Dink dosyasına mahkum eden daire bakacak!

Dink dosyasına mahkum eden daire bakacak!

A+A-

Hrant Dink cinayetine ilişkin davada verilen tartışmalı kararın temyiz aşaması nihayet Yargıtay’da başladı


Kemal GöktaşYargıtay Başsavcılığı’na karar verildikten 11 ay sonra, 4 Aralık’ta ulaşan dosyayla ilgili, 9. Ceza Dairesi’ne sunulmak üzere tebliğname hazırlandığı belirtildi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink cinayetinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, bu yılın ocak ayında kararını verebilmişti. Mahkeme, Hrant Dink cinayeti davasında tüm sanıkların “terör örgütü üyesi olmak”tan beraatine karar vermişti. Yasin Hayal’e “cinayete azmettirmek”ten ağırlaştırılmış müebbet, Erhan Tuncel hakkında ise McDonald’s’ın bombalanmasından 10.5 yıl hapis cezası veren mahkeme bu sanığı tahliye etmişti. Karar, Dink ailesinin avukatları ve savcı Hikmet Usta tarafından da temyiz edilmişti. Dosya daha önce eksikliklerin tamamlanması amacıyla Yargıtay’dan mahkemesine geri gönderilmiş, bu yüzden de dosyanın Yargıtay’a ulaşması neredeyse 1 yılı bulmuştu. Bu aşamadan sonra, Yargıtay Başsavcılığı, tebliğnameyi taraflara tebliğ ettikten sonra Daire’ye sunacak. Daire kararı tebliğnamedeki görüşten farklı çıkarsa, Başsav-cılık, Ceza Genel Kurulu’na itiraz edebilecek.

‘Ölüm fermanım’ demişti
Temyize bakacak olan 9. Ceza Dairesi’nin, Dink’in “Ölüm fermanım” dediği TCK’nın 301. maddesinden aldığı mahkumiyeti onayan daire olması büyük bir tesadüf olarak dikkat çekti. 9. Ceza Dairesi’nin Başkanı Ekrem Ertuğrul, Dink’in mahkum olmasına yönelik Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda da oy kullanmıştı. O tarihte Yargıtay üyesi olan Ertuğrul, daha sonra daire başkanı seçilmişti. Dairede eski üyelerden sadece Ertuğrul ile Halim Aşaner kaldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.