Bu belgesel çok konuşulur; 'İmamın sessiz ordusu'

Bu belgesel çok konuşulur; 'İmamın sessiz ordusu'

Alman devlet televizyonuna bağlı kanalda daha önce gösterimden aniden kaldırılan ve tartışmalara neden olan “İmamın Sessiz Ordusu-Fethullah Gülen Hareketi” adlı belgesel 15 Nisan’da gösterime girecek.

A+A-

Alman devlet televizyonu ARD’ye bağlı WDR kanalında geçtiğimiz yıl 25 Haziran tarihinde gösterimden aniden kaldırılan ve tartışmalara neden olan “İmamın Sessiz Ordusu-Fethullah Gülen Hareketi” adlı belgesel programın 15 Nisan’da gösterime girecek. 

Yüksel Uğurlu ve Cornelia Uebel’in hazırladığı “İmamın Sessiz Ordusu-Fethullah Gülen Hareketi (Die stille Armee des Imam- Das Netzwerk des Fethullah Gülen) adlı belgesel için WDR kanalından açıklama yapıldı.

Belgeselin 15 Nisan tarihinde saat 22.00-22:45 saatlerti arasında gösterime gireceği bildirildi.
 
Bilindiği gibi bazı Alman gazeteler, belgeselin yayından kaldırılma gerekçesi olarak Almanya’daki Fethullah Gülen taraftarlarının ve cemaatin WDR televizyon kanalına ‘kitlesel olarak protesto yazıları’ yazmaları  ve programın ‘tek yönlü olduğu’ konusunda tepkilerini dile getirmelerinin yattığını belirtmişlerdi.

Alman Yeşiller Partisi Milletvekili ve partinin Meclis Grubu İçişleri Komisyonu üyesi, hukukçu Memet Kılıç, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Alman Radyo-Televizyon üst Kurulu’na belgeselin hangi redaksiyonel nedenlerden dolayı programın başka bir tarihe ertelendiğini soran yazılı bir mektup göndermişti.
 
"CEMAATE AÇIKLIK GETİRİLSİN"

Sol Parti Federal Milletvekili ve partinin Meclis Grunbu Uyum politikaları sözcüsü Sevim Dağdelen ise, daha önce yaptığı açıklamada sözkonusu belgeselin WDR programından kaldırılmaması gerektiğini bildirerek, Fethullah Gülen cemaatine özellikle Alman kamuoyunda açıklık getirilmesi ve kamuoyunun aydınlatılması açısından belgeselin mutlaka gösterilmesi gerektiğini savunmuştu.

Dağdelen, "Programın WDR’den kaldırılması basın özgürlüğü ile bağdaşmaz. Bugüne kadar Alman programları Müslümanları vs. eleştiren programları basın özgürlüğü ve kamuoyunu aydınlatma ilkesi adı altında yaptılar. Basın özgürlüğünün korunması açısından bu belgesel mutlaka gösterilmeli. Sadece Türkiye’deki Fethullah Gülen hareketi ile ilgili değil, hareketin  faaliyetlerinin de Almanya’da bilinmesi açısından belgesel önemli" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

DER SPIEGEL:  ALMANYA'DAKİ EN TEHLİKELİ İSLAMİ HAREKETGeçtiğimiz Ağustos ayında ise Almanya'nın önde gelen haftalık haber dergisi Der Spiegel, Gülen hareketinin Almanya'daki ayağını "Almanya'daki en önemli ve en tehlikeli İslami hareket" olarak nitelemişti. Ancak haberin ardından cemaat üyelerinin Spigel'e çok sayıda protesto mektubu göndermeye başlamıştı.Haberin gazetemizde de yayınlanmasının ardından Fethullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak tarafından "cevap ve düzeltme" gönderilmişti.    


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.