FENERBAHÇE'Lİ CEMİL TURAN'DAN AÇIKLAMALAR

FENERBAHÇE'Lİ CEMİL TURAN'DAN AÇIKLAMALAR

Cemil Turan 3 Temmuz süreci ile ilgili 'Ele geçiremediler F.Bahçe’yi ama durdurdular' dedi Galatasaray istedi beni kaçtım

Fenerbahçe'nin efsane isimlerinden Cemil Turan, SÖZCÜ Fenerbahçe muhabiri İrfan Yirmibeş'e birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Turan 3 Temmuz süreci ile ilgili 'Ele geçiremediler F.Bahçe’yi ama durdurdular' dedi.

Sözcü'nün haberine göre: Futbola 1963'te Sarıyer'de başladı, döneminin en görkemli transferlerinden birini yapıp Fenerbahçe'ye geldi, sarı-lacivertli formayla 1970'lere damgasını vurdu; efsane oldu. Kendi deyimiyle, ‘Yere sağlam basar, çok çabuk hızlanıp birdenbire durabilirdi'. SÖZCÜ, Cemil Turan'a sordu, o da içtenlikle cevaplandırdı ve söze, Fenerbahçe'ye geliş anılarıyla başladı.

BEŞİKTAŞ İZLEDİ, BEĞENMEDİ

“Sokaklarda oynayarak büyüdük. Orta okuldayken Sarıyer seçmelerinde beğenildim. 15 yaşındayken Sarıyer A Takımı'nda oynadım. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'tan teklif aldım. Giresunspor ilk teklifi yapmıştı ama üç büyükleri kafama koymuştum. Beşiktaşlı yöneticiler izlediler ama beğenilmedim. Sahilde güneşlenirken rahmetli Metin Oktay geldi, ‘Seni almaya geldim' dedi.”

TERLİK VE ŞORTLA YOLCULUK!

“Metin Oktay'ı o kadar yakından görünce dilim tutuldu. Çeşme'deki yazlık evinde 20 gün kaldık. Galatasaray'a imza atmam için zorlayınca dayanamadım. Fırsatını bulup kaçtım. Kaçmasaydım Metin Oktay'ı kıramazdım, sözleşme imzalamak zorunda kalırdım. ‘Galatasaraylı Cemil' olarak anılabilirdim. Terlik ve şortla Çeşme'den Metin ağabeye yakalanmadan İstanbul'a geldim.”

METİN AĞABEY YILLARCA KONUŞMADI

“Ben tribünden Fenerbahçeliyim. Yenildiğinde ağlardım. Metin Oktay hayranıydım. Benim için idoller Lefter, Can Bartu ve Metin Oktay'dır. Hangi takımı tuttuğun önemli değildi, üç büyükten biri isteseydi giderdin. Metin ağabey benimle yıllarca konuşmadı. Bana ‘Bırakıyorum, 10 numara senin olacak' dedi. Ama kısmet olmadı. Sarıyer ile anlaşmış olsalardı, belki Galatasaray forması giyecektim.”

SARIYER'DEN İSTANBULSPOR'A

“İstanbul’a geldiğimde Sarıyer Başkanı Selahattin ağabey yüzüme bakmadı. Onu baba gibi görürdüm, elini bile öptürmedi. İstanbulspor Menajeri Turan ağabeye ‘Cemil sizin malınızdır, alın' dedi. Ne bir para ne başka şey konuşuldu. İstanbulspor'a imza attım. Amatördüm, bedava gidiyordum. Sadece Sarıyer kulübüne 30 bin TL yardım etmelerini istedim. Parayı verdiler.”

KARŞILIKLI SİLAH ÇEKTİLER!
“İstanbulspor, Galatasaray'a vermek istiyordu. Gitmemek için Sultan Demircan'ın (dönemin kabadayısı) villasında saklandım. İstanbulspor Başkanı ile Demircan arasında silahlar çekildi. Demircan hapse girdi ama transferimi bitirdi. Asbaşkan Emin Cankurtaran ‘En iyi parayı alacaksın' dedi. 1 milyon 475 bin lira bonservis ödendi.”

PSV’YE GİTMEDİM

“Arsenal’dan teklif aldım. Dil bilmiyorum. Yabancı ülkeye gitmekten çekindiğim için kabul edemedim. Kariyerimin son yıllarında PSV'den teklif aldım. 20 milyon önerdiler, yarısı Fenerbahçe'nindi. Rahmetli Faruk Ilgaz ‘Git' dedi. ‘Benim için bu yeter' diyerek gitmedim.”

SUÇSUZ YERE HAPiS YATTIM

“3 Temmuz olayı, Türk futboluna büyük darbedir. 8 aydan fazla cezaevinde yattım. Hiçbir günahımız, suçumuz yokken özgürlüklerimizden olduk. Fenerbahçe'yi ortadan kaldırmak, yükselişine dur demek için yapılan bir operasyondu, kumpastı. Ele geçiremediler Fenerbahçe'yi ama durdurdular. Aziz Yıldırım ve yöneticilerimizin dik duruşu, taraftarımızın arkamızda oluşu bizi kurtardı. Bizi yargılayanlar şimdi yargılanıyor. Kaçanlar, içeride yatanlar var. Allah doğruların yanında. 10 yıl olacak mahkeme karar verdi, Yargıtay'ın onamasını bekliyor. Neyi bekliyor ona da anlam veremiyorum.”

AZİZ YILDIRIM SERVETİNİ KAYBETTİ
“Aziz Yıldırım, Fenerbahçe için hayatını ortaya koydu. Servetini kaybetti. Her insanın olduğu gibi onun da hataları oldu. Ama yürekten bir Fenerbahçeli. Ali Koç da önemli bir iş adamı, Fenerbahçeli. İnşallah bundan sonra doğru transferler yaparak son iki senedeki sportif yanlışları bir daha tekrarlamazlar ve doğru transferlerle çok iyi Fenerbahçe kadrosu kurulur.”

ESKİ MAÇLARI İZLİYORUM

“Salgın hastalık hepimizi çok üzüyor. Hepimiz karantina altındayız. Evimizin bahçesinde yürüyüş yapıyorum, çiçeklerle ilgileniyorum. Eski maçları izleyerek günümü geçiriyorum.”

TFF BAŞKANI FUTBOLCU YOK!

“Hiçbir futbolcu, federasyon başkanı olmadı. Futboldan gelen bir isim TFF Başkanı olmalı. 2020 yılına gelmişiz bir tane futbolculuk geçmişi olan bir federasyon başkanı çıkmadı. Bu, acı verici bir şey.”

“Kariyerim boyunca ne sarı ne kırmızı kart gördüm. Bizim dönemde lig 7-8 hocanın eline kalmıştı. Aşağıdan kimseyi getirmediler, kurs açmadılar. Gençlere şans vermediler. Ben de ‘Bu sistem yerin dibine batsın' dedim.”

“Altyapı konusunda en şanslı takım Trabzonspor. Terim, gençlere önem veriyor. Fenerbahçe altyapısından adam gibi yetişen 10 oyuncu sayamazsın. Beşiktaş'ta Seba döneminde oyuncu çıktı. Yabancı sayısı sınırlandırılmalı.”

KAYNAK: Sözcü


 

İlgili Haberler