ESKİŞEHİR'DE LOKANTADAN GÖRÜLMEMİŞ UYGULAMA

ESKİŞEHİR'DE LOKANTADAN GÖRÜLMEMİŞ UYGULAMA

Belki çok ilginç yemekleri olan,değişik servis usulleri uygulayan ya da dünyanın öteki ucundan bir ülkenin yemekleri ile sizi tanıştıran lokantalar görmüşsünüzdür. Ama bu lokanta sadece Eskişehir'de var.

A+A-

Eskişehir'in tarihi Odunpazarı ilçesinde lokanta işleten Murat Etli, askıda döner, çorba ve yemek uygulaması başlatarak ihtiyaç sahiplerine de hizmet veriyor.

ASKIDA YEMEK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Döner ustası Murat Etli, askıda ekmek projesini kendi dükkanına uyarladı. Vatandaşlar tarafından da büyük ilgi ile karşılanan proje ile, ihtiyaç sahipleri dükkana gelerek istedikleri şekilde karınlarını doyuruyor.

Bir müşterisinin bu proje için ön ayak olduğunu anlatan Murat Etli, "Burayı açtıktan sonra ihtiyaç sahibi insanlara çorba, döner ve yemek veriyorduk.

Devamlı gelen müşterimiz ise bizim bu projeye vesile oldu. 'Biz de bu insanlara yardım edelim' diyerek askıda çorba, döner ve yemek projesini başlatmamızda yardımcı oldu.

BİR MÜŞTERİ BAŞLATTI AYLARDIR SÜRÜYOR

İlk olarak kendisi 10 kişilik yemek ücreti vermişti. Bize bu konuda destek oldu. Biz de projeyi dükkanın önüne yazdık. Vatandaşların öğrenmesini sağladık.

İhtiyaç sahipleri insanlar, gerek cami hocası tarafından, gerekse esnaf arkadaşlarımız tarafından yönlendiriliyor. Biz de veren elin alan eli görmediği bir hayır işine vesile oluyoruz" dedi.

HUSİS OLARAK PARA VERENLER VAR

Murat Etli'nin esnaf arkadaşı ve aynı zamanda projenin en büyük destekçilerinden biri olan Serhat İlik ise, proje hakkında şu ifadelere yer verdi;

"Proje çok güzel bir proje. Yardıma ihtiyaçları olan insanlar gelip burada yemeklerini yiyorlar, karınlarını doyuruyorlar.

BİR ÇORBA İÇEN BİR ÇORBA PARASI DAHA BIRAKIYOR

Murat abi 4 aydan beri bu projeyi uyguluyor burada. Kendisine teşekkür ediyoruz. Döneri, çorbası ve yemekleri var. İnsanlar gelip burada bir çorba içtikten sonra bir çorba parası daha bırakarak ihtiyaç sahiplerinin karnını doyurmasına vesile oluyor.

Dükkanın önündeki yazıyı görerek hususi olarak para bırakanlara da şahit olduk. Bunu diğer esnaflar da yapabilirler, kahvehaneler mesela yapabilir. Zaten simitçiler ve ekmekçiler yapıyor. Eskişehir bu konuda öncü. Askıda ekmeği ilk yapan yer de Eskişehir'dir."

Kaynak Kars