CİA'DAN HİMALAYALAR'DA UFO RAPORU

CİA'DAN HİMALAYALAR'DA UFO RAPORU

CIA'in yayınladığı belgeler ABD istihbaratının sadece Batı Avrupa ve ABD'deki değil, Himalayalar'daki UFO gözlem olayları ile de ilgilendiğini ortaya koydu.

Dünya dışı varlık ve tanımlanamayan uçan cisim iddiaları asırlardır sürüyor. Ancak ortaya çıkan tüm belgeler tartışmalı. Elle tutulur ve kabul edilebilir bir kanıt hala bulunamadı. Bu kez ortaya konulan belge CİA'dan. Dünyanın her bölgesini karıştırmakla ünlü Amerikan istihbarat Örgütü bu kez "UFO" raporu yayınladı. Sputnik'in haberine göre CİA'nın "ufo" raporu dünyanın en yüksek noktasından.

TANIMLANAMAYAN CİSİM

CIA'in (ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı) kısa süre önce üzerindeki gizliliği kaldırdığı 13 milyon belge arasında Himalayalar'daki UFO (Tanımlamayan Uçan Cisim) gözlem olayları hakkında ilginç raporlar da yer alıyor.

1968 YILINDA

CIA belgeleri internet erişimine açıldı.
CIA'in yayınladığı belgeler ABD istihbaratının sadece Batı Avrupa ve ABD'deki değil, Himalayalar'daki UFO gözlem olayları ile de ilgilendiğini ortaya koydu.
Belgelere göre 1968 yılında CIA, Hindistan'ın Ladakh ve Sikkim bölgeleri ile Nepal ve Butan'da yaşanan 6 adet UFO gözlemi olayı ile ilgili rapor tuttu.

'GÖKGÜRÜLTÜSÜ SESİ DUYULDU'

Belgelere göre 19 Şubat 1968'de Nepal'in kuzeydoğusu ve Sikkim'de yerel saatle 21.00'de gökyüzünde yüksek hızda hareket eden parlak bir cisim görüldü.

Raporda "Kırmızı ve yeşil renkte günışığı kadar güçlü, parlak bir ışık yayan, yüksek hızdaki uzun ve ince bir cisim. Görülmesinden birkaç saniye sonra gökgürültüsü sesi duyuldu" dendi.

'SESSİZCE HAREKET EDİYORDU'

Afganistan'da ABD'nin işkence yaptığı iddiaları

CIA'in 21 Şubat 1968 tarihli bir diğer raporu ise Butan'ın başkenti Thimphu'daki bir UFO gözleminden bahsediyor.
Raporda 'maviye çalan bir şekilde parıldayan yüksek hızdaki cismin sessizce hareket ettiği' belirtildi.

Belgede cismin uçuş yönününün doğudan batıya olduğu belirtilerek "Ancak Thimphu'nun doğusunun Hindistan toprakları olması nedeniyle uçuş yönü kuzaydoğudan (Tibet yönünden) güneybatıya doğru da olabilir" dendi.

'2 PATLAMA SESİ DUYULDU'

4 Mart 1968'de ise bu kez Hindistan'ın Ladakh bölgesindeki Chang La geçidi yakınlarında, Hindistan'a ait bir hava üssü üzerindeki UFO gözlemi raporlara yansıdı.

Raporda "Bir beyaz ışıkla aynı anda iki patlama sesi duyuldu. Aynı zamanda beyaz bir dumanı kırmızıya çalan bir ışık takip etti" dendi.

'NEPAL'DE TANIMLAMAYAN CİSİM BULUNDU'

Buna göre 25 Mart 1968'de Nepal'in Kaski bölgesinde tanımlanamayan metal bir cisim bulundu.

Raporda "Tabanı 186 cm, yüksekliği 124 cm olan, büyük bir daire şeklindeki metal cisim, Pokhara'nın 5 mil uzaklığında, Baltichaur'daki bir kraterde bulundu" dendi.

Raporda Talakote ve Turepasale bölgelerinde de benzer cisimlerin bulunduğu kaydedildi.

'YÜZDE 20'SİNİN BİLİMSEL AÇIKLAMASI YOK'

2016'dan beri CIA, UFO fenomeni ilgili iç yazışmaların gizliliğini kaldırıyor.

Ancak istihbarat kurumunun yine kendi yayınladığı raporlardan birinde UFO ile igili belgelerin yüzde 20'sinin 'bilimsel bir açıklaması' olmadığı vurgulanıyor.

İlgili Haberler