Economist'ten Erdoğan'a çok ağır Hollanda yazısı

Economist'ten Erdoğan'a çok ağır Hollanda yazısı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Avrupa karşıtı çılgınlığın referandumu kazanmasına yardımcı olacağını hesapladığını" yazdı.

A+A-

"Erdoğan kimsenin farkına varamadığı Nazileri tespit etme yeteneğine sahip gibi gözüküyor" cümlesiyle başlayan makalede Erdoğan'ın "faşizme karşı mücadelesini genişletmek zorunda kalabileceği", çünkü bakanlarına miting izni vermeyen Hollanda ve Almanya'ya "Nazi kalıntısı" ve "faşist" dedikten sonra Belçika, Danimarka ve Avusturya'dan da benzer açıklamalar geldiği aktarıldı.


Economist'e konuşan Batılı bir diplomat ise "Erdoğan'ın ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı Hollanda ve en büyük ticaret ortağı Almanya ile kavgaya girmeye karar vermesi, onun ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor" dedi.


Derginin bugün yayınlanan sayısında bulunan makalede şu ifadeler yer aldı:
"Avrupalılar için bu açıklamalar korkunç bir şaka gibi. Erdoğan'ın hükümeti kimseye insan hakları ve demokrasi dersi verecek konumda değil. Ülkede çoğu uyduruk kanıtlarla olmak üzere aralarında yargıçlar, savcılar, Kürt siyasetçiler ve 100'den fazla gazetecinin de bulunduğu 40 binden fazla kişi hapsedildi.
"Kısa süre önce yayınlanan bir BM raporu ülkenin güneydoğusundaki Kürt bölgesindeki ayrılıkçı militanlara karşı yürütülen taarruzda Türk güvenlik güçlerini işkence, yargısız infaz ve orantısız güç kullanmakla suçladı.
"Ülkede artık protesto gösterileri şiddetle bastırılmıyor, çünkü muhalifler eylem yapmaktan korkar hale geldi.

bbc

Meral Akşener "Canlı Yayında" ateş püskürdü

Meral Akşener "Canlı Yayında" ateş püskürdü

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, kendisi hakkında çıkan iddialara sert tepki gösterdi.

Deniz Baykal'ı Canlı Yayında Kızdıran  Soru

Deniz Baykal'ı Canlı Yayında Kızdıran Soru

Referandum günü yaklaştıkça siyasi ortam daha çok geriliyor. CHP Milletvekili Baykal canlı yayında sunucuyu böyle azarladı.

İlgili Haberler