Nuran Wolfschwenger

Nuran Wolfschwenger

Yazarın Tüm Yazıları >

Ergenekon, Balyoz, dershane vs...

A+A-

 Ruşen Çakır, CNNTürk’te belki de ilk defa, “AKP ve Cemaat, ordunun tasfiye edilmesinde ortaklık yaptılar, şimdi iktidar kavgası yaşanıyor aralarında” dedi. AKP-Cemaat'in dershaneler üzerinden yürüttüğü kavganın aslında iktidar savaşının görünen tepesi olduğunu söylüyor, doğru. Wikileaks’te yayınlanan bazı kriptolara ve “ordunun tasfiye” sürecinin kahramanlarının açıklamalarına bakmakortaklıkları ve ordunun  neden tasfiye edildiğini görmek için yeterli olacaktır belkide.

18.02.2003 Wikileaks: TSK’ nın Irak’a girmesi tartışmalarıyla ilgili KYB Ankara temsilcisi Behroz Galili Büyükelçi Pearson’a, “Onlar olmadan(Türkiye) Kuzey Irak’ta bir şeyler yapabileceğinizi göstermelisiniz. Türkler diplomatik dilden anlamıyor, güçten anlıyor.” 

26.03.2003  Henri Barkey: TSK,Türkmenleri korumak, PKK terörü gerekçelerini göstererek Irak’ a bağımsız girmek istiyor.Bu, ABD çıkarlarına  felâket.

18.04.2003 Wikileaks: TSK’ da Generaller, Atlantikçi, Ulusalcı, Avrasyacı olarak sınıflandırılıyor. Kasaptaki ete soğan doğramam diyen Özkök’ün  Atlantikçi olduğu değerlendirmesi yapılıyor. 


05.05.2003 Wikileaks: Dönemin Genel Kurmay Başkanı Özkök, ABD Genel Kurmay Başkanı’na yazdığı mektupta çuval olayına üzüntüsünü belirterek geçmişte yaşanan olumsuzlukların (1 Mart tezkeresi) ilişkileri etkilememesini diliyor.


04.07.2003: Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçiriliyor.


10.07.2003 Wikileaks: Dönemim 
AKP 2. adamı Dengir Fırat ve Büyükelçi Peorsan,TSK’ nın Irak’ taki faaliyelerinden duyulan rahatsızlıklar üzerine konuşuyorlar.Fırat, Cumhuriyet gazetesi ve CHP’yi ordunun sözcülüğünü yapmakla suçlayarak Büyükelçi’ye şikayet ediyor. Büyükelçi TSK’ nın Irak’ taki faaliyetlerinden rahatsızlıklarını dile getirince Fırat, “Özel Kuvvetlerin Süleymaniye’de TSK liderliğinden bağımsız hareket ettiklerini” söyleyerek Özkök'ü koruyor.


30.11.2005: Öcalan: “Şemdinli olayları vesilesiyle orduda bir kesimin tasfiye edileceği kesin. Ama ne dereceye kadar, nereye varacağı belli değil.” Tasfiye  kararı verilmiş ve Öcalan da biliyor. Sonrasında Sakık yapılıyor tanık?


2005 Özel Yetkili Mahkemeler kuruluyor. 2007 Ergenekon, 2010 Balyoz.


06.03.2011: Stratfor yazışması. Nedim Şener ve Ahmet Şık Cemaatin AKP’ye baskı yapmak istemesi sonucu tutuklandı. Gülen, AKP’den 150 vekil istiyor... 
Ondan beridir tartışması başladı. 


23-02- 2013: İmralı görüşmesi: “AKPyi 10 yıldır ayakta tutan benim. AKP’yi çıkartan güç biziz. 
Ne ev hapsi, ne de af bunlara gerek kalmayacak. Herkes, hepimiz özgür olacağız.”


Kemal Kaplan’ın  "Tuncay Güney’ le 240 gün-Köstebek" adlı kitabında T.Güney: “Kıçımı başımı oynatmadan ifade verirsem çıkarlar,yoksa çıkamazlar”

                    

Sonuç: Bir yerlerini oynatarak ifade verenlerin anlatımları, davaların “savcısı” BOP eşbaşkanlarının siyasi iradesi, teröristlerin tanıklıkları, kasaptaki ete soğan doğramayan "Atlantikçilerin" suskunlukları, 150 vekil isteyenler, sahte dijital deliller, sehvenler, medya yoluyla "darbecilerle mücadele ediyoruz" propaganda psikolojik savaşlarıyla TSK “tasfiye” edilmiştir.


Peki sorun ne, şimdi ne mi oluyor?


Bahar! gelen, diğer Müslüman ülkelerde ne oluyorsa o oluyor. Oralarda da “demokrasi adına” rejimi devirmek için ordu içinde bazı askerler, siyasiler, terörist gruplar, aşiretler, cemaatler ortaklık yaptılar. Rejimler devrildikten sonra,  “paydaşlar” oluşan boşlukta  daha fazla pay, güç kavgasına düştüler. Kanın durmamasının önemli sebeplerinden biri de bu.


Bizde bu, kimi zaman MİT, kimi zaman dershane krizi olarak yaşanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.