BURASI PAKİSTAN DEĞİL MERSİN: 2 ÖLÜ, 1 KAYIP

BURASI PAKİSTAN DEĞİL MERSİN: 2 ÖLÜ, 1 KAYIP

Resmi olarak 1 kişi kayıp denilsede sosyal medyada çok sayıda kayıp olduğu ihbarları yapılıyor. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerden milyarlarca sivil ve devlet kaybı meydana geldiği söyleniyor

A+A-

Mersin'de kentin ana yollarını basan sel suları nedeniyle vatandaşlar otomobillerinin içinden mahsur kaldı. Sel yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi.Görüntüler Asya ülkelerinde görmeye alıştığımız felaket manzaraları ile dolu. kentin göbeğinde nehire dönen caddelerede insanlar sele kapılarak boğuldular.

RESMİ KAYIP SAYISI BİR AMA

Resmi olarak 1 kişi kayıp denilsede sosyal medyada çok sayıda kayıp olduğu ihbarları yapılıyor. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerden milyarlarca sivil ve devlet kaybı meydana geldiği söyleniyor. Hükumette'n bir bakan açıklamasının dışında hiç bir açıklama gelmedi.

"HİÇ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY"

Burhanettin Kocamaz, gece saatlerinde başlayan, sabah saatlerinde de etkisini artıran yağışların, kar mücadelelerini bastırdığını belirterek, "Mersin'de son 20 saatte metrekareye 137 kilogram yağmur düştü. Normalde 47 kilogram filan hesaplanıyor meteorolojinin 
15 YIL ÖNCE BENZERİ YAŞANMIŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın değerlendirmelerine göre. Böyle bir afeti 2001 yılında da yaşamıştık. O zaman da 24 saat içerisinde 127 kilogram düşmüştü. Bu seferki hiç görüşmemiş bir olay." dedi. 

TRAFİK DURDU

Kentte su basan ana yollar nedeniyle trafik dururken, araçlarında mahsur kalan yüzlerce vatandaşa itfaiye ekipleri yardım etti. Çok kuvvetli yağışın etkili olduğu il merkezindeki Mezitli, Akdeniz, Yenişehir ve Toroslar ilçelerindeki tüm okullarda eğitime bugün ara verilirken, vatandaşlar, sosyal medyada okulların geç tatil edilmesine tepki gösterdiler. Mersin Üniversitesi Rektörlüğü de yaptığı açıklamada, kentteki yağış nedeniyle eğitime 2 gün ara verildiğini bildirdi.

"SAĞANAK HER ŞEYİ ALT ÜST ETTİ"

Yağmurun kesilmemesinin işleri zorlaştırdığını vurgulayan Kocamaz, şöyle konuştu:

"Sağanak her şeyi, bütün hesapları altüst etti. Kentin normal yağışlara göre yapılmış alt yapısı, opsiyonlu olmasına rağmen bu yağmurları taşımadı. Birçok vatandaşımız evlerinde mahsur kaldı. Dereler suyu taşımadı, birçok deformasyon var. Bunun yanında araçlar sürüklendi. Daha önce de sıkıntılı olan seralar, daha da sıkıntılı hale geldi, sular altında kaldı. Vatandaşlarımızın bir taraftan malı mülkü perişan olurken, bir taraftan da onların hayatlarından endişe duyar hale geldik."

BABA VE KIZI SEL SULARINA KAPILDI

Doğan Haber Ajansı'nın kaydettiği görüntüler Mersin'deki korkunç anları gözler önüne serdi. Görüntülerde, karşıdan karşıya geçmeye çalışan baba ve kızının sel sularına kapıldığı görülüyor. Bir süre sonra baba ve kızı kendi çanalarıyla sel sularından kurtulmayı başarıyor.

SEL SULARINA KAPILAN KADIN HAYATINI KAYBETTİ

fft16_mf8257152-600x330.jpeg

Mersin’in merkez Toroslar İlçesi’nde, sele kapılan 1 kadın hayatını kaybetti. İlçeye bağlı Yalınayak Mahallesi’nde, 30-35 yaşlarında bir kadının sel sularına kapıldığını gören vatandaşlar durumu polise bildirdi. Olayın olduğu yerde inceleme yapan ve sel sularının gidiş yönünü takip eden polis, talihsiz kadının cesedini yaklaşık 600 metre ileride Güneş Mahallesi’nde bir ağaca takılmış halde buldu. Üzerinden kimlik çıkmayan kadının cesedi otopsi için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna götürüldü. Polis, genç kadının ölümü ile ilgili soruşturma başlattı.

OKURLARDAN GELEN GÖRÜNTÜLER

CAN KAYBI 2'YE YÜKSELDİ, BİR ERKEK CESEDİ DE BULUNDU

Mersin'de can kaybı artıyor. Selde yaşamını yitirdiği belirlenen 30 yaşlarında bir erkek cesedi de bulundu.

135021564117.jpg


DALGA YÜKSEKLİĞİ 5 METREYİ AŞTI

Öte yandan, kentte eski sahil beldeleri Limonlu ve Kocahasanlı da deniz kıyısındaki parklar, dalga yüksekliğinin 5 metreyi geçmesi dolayısıyla su altında kaldı. Kocahasanlı sahil parkı yetkilisi Hasan Çetin, fırtınanın geceden buyana devam ettiğini belirterek, "Fırtına dolayısıyla parkların bazı bölümlerini su bastı. Dalgalar yüksek ama şuan sıkıntımız yok. Dahada fırtına artarsa bilmiyorum ne olacak" diye konuştu.

291220161111045029593.jpg

HORTUM KORKUTTU

Yağış ve fırtınanın devam ettiği kentte sahile yakın yerde denizde çıkan hortum korkuttu. Sahile yakın yerde çıkan hortum, bir süre sonra etkisini kaybetti.

 

111-005.jpg

twitter-009.jpg

face-begen.png
 
 

İlgili Haberler