FACEBOOK'TAN BİR YASAK DAHA

FACEBOOK'TAN BİR YASAK DAHA

Rus fotoğraf uygulaması Prisma, bu ayın başlarında canlı Facebook videolarına etkileyici filtreler uygulamaya başladı.

Sosyal medya devi Facebook, Prisma'nın canlı video filtrelerini engelledi. Yakında aynı hizmeti sunacak şirketin bu tutumu, rekabeti engellemeye yönelik bir hamle olarak değerlendiriliyor.

RUSLARA YASAK

Rus fotoğraf uygulaması Prisma, bu ayın başlarında canlı Facebook videolarına etkileyici filtreler uygulamaya başladı.

Aynı gün ise Facebook, pek yakında hayata geçireceği Live Video özelliğine filtre uygulama planlarını ortaya çıkardı. Sosyal medya devi, şimdi şirketin API'leri aracılığıyla, Prisma'nın Canlı Video erişimini engelledi ve Prisma'yı esasen işlevselliği kopyalamakla suçladı. 

FACEBOOK ÜZERİNDEN YAPIN

Facebook konuyla ilgili Prisma'ya yaptığı açıklamada: "Uygulamanız, videoyu bir mobil cihaz kamerasından aktarıyor ve bu zaten Facebook uygulaması aracılığıyla yapılabiliyor. Canlı Video API'sı, insanların profesyonel kameralar, çoklu kamera kurulumları, oyunlar veya ekran görüntüleri gibi diğer kaynaklardan canlı video içeriği yayınlamasına izin vermek için hazırlanmıştır."

AÇIKÇA BELİRTİLMİYOR AMA

Facebook'un Live API'si ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular sayfası, akıllı telefon kameralarının yasaklandığını açıkça belirtmiyor ve "canlı içeriği doğrudan herhangi bir kameradan Facebook'a göndermenizi sağlar" diyor. Facebook ayrıca geliştiricileri, Prisma'nın kullandığı filtre türüne benzer şekilde ekran üstü grafikler gibi özel efektler kullanmaya da teşvik ediyor.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı