İmam hatipler sabretti, Başbakan muradına erdi

İmam hatipler sabretti, Başbakan muradına erdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa'da kesenin ağzını açtı. Erdoğan, ilköğretim sıralarındaki kızlara, "Sabrettiniz muradınıza erdiniz"; Kürtlere ve Araplara, "Birbirimizi paradan, puldan, makamdan dolayı değil sadece Yaratandan ötürü seveceğiz"; kadı

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da Abide Kavşağı'nda toplu açılış töreninde konuştu. 10 yıllık iktidarlarını öven Erdoğan, "Sabrettiniz, muradınıza erdiniz. İmam hatipin orta kısmı açıldı mı? Açıldı" şeklinde konuştu. Kendi iktidarları döneminde de çözülmeyen Kürt sorununu için ise"Meclis bir çatı olsun diyoruz. Kürt kardeşlerimizin var da Arap kardeşlerimin sorunu yok mu? Ne Arap’ın Kürde, Ne Türk’ün Kürde üstünlüğü yoktur. Hepimiz kardeşiz. Birbirimizi paradan, puldan, makamdan dolayı değil sadece Yaratandan ötürü seveceğiz" dedi. 


BAŞBAKANIN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI ŞÖYLE:


Sizlerin de desteğiyle, hayır duasıyla 10 yıldır Türkiye’ye hizmetkarlık yapıyoruz, gece gündüz demeden 75 milyon için koşturuyoruz.10 yıldır emeklerimizin karşılığını alıyoruz. 10 yıl önce iktidarı bu ülke çok büyük badirelerin altında ezilirken devraldık. Umutsuzluğun zirve yaptığı dönemde sizin desteğinizle bu görevi aldık. 10 yılda olmaz denilenlerin olabilir olduğunu gösterdik. 10 yıl önce hayal kabul edilen nice hedefi 10 yıl içinde gerçeğe dönüştür. İşte GAP Havalimanı. Şu duble yolları hayal etmek mümkün müydü?Cumhuriyet tarihimizin rekorlarına rağmen ilk günkü heyecanla kendimizi hala işin başında görüyoruz. Hamdolsun Türkiye’ye çok şey kazandırdık ama çok şey kazandıracağımıza inanıyoruz


"GENÇ KIZLAR 444’Ü BİLİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?"


Genç kızlar 444’ün anlamını biliyorsunuz değil mi? 4+4+4 bir değişim, dönüşümün adıdır
Karşımda gördüğüm bu genç kuşaklar bu zorunlu eğitim sistemiyle inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye’nin temel taşları olacaktır


"BİZE ZENCİ MUAMELESİ YAPILDI"


Biz bu cumhuriyeti nasıl kardeşlik üzerine inşa ettiysek aynı şekilde kardeşlik üzerinde devam edeceğiz. Bütün meselelere diyalogla uzlaşmayla yaklaşacağız. Biz siyasete girdiğimiz andan itibaren çok büyük engellerle karşılaştık. Siyasi görüşlerimiz yok sayıldı. Bu ülkede bize öteki muamelesi, bize zenci muamelesi yapıldı, tehditler aldık.
 
"ŞİİR OKUDUM, MAHKUM OLDUM"


İstanbul’da belediye başkanıyken İstanbul’a eser üretmemizin önüne geçilmek istendi. Siyaset yaptığımız partiler kapatıldı. Siirt’te okuduğum şiirden dolayı mahkum oldum, cezaevinde yattım. 3 Kasım’dan sonra da önümüze engeller çıkarıldı."


ODTÜ'YE RAĞMEN, "ŞİDDETE BAŞVURMADIK"


Başbakan, TEKEL'i, Hopa'yı, ODTÜ'yü, 29 Ekim kutlamalarını yok saydı. "Hiçbir zaman" şiddete başvurmadıklarını savundu. Erdoğan, "Bize cumhurbaşkanı seçtirmemek istediler, partimizi kapatmak istediler. Türlü türlü ayak oyunlarıyla bu yoldan ayırmak istediler. Biz her türlü engele rağmen hiçbir zaman şiddete başvurmadık" dedi. 
 
"MUHTAR BİLE OLAMAZ DEDİLER, BAŞBAKAN OLDUK"


Erdoğan, 1980 Askeri Darbesi'nin ardından yürürlüğe giren ve bu güne kadar bir çok hak ve özgürlüklerin kullanılmasında engel olan Anayasa'yı savundu. Başbakan dün, TRT yayınında söylediği "Ak Parti kendi anayasa teklifini meclise sunacak" sözünü de unuttu: "Anayasaya bağlılıktan ayrılmadık. Muhtar bile olamaz dedikleri insan Başbakan oldu. Önümüzü kestiler ama millet önümüzü açtı" dedi. 


