Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi Uzmanı

İDEAL GÖĞÜSLERE SAHİP OLMAKTAN KORKMAYIN

 

Günümüzde meme büyütmek için yaptığımız en başarılı ameliyatları protezlerle sağlıyoruz. Protezle meme büyütme ameliyatları daha sık olarak estetik amaçla yapılıyor. Bu ameliyatlar meme boyutunu küçük bulan, hamilelik ve emzirme sonrası meme hacminde azalma olan ve doğuştan gelen meme gelişim problemi olan kadınlar için gerçekten yüz güldürücü ameliyatlar. Aynı zamanda meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu ihtiyacı olan insanlar için de uygun bir tedavi.

Sanılanın aksine büyük memeler ideal memeler değildir. Ameliyat öncesi değerlendirmede sadece kişinin istediği ölçüleri göz önüne alarak plan yapmak büyük bir hata olur ve inanın genellikle çok da estetik bir sonuç vermez. Kişinin meme anatomisi, deri esnekliği, vücut tipine göre yaptığımız ölçümler ve kişinin sahip olmak istediği meme boyutu gibi kriterler birlikte değerlendirilerek uygun meme boyutuna karar verilmesi uygun olur.

Protez memeye meme altı oluğu, meme başı çevresi, koltuk altı veya göbek deliğinden yapılan küçük kesiklerden, meme bezi altına, kas altına, fasya altına ya da bir kısmı bezin bir kısmı da kasın altında kalacak şekilde dual planda yerleştirilebilir. Protezin nereye yerleştirileceği kişiye göre değişkenlik gösterir. Mesela meme bezi kalınlığı yeterli olan hastada protez genellikle bez altına yerleştirilirken eğer bez kalınlığı yeterli değilse protez genellikle kas altına yerleştirilir. Bu 1-2 saatlik ameliyat sonrasında özellikle kollarınızı kaldırırken ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılarınız olabilir, 3-4 gün sonra işinize dönebilirsiniz. 2 ay ağır sporlardan uzak durmanızı ve ağır kaldırmamanızı öneririm.

Ameliyat sonrası emzirme ile ilgili sıkıntının olup olmayacağı protezlerle ilgili en çok merak edilen konulardan biri. Protez hangi yöntemle yerleştirilirse yerleştirilsin her halükarda meme bezinin arkasında kaldığından ve meme bezi ile meme başı arasındaki süt kanalları sağlam kaldığından  emzirme etkilenmez. Protezin ne zaman değiştirilmesi gerektiği bir diğer sık sorulan soru. Son dönemlerde üretilen protezlerde protezin ömrü on yıl ve üzeri olarak belirtiliyor ki bu da protezin genellikle ömür boyu kalabileceği anlamını taşır. Peki protezle meme büyütme ameliyatı olan kişilerde meme kanseri riski artar mı? Şu ana kadar yapılmış olan hiçbir çalışmada böyle bir bulguya rastlanmadı. Ağrı konusuna gelince, ağrı genelde kas altı yerleşimlerde daha fazla olur, bu ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir ve inanın bu ağrılar, sonucu gördüğünüzde hiç de pişmanlık yaratmayan ağrılar olacaktır. 

Peki meme büyütme sadece genel anestezi altında yapılan protez kullanılan ameliyatlarla mı mümkün? Günümüzde meme büyütme için yağ enjeksiyonlarından da faydalanılabiliyoruz; fakat ne yazık ki genelde tek seferde ihtiyaç kadar olan yağın karın bölgesinden alımı ve enjeksiyonu pek mümkün olmadığı gibi, zamanla enjekte edilen yağın vücut tarafından emilimi söz konusu olduğundan bu yöntem tek başına meme büyütmede yeterince etkili değil.

Zaten yaradılışımız her ay bir miktar ağrıya tabi tutarken bizi, kendimizi biraz daha iyi hissetmeyi tercih ettiğimiz için, ağrılı işlemlerin kollarına bırakıyoruz bedenlerimizi elbet. Meme büyütme ameliyatları da insanın bedenini beğenmesi ve özgüven gelişimi açısından oldukça etkili ameliyatlardır. Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız korkularınızı yenin ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz cerrahı araştırıp bir an önce görüşmeye gidin.

Hoşçakalın

Önceki ve Sonraki Yazılar