Financial Times'tan korkutan Dolar analizi

Financial Times'tan korkutan Dolar analizi

Ünlü İngiliz Financial Times dergisi TL'nin 2 ay içerisinde % 11.4 oranında değer kaybetmesi ardından bu gün'de 3.98 sınırını test etmesi konusunda Merkez Bankası ve Dolar artışı konusunda korkutan bir analiz yayınladı.

Güne Yükselişle başlayan Dolar saat 14;27 sıralarında yeni rekoru 3.98 sınırından dönerek an Saat 16;20 'den itibaren 3:9550 seviyesinde yatay seyire başladı. 

TL BÜYÜK DEĞER KAYBETTİ

Tüm Yabancı paralar karşısında Merkez Bankasının peş peşe aldıpı önlemlerin küçük bir etki yarattığı döviz kurları konusunda dış dünyadan da ilginç tepkiler gelmeye başladı. Doların artışı yurt genelinde yüksek zamlar nedeni ile hayat şartları giderek zorlaşan vatandaşların yanı sıra kısa vade ödencek borçların katlanması anlamına geliyor. 

MERKEZ BANKASININ İŞİ ZOR

Konuya ilişkin, İngiliz Financial Times gazetesi, Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nı desteklemeye yönelik adımlar attığını ancak yatırımcıların güvenini kazanmasının kolay olmayacağını yazdı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre gazete buna gerekçe olarak bankaya yönelik ısrarlı siyasi müdaheleleri, ABD ile ilişkilerin kötüleşmesini ve enflasyonun artmasını gösterdi.

Financial Times'ın Şirketler ve Piyasalar ekindeki Roger Blitz imzalı haberin başlığı, "Türk Lirası rekor düzeye gerilerken, Merkez Bankası harekete geçiyor".

2 AYDA % 11 DEĞER KAYBETTİ

Haberde Salı günü Dolar/TL kurunun 4,00'e yaklaştığı, liranın son 2 ayda yüzde 11,4 değer kaybettiği ve bu dönemde gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi olduğu belirtiliyor.

Dikkat çekilen bir diğer nokta da, Türkiye'nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizinin de Salı günü yüzde 12,74'e yükselmesi ve geçen haftaya oranla yüzde 12 artması.

BİST ENDEKSİ DÜŞÜŞTE

"BIST 100 endeksi de son haftalarda yüzde 9 düşmüştü" diyor Financial Times.

Merkez Bankası Salı günü Dolar/TL kurunun 3,97'ye yükselmesi sonrası, bankaların gecelik borç alma limitini sıfıra düşürmüş, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 25 baz puan artarak yüzde 12,25'ye çıkmış, kur daha sonra 3,95'e gerilemişti. Ancak kur Çarşamba günü ilk işlem saatlerinde 3,98'i aştı.

DOLAR SON DURUM

6-060.jpg

'TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRECEK'

Financial Times'a konuşan uzmanlar, Türk Lirası'nın değer kaybının süreceği görüşünde.

Varlık yönetim şirketi GAM'ın gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım direktörü Paul McNamara mevcut şartlarda Merkez Bankası'nın faizleri agresif şekilde artırması gerektiğini, aksi takdirde Türk Lirası'nda büyük düşüş görülmesinin senaryolardan biri olduğunu söylüyor.

TL'NİN DÜŞÜŞÜNE ETKİSİ OLACAK MI

Fransız Société Générale bankasından Kit Juckes ise Merkez Bankası'nın son kararı ile ilgili şu yorumu yapıyor:

"Likidite koşulları sıkılaştırıldı ancak liranın gerileyişini durdurmakta yeterli olup olmayacağı net değil."Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta bir kez daha faiz oranlarının düşük olması gerektiğini söylemişti.

'MERKEN BANKASI 14 ARALIK'TAN ÖNCE TOPLANABİLİR'

Londra merkezli Rabobank'ın gelişmekte olan ülkelere yoğunlaşan stratejistlerinden Piotr Matys'e göre ise liranın değer kaybının sürmesi halinde Merkez Bankası kendisini "sözlü müdahalede bulunmaya" mecbur hissedebilir.

Piotr Matys bununla birlikte Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'unun 14 Aralık'ta toplanacağını hatırlatıyor, daha erken bir toplantı ihtimalini dışlamıyor ve ekliyor:

BANKANIN BAĞIMSIZLIĞI

"Faiz artırımı muhtemelen Türk yetkililer için popüler olmayan bir karar olacaktır. Ancak öncelik liranın istikrara kavuşması ve enflasyonun daha da artmasının önlenmesi."

Financial Times bu noktada hem Merkez Bankası'nın bağımsızlığını korumakta zorlandığını hem de gelecek hafta New York'ta başlayacak Reza Zarrab davasının yarattığı gerginliğin yatırımcıları kaygılandırdığını vurguluyor.

'BİLANÇOSU EN ZAYIF ÜLKE TÜRKİYE'

Paul McNamara, gelişmekte olan ülkeler arasında bilançosu en zayıf ülkenin Türkiye olduğunu, petrol fiyatlarında artışın ülkeye yardımcı olmadığını söylüyor.

Küresel yatırım danışmanlığı şirketi T Rowe Price'dan portfolyo yöneticisi Ulle Adamson da Türk ekonomisinin 2017'de büyüdüğünü ancak bu büyümenin arkasında borç verme oranının artmasının ve tüketici talebinin olduğuna dikkat çekiyor. Ulle Adamson'a göre kısa vadede gözlenen faydalar yerini daha zor bir döneme bırakacak.

 

İlgili Haberler