DİKTATÖRLÜK


Erdoğan, diktatör olmadıklarını da "milletimizi seviyoruz" sözü ile açıkladı: "Ana muhalefet de dahil birleri çıkıyor bizler için ‘diktatör’ falan gibi saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya. Biz milletimizi seviyoruz, milletimiz de bizi seviyor" şeklinde konuştu.


2023 DE YETMİYOR!


Erdoğan ayrıca, "Kardeşlerim endişe etmeyin, 2023 hedefine doğru yürüyoruz.2023 Türkiye’nin dünyada ilk 10 ülke arasında yer alacağı bir dönem olacak. 2023 yetmez, biz büyük düşünüyoruz. Büyük düşünenler kazanır. 2071’de de Anadolu harekatının 1000. yılını torunlarımız kutlayacak
Burada anne adaylarını görüyorum. Onlardan meydana gelecek nesiller 2071 Türkiye’sini kuracaklar.


BİZ TAŞI, MOLOTOFU TASVİP ETMEDİK


Kim bizi ne kadar mağdur etmek isterse istesin biz taşı, sopayı, molotof kokteyli ve silahı tasvip etmedik. Şiddet düşüncenin bittiği yerde başlar. Şiddet acizlerin işidir. Şiddet mücadele ruhunun bittiği yerde başlar. Söyleyecek sözü olmayanlar şiddete başvururlar. Bir mücadele geleneği olmayanlar şiddete başvururlar"  dedi. 


KÜRT SORUNUNU DA ÇÖZDÜ


Erdoğan, kangrene dönen Kürt sorununa da ilginç bir yaklaşım sergiledi. "10 yıldır terör meselesinin çözümü için siyaset bir araç olsun, Meclis bir çatı olsun diyoruz. Kürt kardeşlerimizin var da Arap kardeşlerimin sorunu yok mu? Ne Arap’ın Kürde, Ne Türk’ün Kürde üstünlüğü yoktur. Hepimiz kardeşiz. Birbirimizi paradan, puldan, makamdan dolayı değil sadece Yaratandan ötürü seveceğiz.


Birbirimize olan muhabbetimiz hep arttı ama birileri hep kıskandı.Varsın kıskansınlar biz sevmeye devam edeceğiz.10 yıl önce bugün olduğu gibi konuşabiliyorlar mıydı? Bu imkanı onlara kim hazırladı. Biz hazırladık. Ama daha iyi olacağız." dedi. 


"İMAM HATİPLİLER SABRETTİ"


Benim başörtülü kızlarımı okullara sokmadılar. Ama biz sabrettik. İmam hatiplerin orta kısımlarını kapattılar. Suçları neydi? Onlar da ellerinde molotofla mı, taşla sopayla mı dolaşıyorlardı. Neydi suçları? Sadece inancı gereği başörtü. ‘Ben imam hatipte okumak istiyorum’du. Hazmedemiyorlardı. Bakıyorlar ki Başbakan imam hatip mezunu. Kabinede imam hatip mezunları var.


"KİM NE GİYERSE GİYSİN"


Bırakın kim nerede okuyorsa okusun, ne giyiyorsa giysin. Sabır sabır sabır. Bakın 444 gerçekleşti. Sabrettiniz, muradınıza erdiniz. İmam hatipin orta kısmı açıldı mı? Açıldı. Bundan sonrası size ait.


Türkiye’nin yarınları farklı olacak. Konuşulmayanların konuşulduğu bir Türkiye’yi Ak Parti iktidarı olarak biz inşa ettik. Yasaklara, kısıtlamalara biz son verdik"


YİNE "O MALUM PARTİ"


Erdoğan, BDP'den yine "O malum parti" diye bahsetti. "Terör örgütünün yedeğinde siyaset yapan o malum partiye çağrı yapıyorum. Artık şiddet sussun, siyaset konuşsun. Artık terör örgütü elini tetikten çeksin, silahları gömsün. Eğer varsa kalbiyle, yüreğiyle, fikriyle konuşsun. Bizim askerimize, insanımıza karşı tetik çeken örgüt, hiçbir hakkın savunucusu olamaz" dedi. 


13 YENİ BÜYÜKŞEHİR


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi oldu demi. Artık oralara hizmet gitmez diyor muhalefet. Bunlar çırak. Bizim dışımızdaki partilerin hepsi büyükşehir çalışmalarına karşı çıktılar. Ben bu işin içinden geliyorum. Dönemimde şu andaki statü yoktu, eksikler vardı. Mülki sınırları büyükşehir belediyesi sınırları yapalım, şehrin tamamına aynı hizmet gitsin dedik. Bunun ilk uygulamasını İstanbul ve Kocaeli’nde yaptık. İmar ve plan bütünlüğü vardı. Alt ve üst yapısıyla ilçe ve büyükşehir belediyeleri müşterek çalışarak bu hizmeti götürdüler. 16 büyükşehir vardı, 13 tane daha ilave ediyoruz. Bu sayı 29’a çıkıyor. Türkiye’nin yüzde 85’ine bu anlayışla hizmet vereceğiz demektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.