Her evli çifte aile imamı

Her evli çifte aile imamı

A+A-

Samsun İl Müftülüğü yine tartışmalı bir öneri ortaya attı.
“Kadınları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz...” Diğer yanda ise Aile İmamlığı müessesesi...

Samsun İl Müftülüğü, evli çiftlerin boşanması ve aile içi şiddet olaylarının artması üzerine tartışma yaratacak bir öneride bulundu.
Samsun Müftülüğü'nde bulunan “Aile İrşat Bürosu”nda görevli personelle, kentte boşanma noktasına gelen çiftler ile aile içi şiddet olaylarının yaşandığı ailelerdeki sorunlarının giderilmesi ve evliliklerin devamı için çalışma başlatıldı.
Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, “aile içi şiddet ve evli çiftlerin ayrılması olaylarında artış yaşanması üzerine aile irşat bürosunda bir ekip oluşturduklarını” söyledi. 
Bu ekibin Alo fetva hattını arayarak sorunlarını anlatan ya da çözüm arayışında olan ailelerle yüz yüze görüşüp çalışma yaptığını belirten Yrd.Doç.Dr. Öztürk, "Bir yıl içerisinde yaklaşık 100 aile ile görevli arkadaşlarımız görüştü. Boşanma aşamasına gelen bu ailelerin yıkılmaması için çaba harcadılar. Yapılan aile görüşmelerinden 27'sine bizzat ben de katıldım. 19 çifti ikna edip sorunların çözümü için yol gösterdik. Alo fetva hattına gelen sorularda bizim için çok önemli. Vatandaşlarımız bayan irşat görevlilerimize anlatıyorlar. Bize gelen sorulardan yaptığımız tespitlere göre ayrılık nedeni olarak ilk sırayı aldatmayla olayı alıyor. Ardından alkol, kumar ve uyuşturucu geliyor. Daha sonra şiddet geliyor. Şiddet uygulayan kişiler arasında eğitimli çok üst seviyede bürokratlarda var. şiddet ailelerin dağılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Öte yandan tabii ki kıskançlık, ailedeki diğer kişilerin etkisi, ekonomik sebepler, eğitim ve kültür farklılıkları psikolojik sorunlarda bu durumun nedenleri arasında yer alıyor" dedi.
AİLE DOKTURU GİBİ...
Aileleri ikna ettiklerini ancak bazılarının bir zaman sonra tekrar sorunlar yaşayıp boşanma kararı aldıklarını söyleyen Yrd. Doç.Dr. Öztürk şöyle devam etti:
"Biz aileleri barıştırıyoruz. Bizi dinliyorlar fakat artık kökleşmiş sorunlar var. Aradan bir hafta 10 gün geçtikten sonra bir daha problem oluyor. Biz yeni bir çalışma başlatmak istiyoruz. Aile doktoru olduğu gibi aile imamı müessesesini yayınlaştırmamız gerekiyor. Biz ev ev aileleri imamlarımız ve bayan hocalarımız vasıtasıyla onlara seanslar, hizmetler vermeliyiz. Her ailenin bağlı bulunduğu bir imam veya imamın gidecek olduğu bir aile olmalı. Bu anlamda onlarla irtibata geçmeliler. Bu bir insanlık sorunudur. Yeni yetişen gençlerin çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Mevcutlara da eğitim vermeliyiz. Yeni nesli bir plan dahilinde yeni nesli iyi yetiştirmeliyiz aksi halde bir felakete doğru gidiyoruz."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.