bot olursa olsun kendi dışında alıcılar da bulabileceğini öne süren kaçakçı ilk etapta 4 tane bota ihtiyacı olduğunu söyledi. Eğer göçmenlerden daha fazla talep gelirse elimizdeki tüm ürünleri nakit olarak satın alabileceğini de ısrarla dile getirdi. Piyasada şu anda 30 kişilik 8 metrelik şişme botların satış fiyatı 3 bin dolardan başlıyor. Biz de kaçakçıya elimizdeki botları 3 bin 500 dolardan verebileceğimizi söyledik. “4 tane birden alıyorum. Markasına göre sen de biraz indirim yaparsın” diye cevap verdi.

KARŞIYA HER GEÇİŞTE 10 BİN DOLAR KAZANIYOR

3 bin 500 dolara 8 metre uzunluğunda 30 kişilik bir bot olan kaçakçılar her bir göçmenden Yunanistan’a geçme karşılığında 500 dolar alıyor. Kaçakçılar geçiş başına göçmenlerden toplam 18 bin dolar topluyor. Bunun yaklaşık 2 bin dolarını da aracılara ulaşım masraflarına veriyorlar. Her geçişten kaçakçılar en az 10 bin dolar para kazanıyor.

‘ELİMİZDE ÜRÜN KALMADI YENİ SİPARİŞ VERİYORUZ’

Bölgedeki başka bir esnaf da kendilerine gelenlerin genelde Afganistan ve Irak uyruklu olduğunu belirterek, “Bundan bir kaç gün öncesine kadar satışlarımız normaldi. Sınır kapılarının açılmasının ardından sabahın erken saatlerinde gelmeye başlıyorlar. Biz de bu ürünleri genelde ithal ediyoruz. Elimizde bu yüzden çok fazla ürün yok. Biz de yeniden ithalat yapmak için temaslarımızı sıklaştırdık” dedi.

ADIM ADIM KAÇAKÇILIK

Kaçakçı ile sohbetimiz esnasında bize insanların nasıl Avrupa’ya geçirildiğini tüm ayrıntıları ile anlattı. Kaçakçının ağzından, yapılan organizasyonun tüm detayları şöyle: “Avrupa’ya geçmek isteyen kişi önce beni buluyor. Ben Aksaray’da esnafım. Gelen kişiyle ilk olarak teması ben kuruyorum. Aksaray’dan Edirne, Ayvalık veya İzmir tarafına göçmenleri ulaştırıyoruz. Bunları otobüsle veya küçük servis araçları ile yapıyoruz. Götürdüğümüz noktadaki ekibimiz onları karşılıyor. Bizim daha önceden farklı bir araç ile gönderdiğimiz botlara oradaki ekip tarafından yerleştiriliyorlar.”

 ‘PATLATIN DİYORUZ’

Kaçakçı anlatmaya devam ediyor: “Daha önceden belirlenen noktalardan Avrupa’ya doğru yola çıkıyorlar. Bizim işimiz burada bitiyor. Göçmenlerden, Avrupa’ya ulaştıklarında botları patlatmalarıni istiyoruz. Bizim ekibimizden kimse botun içinde yer almıyor. Tüm bu işlemler için kişi başı ortalama 500-600 dolar alıyoruz. Bir botta 30 kişi oluyor.”

‘HERKES KAÇAKÇI OLDU’

Konuştuğumuz göçmen kaçakçısı bu hafta havaların iyi gideceğini, kendilerine gelen talebin çok hızlı artacağını söyledi. “Bir an önce bot bulmam gerekiyor” diyen kaçakçı, “Gelen kişileri diğerlerine kaptırmak istemiyorum. Önceden bu işler bu kadar kolay değildi. Şimdi herkes kaçakçılık yapmaya başladı. Geçen haftaya kadar 1 kişi için 1000 dolar alıyorduk. Şimdi çok kişi yaptığı için 500-600 dolara kadar düştü. Kara sınırından geçemeyeceklerini anlayanlar rotayı denize çevirdi” diye konuştu.

'TALEBE YETİŞEMİYORUZ'

Karaköy’deki esnaf ellerindeki tüm bot ve motorların satıldığını söyledi. Sınır kapıları açılmadan önce botların 2 bin dolardan satıldığını belirten bir esnaf, “Talep o kadar çok arttı ki elde ürün kalmadı. Fiyatlar yükseldi. Bazı botlar 5 bin dolardan alıcı buluyor. Talebe yetişemiyoruz” dedi.

KAYNAK: Hürriyet

ÜNLÜ'LERLE NOSTALJİ

ÜNLÜ'LERLE NOSTALJİ

Queen, Mig Jaggar, Lionel Richie, Elvis Presley, Cher gibi ünlü şarkıcıların eski ve yeni halleri

Van Gogh'un bu eserleri giyilebiliyor

Van Gogh'un bu eserleri giyilebiliyor

Ünlü bir moda giyim firması ile Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nin yaptığı işbirliği sonucu Van Gogh’un eserleri ayakkabılara, çantalara, montlara, t-shirtlere, şapkalara taşındı.

Keşan'da bocuk gecesi

Keşan'da bocuk gecesi

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde geçmişi antik çağlara dayanan "Bocuk Gecesi" bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

NUSRET BU DEFA NEWYORK'U TUZLADI

NUSRET BU DEFA NEWYORK'U TUZLADI

Nusret Amerika Newyork'ta helikopter kiralayarak şehri tuzladı

BBC 4 Çocuk Annesi Sultan'ın İsyanını Dünyaya Böyle Duyurdu

BBC 4 Çocuk Annesi Sultan'ın İsyanını Dünyaya Böyle Duyurdu

İngilizlerin Dünyaca ünlü BBC Türkçe yayınladığı BBC Türkçe sitesinde, bu başlıklarla bir süredir Türk halkının geçim sıkıntısına ilişkin haberler yapıyor.

ALEYNA TİLKİ ATAKANA ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ

ALEYNA TİLKİ ATAKANA ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ

Sosyal medyada bir yayına katılan Atakan Kayalar kendisine "Ruh eşimsin seninle tanışmak istiyorum" diyen Aleyna Tilki'ye yanıt verdi ve "Seni dinlemiyorum" dedi

İlgili Haberler