Burdur Gölüne Sadakat Yolculuğu !

Burdur Gölüne Sadakat Yolculuğu !

Burdur Gölüne sadakat Yolculuğu

A+A-
DOĞASEVERLER BURDUR GÖLÜ İÇİN BULUŞTU
 
Mesut MADAN/BURDUR
DOĞA Derneği tarafından Atlas Dergisi'nin desteğiyle Burdur Gölü'nün su seviyesindeki azalmaya dikkati çekmek için 'Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu' adı altında düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin pek çok bölgesinden çok sayıda doğasever katıldı.
 
Cumhuriyet Meydanı'nda öğle saatlerinde toplanan yüzlerce doğasever, metrelerce uzanan kumaşlarla derelerin hızla kuruyan Burdur Gölü'yle buluşmasını simgeleyen dev bir koreografi oluşturdu. Koreografinin havadan fotoğraflanmasının ardından 'Dereler Burdur Gölü'ne aksın' ve "Göl yoksa Burdur da yok, Göl Yoksa Ürün de Yok' sloganları atan doğaseverler, gölün yok olmaktan kurtulması ve eski günlerine dönmesi için gölü besleyen derelerin üzerinde kurulu barajlardan su bırakılması çağrısında bulundu. 
 
SÜMER EZGÜ DESTEK VERDİ
 
Çevrecilerin eylemine destek veren Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, çocukluğunun bütün Burdurlular gibi gölün kıyısında ve içinde geçtiğini, ancak gölün son yıllarda hızla kuruduğunu söyledi. Acil önlem alınmadığı takdirde, Burdur Gölü'nün kuruyarak yok olacağını savunan Ezgü, "Gölümüzü kurtarmak için tüm Burdurlular sesimizi yükseltmezsek çok geç olacak. Ve biz biliyoruz ki Burdur Gölü yok olursa Burdur'da da yaşam biter. Çiftçisi, esnafı, sanatçısı, halkı ve yöneticileri olarak Burdur Gölü'nü eski haline getirmek için çalışmalıyız" dedi.
 
SU SEVİYESİ 12 METRE DÜŞTÜ
 
Burdur Gölü'nün korunması için acil önlem alınması çağrısında bulunan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz ise göle su bırakılmadığı takdirde, gölün ekolojik işlevini yitirerek cansız bir su kuyusuna dönüşeceğini savundu. Burdur Gölü'nün su seviyesinin son 35 yılda 12 metre düştüğüne işaret eden Yılmaz, "Göl kuruduğunda Burdur'da ne yaşam, ne tarım devam edebilir. Türkiye'nin dört bir yanından buraya gelen bizler Burdur Gölü'nün yaşaması için baraj ve göletlerden su bırakılmasını, derelerin göle akmasını talep ediyoruz. Şu an güncellenmekte olan Burdur Gölü Yönetim Planı'nda gölün ihtiyacı olan suyun barajlardan nasıl bırakılacağı karara bağlanmalı ve uygulanmalı. Burdur Gölü'nü yaşatmak için bu son şansımız" diye konuştu.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.