'Eşkıya' iddianamesi: AKP mağdur oldu

'Eşkıya' iddianamesi: AKP mağdur oldu

Hopa'da çıkan olaylarla ilgili haklarıneda yeni dava açılan 51 kişinin yargılanmasına başlanıyor. İddianamede bazı şüphelilerin eşkallerine facebook'tan ulaşıldığı belirtilirken, olaylarda “AKP'lileri tahrik ettiği” ileri sürülüyor.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2011 yılındaki genel seçimlede Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylara karıştıkları suçlamasıyla haklarında yeni dava açılan 51 kişinin yargılanmasına önümüzdeki hafta başlanacak. Hazırlanan iddianamede, bazı şüphelilerin eşkalinin olaylar sırasında kayda alınan görüntüleri ve sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki fotoğraflarının karşılaştırılması sonucu tespit edildiğine yer verildi.

Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'nde haklarında, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu malına zarar verme ve nitelikli yaralama” iddiasıyla dava açılan 51 kişinin yargılanması 14 Ocak Pazartesi günü başlıyor. 

Hopa Cumhuriyet Savcılığı'nca sanıklar hakkında hazırlanan 65 sayfalık iddianamede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011'deki Hopa'da mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylarda, koruma polisi Servet Erkan ile bazı polislerin de aralarında bulunduğu 29 kişi 'mağdur' sıfatıyla yer aldı.


İddianamede sanık olarak adı geçen Erkut Kibar'ın hakkında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 6 Mart 2012 tarihinde verilen raporda, “Kişide hafif düzeyde zihinsel gerilik saptandığı ve işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin kısmen azaldığı” görüşüne yer verildi.

"KORUMA POLİSİ BAŞINA ALDIĞI TAŞ DARBESİ YARALANARAK DÜŞTÜ"

İddianamede, Başbakanlık otobüsünden düşerek ağır yaralanan koruma polisi Servet Erkan'ın başına aldığı taş darbesi ile yaralanarak düştüğünün anlaşıldığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi: "Servet Erkan'ın düşmesi anında otobüsün düşmeye neden olacak şekilde ani hızlanmasının veya duraksamasının olmadığı, düz bir hat üzerinde ilerlediği, düşme anından hemen önce taş çarpmasına benzer bir sesin duyulduğu, Servet Erkan'ın refleks olarak denge sağlayacı hareketler yapmaksızın bilincini yitirmiş biçimde düştüğü anlaşılmakta olup, bütün bu hususlar tanık ve mağdur beyanlarını doğrular niteliktedir. Servet Erkan'ın başına aldığı taş darbesi ile yaralanarak düştüğü anlaşılmaktadır."

"BAZI KİMLİK TESPİTLERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YAPILMIŞ"

İddianamede ayrıca bazı şüphelilerin eşkalinin, olaylar sırasında kayda alınan görüntüler ve sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki fotoğraflarının karşılaştırılması sonucu tespit edildiğine yer verildi. İddianamade bu tespitle ilgili olarak, "Şüphelinin görüntülerdeki eşkalinin tespiti bakımından; olaylar sırasında kayda alınan dizi 11/391'de yer alan fotoğraflar ile dizi 11/390a'da yer alan sosyal paylaşım sitesinden alınan fotoğrafı mukayese edildiğinde olaylarda yer alan kişinin şüpheli olduğu anlaşılmaktadır" denildi. 

“AKP'LİLERİ TAHRİK ETMİŞLER”

İddianamede ayrıca “gruptaki sanıklardan bazılarının meydandaki bir inşaata asmak istedikleri pankartın miting alanındaki AKP'lileri tahrik ettiği, bazı kişilerin de pankartı indirmek isteyen polislere kalas, demir çubuk ve tuğlalarla direniş gösterdiği” savunuldu.

İKİ DAVA BİRLEŞTİRİLDİ

Bu arada Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'nde, haklarında 2 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Yunus Aksu, İbrahim Aksu, Ender Yalçın, Erhan Köse, Şafak Ustabaş, Şaban Kotil, İdris Akbıyık, Cengiz Akyüz ve Şinasi Gümüşkaya'nın yargılanması sürüyor. 51 kişi hakkında açılan dava ile 9 kişinin yargılandığı davanın birleştirilmesi ile sanık sayısı da 60'a yükseldi.

HOPA OLAYLARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti.Çıkan olaylarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 70 kişiden 16'sı tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmışlardı. Olaylar sırasında görev yapan Artvin Emniyet Müdürü Muhsin Armağan merkeze, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Nasif de Jandarma Genel Komutanlığı emrine alınmıştı. Emniyet Müdürlüğü'ne Hüsrev Salmaner, İl Jandarma Komutanlığı'na da Yarbay Alper Sır atanmıştı.  Başbakan, olayların ardından Hopalıara “eşkıya” demişti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.